Ministerstwo zdrowia – informacja dla absolwentek liceów medycznych w aspekcie zmienionej dyrektywy 2005/36/WE.

1 min czytania
AktualnościUznawanie kwalifikacji w UE
Ministerstwo zdrowia – informacja dla absolwentek liceów medycznych w aspekcie zmienionej dyrektywy 2005/36/WE.

 

Informacja
dla absolwentek liceów medycznych w aspekcie zmienionej dyrektywy 2005/36/WE

Pielęgniarka posiadająca dyplom liceum medycznego, która chciałaby podjąć pracę w państwie Unii Europejskiej po 1 stycznia 2014 r. (czyli po wejściu w życie unowocześnionej dyrektywy 2005/36/WE), powinna przede wszystkim zgłosić się do organu rejestrującego w danym kraju by uzyskać informacje na temat warunków uzyskania rejestracji. W poszczególnych krajach często funkcjonują wewnętrzne przepisy korporacyjne regulujące tę kwestię w różny sposób.

Pielęgniarka, absolwentka liceum medycznego, przed wyjazdem powinna przetłumaczyć dyplom u tłumacza przysięgłego (niektóre kraje wymagają dodatkowego poświadczenia go w MSZ, MZ lub ambasadzie danego kraju – dlatego ważne jest aby wcześniej poznać wymagania danego organu rejestrującego). Niezbędne jest też uzyskanie zaświadczenia z okręgowej izby pielęgniarek i położnych, wydawanego osobom chcącym podjąć pracę na terenie UE. Zaświadczenie takie ważne jest 3 miesiące i zawiera informacje m. inn. na temat posiadanego wykształcenia (dyplomu), stażu pracy czy braku prowadzonych postępowań w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej.

Należy pamiętać, że zmiany dotyczące uznawania dyplomów liceum pielęgniarskiego nie oznaczają ich automatycznego i bezwarunkowego uznania w innych krajach UE, bez konieczności spełnienia warunków wynikających z przepisów dyrektywy oraz krajowych uregulowań. Ważna u wyjeżdżających absolwentów liceów medycznych powinna być świadomość konieczności spełnienia podstawowego warunku umożliwiającego podjęcie pracy, jakim jest posiadanie co najmniej 3 letniego stażu (pracy) w zawodzie pielęgniarki w ostatnich 5 latach.

Warszawa, 4 grudnia 2013 roku

.

Zobacz także:

Aktualności według działów – uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek w krajach UE

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8339 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka mogła zapobiec zatrzymaniu krążenia.

2 min czytania
Sąd Apelacyjny o odpowiedzialności pielęgniarki względem chorej, u której wystąpiło zatrzymanie krążenia… Pacjentka w szpitalu poddała się planowaniu zabiegowi cholicystektomii, który trwał…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: „bez sensu jest to porównywanie”.

1 min czytania
Edukacja pielęgniarek w czasach LM i w erze studiów. Jedna z pielęgniarek porównała swoją edukację w czasach LM oraz obecnie na studiach….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Dyżury 12 i 24 godzinne.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Możliwość także umowy o pracę Prywatny Dom Opieki Pałac Seniora w Sulejówku zatrudni na stanowisko: Pielęgniarka / Pielęgniarz. Możliwość pracy z…
Komentarze