.
23 lipca 2010 roku – Ministerstwo zdrowia modyfikuje swoją autorską propozycję 1:20 w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w szpitalach. Nową propozycję wysłało do OZZPiP. MZ prosi o 'ostateczną akceptację’! Zobacz co na to związek.
.
Komentarz do stanowiska OZZPiP
z dnia 20.07.2010 r.
Akapit nr 2, cytuję „Z uznaniem przyjmujemy jednocześnie zastosowanie podziału wymogów min. na oddziałach (..)” czyli:
-
1 pielęgniarka na 20 pacjentów oddziału zachowawczego,
-
1 pielęgniarka na 16 pacjentów oddziału chirurgicznego
-
1 pielęgniarka na 15 pacjentów oddziału dziecięcego.
Pytania do Pani Przewodniczącej Doroty Gardias:
-
Kiedy Pani była ostatnio przy łóżku pacjenta?
-
Kiedy Pani ostatni raz pełniła dyżur na jednym z w/w oddziałów, dla których proponuje się np. 1 pielęg. na 20 pacjentów?
-
Czy zna Pani pojęcie jakości opieki pielęgniarskiej i elementów wchodzących w skład tego zagadnienia?
-
Czy Pani zdaje sobie sprawę, że takie zapisy prowadzą do naruszenia zasad bezpieczeństwa dla pacjenta (to jedna z podstawowych potrzeb do zaspokojenia dla pacjenta wg A. Maslowa)?
-
Czy Pani zadje sobie sprawę, że narusza to zasadę bezpieczeństwa dla pielęgniarki, która pełni dyżur w obsadzie pojedyńczej i równocześnie naraża ją na skutki prawne w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia pacjenta?
-
Czy zdaje sobie Pani sprawę z faktu, że takie działania jakie Pani prezentuje powodują hamowanie rozwoju pielęgniarstwa w Polsce?
-
Czy zdaje sobie Pani sprawę, że takie postępowanie jakie Pani reprezentuje działa destrukcyjnie na prowadzenie procesu pielęgnowania?
Akapit nr 4, cytuję „Nasza organizacja, stojąc na straży miejsc pracy pielęgniarek i położnych, wyraża zarazem obawę, iż proponowane wymogi min., co już dziś słyszymy od pracodawców są traktowane jako normy max, do których będzie dostosowywana obsada pielęgniarska. W kilku jednostkach zapowiedziano już redukcję personelu do proponowanych przez MZ wielkości”.
Pytania do Pani Przewodniczącej Doroty Gardias:
-
Czy Pani nie widzi sprzeczności w swoim piśmie stosując raz określenie uznania, a potem na to samo słowa obawy?
-
Czy zapoznała się Pani z treścią projektu rozporządzenia MZ z dn. 14.06.2010 r. – parag. 4?
-
Czy Pani wiedziała i przede wszystkim rozumiała treści zawarte w porozumieniu z dnia 30.06.2010 r. – paragraf 2 pkt. 1?
-
Czy przewiduje Pani skutki zapisów w dokumentach jakie Pani podpisuje?
-
Czy używając zwrotu „stojąc na straży miejsc pracy” należy rozumieć tylko członków OZZPiP?
-
Dlaczego popiera Pani tak szkodliwe zapisy skoro już docierają sygnały o zapowiedziach redukcji pielęgniarek?
Akapit nr 5, cytuję „(…), aby proponowane normy miały charakter pilotażowy, na okres jednego roku (…)” i dalej „(…) konieczne jest monitorowanie praktyki realizacji tego zapisu i jego skutków dla jakości opieki nad pacjentem” oraz „(…), konieczna byłaby korekta tych wartości”.
Pytania do Pani Przewodniczącej Doroty Gardias:
-
Po co wprowadzać z góry negatywne zapisy czy wręcz niebezpieczne dla środowiska pielęgniarek skoro już na wstępie widać realne zagrożenie dla zawodu pielęgniarki?
