I N T E R P E L A C J A
w sprawie: poprawy dostępu do opieki pielęgniarskiej osób najciężej chorych i niepełnosprawnych mieszkających w domach pomocy społecznej dostosowując przepisy prawa zapewniające pielęgniarkom pracującym w domach pomocy społecznej warunki pracy, które będą uwzględniać specyfikę miejsca pracy.
Szanowny Panie Ministrze,
Obecnie o objęciu opieką pielęgniarską długoterminową pacjenta przebywającego w domu pomocy społecznej jest ilość uzyskanych przez pacjenta punktów w skali Barthel.
W związku z tym, że większość pacjentów przebywających w DPS nieznacznie przekracza liczbę 40 punktów w skali Barthel, nie można objąć ich długoterminową opieką pielęgniarską.
Obecnie warunki świadczenia usług z zakresu opieki długoterminowej w środowisku domowym i w domu pomocy społecznej zostały zrównane.
Delegaci stoją na stanowisku, że stan ten wymaga natychmiastowej zmiany. Opieka długoterminowa nad pacjentami w domach pomocy społecznej wymaga stałego udziału personelu pielęgniarskiego.
Należy zatem dostosować obowiązujące przepisy prawa poprzez wyodrębnienie świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki.
Szanowny Panie Ministrze,
proszę o odpowiedź na pytanie czy Pana resort rozważa możliwość zmian zapisów prawa polegających na wyodrębnieniu świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki?
Z poważaniem,
Poseł na Sejm RP
Monika Wielichowska
.