………………………………………….
W nocnych godzinach, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10 posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadza „recepty pielęgniarek”. Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświecili 17 minut.
.
Podczas dyskusji nad zapisami ustawy o „receptach pielęgniarek” jeden z posłów zgłosił poprawkę, aby w ustawie przyznać kompetencje w zakresie wypisywania recept i ordynowania leków także pielęgniarkom posiadającym specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa. Poprawka została odrzucona. Szczegóły znajdziesz w artykule – Poseł: „Panie ministrze, nie przyjęcie tej poprawki wprowadzi pewne zamieszanie wśród pielęgniarek, i może ich poróżnić!”
Natomiast kolejna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!
Następna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!
Kolejna poprawka dotyczyła ust. 6 art. 15a w zakresie przyznania wszystkim pielęgniarkom poz kompetencji w zakresie wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Poprawka polegała na propozycji wykreślenia kilku słów i dodaniu nowych. Poniżej prezentuję ust. 6 w brzmieniu zaproponowanym przez wnioskodawcę poprawki:
6. Pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
Przyjęcie poprawki rozszerzyłoby krąg pielęgniarek uprawnionych do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne na wszystkie pielęgniarki poz, nie tylko posiadające licencjat, ale także na absolwentki Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego.
Poprawka nie została przyjęta.
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
List redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych do posłów, członków Sejmowej Komisji Zdrowia.
.