-
Dlaczego popiera Pani coś co później będzie bardzo trudno „odkręcić”?
-
Dlaczego wprowadzać rozporządzenie MZ, które skutkować będzie jedynie i tylko jedynie redukcją personelu pielęgniarskiego z jednej strony, a z drugiej zaś pogorszeniem i tak już złej jakości opieki pielegniarskiej?
-
Dlaczego naraża się pielegniarki na utratę pracy? Dlaczego chce Pani zniszczyć zawód pielęgniarki w Polsce?
-
Dlaczego Pani Organizacja odstrasza potencjalnych kandydatów do zawodu pielęgniarki w Polsce?
Podsumowując treści zawarte w stanowisku OZZPiP z dnia 20.07.2010 r. widać schizofrenię w wypowiedziach polegającą na tym, że na te same zapisy raz używa się określenia „uznanie” by zaraz w następnym akapicie wyrażać „obawę”.
Pewnymi naczelnymi zasadami przy podpisywaniu dokumentów, a szczególnie, gdy reprezentuje się dane środowisko zawodowe są m.in.:
-
zapoznanie się z treścią danych dokumentów i to co najważniejsze ze zrozumieniem,
-
dokonanie analizy dokumentów, w tym szczególnie skutków praktycznych poprzez wykonanie m.in. symulacji różnych wariantów,
-
zwrócenie się do ekspertów z danej dziedziny, a szczególnie z prawa,
-
przeprowadzić szeroką konsultację wśród środowiska, w tym organizacji jakie skupiają daną grupę zawodową,
-
przy pojawieniu się zagrożeń należy wystąpić do autora projektu o doprecyzowanie,
-
nie wolno kierować się pośpiechem, szczególnie, gdy naciski takie pochodzą od autora,
-
nie wolno kierować się wg powiedzenia „Zosia samosia” .
Niestety wszystkie w/w zasady zostały złamane przez Panią Przewodniczącą Dorotę Gardias i to jest zastanawiające, chyba że p. Gardias podpisując porozumienie w dniu 30.06.2010 r. zapomniała zdjąć czepka i poinformować, że nie jest już pielęgniarką, a ukończyła studia lekarskie i jest lekarzem więc podpisuje porozumienie z p. min. zdrowia też lekarzem, ale wtedy nie należy mówić, że jest się przewodniczącą OZZPiP, a nowego związku OZZLiS czyli Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Stomatologów.
Szkoda, że działania p. Gardias oscylują jedynie przed różnego rodzaju wyborami i tak od prezydenckich (już minęły) przez samorządowe (listopad 2010 r.) i na parlamentarnych kończąc (2011 r.). Może najwyższy czas zostać politykiem, a nie przewodniczącą związku zawodowego pielegniarek i położnych.
Kończąc stawiam dwa pytania do Pani Przewodniczącej Doroty Gardias:
1. Na jakiej podstawie Pani Przewodnicząca OZZPiP podejmuje decyzję za całe środowisko?
2. Czy Pani Przewodnicząca otrzymała upoważnienie pisemne do reprezentowania pielęgniarek i położnych , które nie należą do OZZPiP?
Z poważaniem
Paweł Stawowczyk
Zobacz także:
6 lipca 2010 roku – Pielęgniarz, magister pielęgniarstwa zadaje przewodniczącej OZZPiP szesnaście pytań dotyczących – 'niszczenia zawodu pielęgniarki w Polsce poprzez działania OZZPiP’. Prezentuje również projekt (własnego autorstwa) tabeli wynagradzania pielęgniarek i położnych. 130 KOMENTARZY.
26 lipca 2010 roku – Pielęgniarz z Krakowa koresponduje do OZZPIP. Jego list czytano prawie 4 500 razy. Skomentowano 129 razy. Teraz pielęgniarz z Krakowa pisze: 'Cieszę się, że niektóre osoby w sposób merytoryczny się odniosły do zagadnienia . . .’. 8 KOMENTARZY.