.
Czy ministerstwo zdrowia może wpływać na płace w zakładach opieki zdrowotnej? Poniżej podaję przykłady kiedy to przedstawiciele ministerstwa zdrowia zaklinali się na sali plenarnej obrad sejmu oraz w odpowiedziach na interpelacje poselskie, że MZ nie może wpływać na płace pielęgniarek i położnych.
Oto kilka przykładów:
.
31 maja 2010 roku
'(…) Ministerstwo Zdrowia stara się zrozumieć każdą trudną sytuację w ochronie zdrowia, niemniej nie dysponuje środkami na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. (…) Można zatem przyjąć, iż resort zdrowia, wyłączony z decydowania o wysokości poszczególnych kontraktów, nie może partycypować w rozdziale środków na wynagrodzenia. (…)’.
Tak pisał Cezary Rzemek wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską
Wniosek: ministerstwo zdrowia nie może
.
18 marca 2010 roku
’Prawdą jest to – o czym ostatnio bardzo często mieliśmy okazję mówić, nie tylko w Wysokiej Izbie, ale także w mediach przy okazji sporu na Podbeskidziu – że minister zdrowia nie jest stroną w konfliktach płacowych, bo nie jest’.
Tak mówił Jakub Szulc wiceminister zdrowia na plenarnym posiedzeniu sejmu
Wniosek: ministerstwo zdrowia nie może
18 marca 2010 roku
Słyszę tutaj, proszę państwa, z jednej strony, że nie wolno ubezwłasnowolniać dyrektora, że to on odpowiada za to, co się dzieje w ochronie zdrowia na jego terenie, jeśli zaopatruje określoną liczbę pacjentów, z drugiej strony żądacie państwo ode mnie, żebym zastąpiła dyrektora, zastąpiła związki zawodowe (Dzwonek) i wreszcie żebym to ja – zamiast tworzyć prawo – pisała regulamin wynagradzania. Już kończę pani marszałek, jeszcze moment. Otóż, przypominam, że zarówno normy zatrudnienia, o które pytano na tej sali, jak i wynagrodzenie, jak i regulamin wynagradzania, zatrudniania i premiowania są integralnym materiałem wypracowanym na spotkaniach zarówno dyrekcji tego szpitala, jak też związków zawodowych. Nie sądzę, żeby związki zawodowe ucieszyły się w sytuacji, w której nagle któryś z posłów zaapelowałby do jakiegokolwiek ministra, mówiąc: panie ministrze, zastąp pan związki zawodowe w zakładzie X albo Y. Od tego są związki zawodowe, które reprezentują konkretną załogę w konkretnym zakładzie, i to one negocjują wynagrodzenie oraz normy zatrudnienia. To jest zapisane w ustawie. Dyrektor nie może wyznaczyć ani zapisać norm zatrudnienia bez konsultacji ze związkami zawodowymi. A więc, jeśli szanujemy mądrość związków zawodowych – jestem tą osobą, która szanuje mądrość związków zawodowych – to moim zdaniem to, co jest zapisane w tychże regulaminach, wynegocjowane ze związkami zawodowymi, powinno być respektowane.
Tak mówiła Ewa Kopacz minister zdrowia na plenarnym posiedzeniu sejmu
Wniosek: ministerstwo zdrowia nie może
.
30 czerwca minister Ewa Kopacz podpisała porozumienie z paniami w czepkach. Okazało się, że ministerstwo może wpływać na płace w zakładach opieki zdrowotnej. Ba, ma nawet takie ambicje!
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Porozumienie Kopacz – panie w czepkach .