Poseł do MZ: Według raportu Najwyższej Izby Kontroli brak odpowiedniego nadzoru nad kształceniem pielęgniarek i położnych może prowadzić do korupcji, zdarzało się, że studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo prowadziły uczelnie, które nie spełniały standardów kształcenia, Ministerstwo Zdrowia nie ustaliło dokładnej liczby pielęgniarek i położnych czynnych zawodowo, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych "nie dbało . . ."

1 min czytania
Aktualności

.

Interpelacja
do ministra zdrowia w sprawie nadzoru nad kształceniem pielęgniarek i położnych

Szanowna Pani Minister! Według raportu Najwyższej Izby Kontroli brak odpowiedniego nadzoru nad kształceniem pielęgniarek i położnych może prowadzić do korupcji i nierównego dostępu do świadczeń medycznych.
Zdaniem NIK Ministerstwo Zdrowia nie ustaliło dokładnej liczby pielęgniarek czynnych zawodowo. Nie wiadomo też, ile pielęgniarek brakuje w szpitalach w całym kraju i poszczególnych województwach. Z tych powodów mieszkańcy niektórych regionów mogli mieć nierówny dostęp do świadczeń zdrowotnych o odpowiedniej jakości. Wspomniane zaniechania mogą uniemożliwić rzetelne monitorowanie potrzeb oraz skuteczne reagowanie na braki kadrowe w szpitalach. To ważne, bo coraz mniej osób jest zainteresowanych podejmowaniem nauki w zawodzie pielęgniarki (jedną z przyczyn jest niż demograficzny). Z powodu braku wiedzy na temat potrzeb kadrowych limity przyjęć na studia pielęgniarskie i położnicze ustalano wyłącznie na podstawie propozycji zgłaszanych przez uczelnie medyczne lub wyższe szkoły zawodowe, za pośrednictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdarzało się, że studia takie prowadziły uczelnie, które nie spełniały standardów kształcenia na kierunkach medycznych. Zdecydowana większość skontrolowanych szkół przyjęła więcej studentów, niż przewidywały to ustalone limity przyjęć. Z tego powodu obniżyła się jakość nauki. NIK negatywnie ocenił też nadzór nad kształceniem podyplomowym pielęgniarek. Z raportu wynika, że Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie gromadziło niewystarczające informacje o organizatorach zajęć oraz nie dbało o przejrzystość w postępowaniu związanym z zatwierdzaniem programów kształcenia na takich studiach.
.

W związku z powyższym pytam Panią Minister: Czy ministerstwo podejmie kroki – jeśli tak, to jakie – aby zwiększyć nadzór nad kształceniem pielęgniarek i położnych?

Poseł Anna Sobecka
Toruń, dnia 3 sierpnia 2010 r.

 

Zobacz także:

Fikcyjne praktyki zawodowe na studiach pomostowych pielęgniarek i położnych – artykuł z Gazety Pielęgniarki i Położnej.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8560 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Refleksje pielęgniarek o konflikcie w środowisku zawodowym.

1 min czytania
Podział pielęgniarek na grupy źródłem konfliktu zawodowego Od lat zwracaliśmy uwagę, że podział pielęgniarek i położnych na grupy nie ma uzasadnienia w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - skutki nieprzemyślanych decyzji decydentów.

2 min czytania
W Sejmie o pielęgniarkach Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje wybrane wypowiedzi na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pielęgniarce wilkiem jest. Dlaczego?

2 min czytania
Pielęgniarki o obecnej sytuacji w pielęgniarstwie… W dniu 1 stycznia 2025 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuł redakcyjny pt….
Komentarze