ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 września 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
Dla pełnego obrazu zaproponowanych przez ministerstwo zdrowia uregulowań w niniejszym projekcie rozporządzenia należy przeanalizować treść całego rozporządzenia z załącznikami. Poniżej prezentujemy tylko wyciąg zawierający istotne zapisy dla naszej grupy zawodowej, a dotyczący kwestii zatrudnienia pielęgniarek i położnych.
Warto dodać, że przedmiotowe rozporządzenie ministerstwo zdrowia zamierzało znowelizować w ubiegłym roku. Zaproponowało wtedy zapis w brzmieniu: "Sprawowanie opieki w oddziale szpitalnym przez jedną pielęgniarkę lub położną obejmuje nie więcej niż 20 pacjentów w ciągu jednej zmiany". Powyższy zapis spotkał się z totalną krytyką użytkowników Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej. Projekt normy 1:20 został objawiony polskiej społeczności pielęgniarskiej przez ministerstwo zdrowia w dniu 15 czerwca 2010 roku. Użytkownicy Portalu w konkursie na nazwę tego dnia wybrali: Dzień Opieki Eksperymentalnej! Minister zdrowia zobowiązała się do zmiany projektu rozporządzenia. Natomiast przez prawie rok czasu tego zobowiązania nie wypełniła. Zobacz treść wystąpienia redakcji Portalu do ministra zdrowia w przedmiotowej sprawie.
Zapraszam do analizy wyciągu z rozporządzenia. Treść całego rozporządzenia publikujemy poniżej (PDF). Proszę o zamieszczanie komentarzy.
Mariusz Mielcarek
– wyciąg –
§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
10) pielęgniarka albo położna specjalista – pielęgniarkę albo położną, która ukończyła specjalizację w danej dziedzinie pielęgniarstwa;
10) pielęgniarka albo położna po kursie kwalifikacyjnym – pielęgniarkę albo położną, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w danej dziedzinie pielęgniarstwa;
§4a 1. Świadczeniodawca udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską we wszystkie dni tygodnia.
2. Liczba i kwalifikacje pracowników niezbędnych dla zapewnienia opieki, o której mowa w ust. 1, jest ustalana przez świadczeniodawcę z uwzględnieniem, w szczególności:
1) profili i specyfiki oraz intensywności pracy komórek organizacyjnych,
2) liczby i bieżącego wykorzystania łóżek,
3) wielkości i warunków lokalowych komórek organizacyjnych.
3. świadczeniodawca udzielający świadczeń gwarantowanych jest obowiązany do spełnienia, całodobowo odpowiednio warunków szczegółowych, określonych w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia.
§2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w 2012 r. i latach następnych, z wyjątkiem przepisów lp. 20 załącznika nr 3 do rozporządzenia, które stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Załącznik Nr 2
WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REALIZACJI ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH Z ZAKRESU LECZENIA SZPITALNEGO
Uwaga! Kolorem zielonym zaznaczono te zapisy, które były w projekcie rozporządzenia (56 KOMENTARZY) ale ostatecznie w treści podpisanego rozporządzenia się nie znalazły!
Anestezjologia i intensywna terapia / Anestezjologia i intensywna terapia dla dzieci
Pielęgniarki – Równoważnik co najmniej 2 etatów – pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.
Organizacja udzielania świadczeń – w miejscu udzielania świadczeń: wyodrębniona całodobowa opieka pielęgniarska. (w projekcie był zapis: Na każdej zmianie co najmniej 1 pielęgniarka z kwalifikacjami w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki).
Anestezjologia i intensywna terapia / Anestezjologia i intensywna terapia dla dzieci – drugi poziom referencyjny
Pielęgniarki – Równoważnik co najmniej 2,22 etatu na jedno stanowisko intensywnej terapii, w tym równoważnik co najmniej 4 etatów – pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.
W projekcie był zapis:
1) równoważnik co najmniej 4 etatów – pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki;
2) zapewnienie całodobowej opieki pielęgniarskiej w wymiarze: równoważnik co najmniej 2,8 etatu – pielęgniarki na jedno stanowisko intensywnej terapii.
