Poseł do Premiera: Poszukiwanie kolejnych oszczędności w systemie opieki zdrowotnej po raz kolejny skutkować będzie pogorszeniem warunków opieki nad osobami przewlekle chorymi i wymagającymi stałej pomocy.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Interpelacja
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie ograniczenia dostępu do świadczeń wykonywanych przez
pielęgniarki sprawujące opiekę długoterminową nad pacjentami w domach
pomocy społecznej

Szanowny Panie Premierze! Opieka długoterminowa nad pacjentami w domach pomocy społecznej wymaga stałego udziału personelu pielęgniarskiego.
Należy podkreślić, że większość wykonywanych czynności ma charakter powtarzalny i związana jest z zarówno z zabiegami medycznymi, jak i higienicznymi.
Nowe rozporządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zakres dostępnych dla pacjentów świadczeń sprawia, że część podstawowych, a zarazem najbardziej istotnych dla chorego czynności nie będzie wykonywana przez wykwalifikowane pielęgniarki. Taki stan rzeczy rodzi poważne obawy co do jakości dokonywanych zabiegów. Poszukiwanie kolejnych oszczędności w systemie opieki zdrowotnej po raz kolejny skutkować będzie pogorszeniem warunków opieki nad osobami przewlekle chorymi i wymagającymi stałej pomocy. Przygotowanie zawodowe personelu pielęgniarskiego daje gwarancję, że wszelkie wykonywane procedury medyczne i pielęgnacyjne zostaną przeprowadzone w sposób właściwy i zgodny z zaleceniem lekarza oraz potrzebami pacjenta. Jest to tym bardziej ważne, że w warunkach DPS-u, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie zawsze udaje się zapewnić właściwy
standard opieki nad chorymi pensjonariuszami. Wyłączenie pielęgniarek z części czynności może przyczynić się do dalszego obniżenia poziomu oferowanych świadczeń, a tym samym do uznania domów pomocy społecznej za jednostki nieprzystosowane do funkcjonowania w systemie opieki społecznej.
Bardzo proszę Pana Premiera o odpowiedź, jakie są powody wprowadzenia kolejnych zmian w systemie kontraktowania świadczeń pielęgniarskich, których bezpośrednim efektem będzie pogorszenie standardów opieki nad pensjonariuszami domów pomocy społecznej.

Łączę wyrazy szacunku

Poseł Krystyna Łybacka

Poznań, dnia 28 czerwca 2010 r.

 

Powyżej przytaczam oryginalny tekst interpelacji poselskiej. Link w tekście interpelacji pochodzi od redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej. Mam nadzieję, że jego zamieszczenie  pozwoli użytkownikom Portalu i Gazety na wyrobienie własnego zdania w przedmiotowej sprawie.

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8711 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Ponad 6,5 tys. pozwów pielęgniarek.

1 min czytania
Dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące liczby pozwów pielęgniarek Poniżej publikujemy artykuł zamieszczony w marcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Wprost.pl w artykule…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Bezpłatne szkolenia w tym także dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Cztery bezpłatne moduły szkoleniowe również dla pielęgniarek i położnych Jak informuje oipip-poznan.pl Uniwersytet Medyczny w Lublinie ogłosił cztery bezpłatne moduły szkoleniowe dla…
Aktualności

Pielęgniarki – przecież to się kupy nie trzyma.

3 min czytania
Głoszenie fałszywej ideologii pod z góry wymyśloną tezę najczęściej przynosi opłakane skutki… Także w pielęgniarstwie… Radio Kielce opublikowało na swoim kanale Youtube.com…
Komentarze