Organizacja udzielania świadczeń – w miejscu udzielania świadczeń: wyodrębniona całodobowa opieka pielęgniarska. (w projekcie był zapis: na każdej zmianie co najmniej 2 pielęgniarki z kwalifikacjami w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki).
Kardiologia, kardiologia dla dzieci
Organizacja udzielania świadczeń – w sali/ salach intensywnego nadzoru kardiologicznego – pielęgniarki równoważnik co najmniej 1 etatu na jedno łóżko intensywnego nadzoru kardiologicznego, w tym co najmniej jedna na każdej zmianie z co najmniej z 5-letnim stażem pracy w OINK lub OAiIT.
(w projekcie był zapis: a) równoważnik co najmniej 1 etatu na jedno łóżko intensywnego nadzoru kardiologicznego albo
b) punkt pielęgniarski pozwalający na obserwację wszystkich chorych z centralą umożliwiającą: monitorowanie przynajmniej jednego kanału EKG, krzywej oddechu, krzywych hemodynamicznych, retrospektywną analizę danych każdego chorego – w tym co najmniej jedna na każdej zmianie co najmniej z 5-letnim stażem pracy w OINK lub OAiIT).
Neonatologia
Pielęgniarki lub położne – Równoważnik co najmniej 0,44 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno łóżko (stanowisko) noworodkowe, w tym w systemie „matka z dzieckiem”. (w projekcie był zapis: równoważnik co najmniej 0,56 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno łóżko (stanowisko) noworodkowe).
Neonatologia – drugi poziom referencyjny
Pielęgniarki i położne – Zapewnienie opieki pielęgniarskiej w łącznym wymiarze:
1) równoważnik co najmniej 2,22 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko intensywnej terapii noworodka;
2) równoważnik co najmniej 0,89 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji;
3) równoważnik co najmniej 0,89 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.
(w projekcie był zapis: zapewnienie opieki pielęgniarskiej w łącznym wymiarze:
1) równoważnik co najmniej 2,8 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko intensywnej terapii noworodka;
2) równoważnik co najmniej 1,12 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji;
3) równoważnik co najmniej 1,12 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego).
Neonatologia – trzeci poziom referencyjny
Pielęgniarki i położne – Zapewnienie opieki pielęgniarskiej w łącznym wymiarze:
1) równoważnik co najmniej 2,22 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko intensywnej terapii noworodka;
2) równoważnik co najmniej 1,11 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji;
3) równoważnik co najmniej 1,11 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.
(w projekcie był zapis: zapewnienie opieki pielęgniarskiej w łącznym wymiarze:
1) równoważnik co najmniej 2,8 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko intensywnej terapii noworodka;
2) równoważnik co najmniej 1,4 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji;
3) równoważnik co najmniej 1,4 etatu pielęgniarki lub położnej na jedno stanowisko opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego).
Szpitalny oddział ratunkowy (SOR)
Personel – personel, organizacja udzielania świadczeń, wyposażenie, zapewnienie realizacji badań – zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.).
Izba przyjęć – IP
Personel pielęgniarki: zapewnienie całodobowej opieki pielęgniarskiej we wszystkie dni tygodnia – w miejscu udzielania świadczeń – określone w przepisach porządkowych zakładu.
Wyjazdowy zespół sanitarny typu „N"
Pielęgniarki lub położne – Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego lub pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarstwa ratunkowego z co najmniej rocznym stażem pracy w OITN lub oddziale patologii noworodka lub pielęgniarka lub położna z co najmniej
trzyletnim doświadczeniem w pracy w OITN lub w oddziale patologii noworodka.
Chemioterapia
Personel pielęgniarki: Przeszkolone w zakresie podawania cytostatyków (równoważnik 3 etatów).
Minister zdrowia w porozumieniu z OZZPiP zobowiązała się, że zapisy przedmiotowego rozporządzenia – w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, zweryfikuje i zmieni dla zapewnienia wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami. Czy minister zdrowia dotrzymała tego zapisu porozumienia?
Mariusz Mielcarek