W sprawie pielęgniarek wykonujących zawód w Domach Pomocy Społecznej poseł interweniuje w Ministerstwie Zdrowia.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
W sprawie pielęgniarek wykonujących zawód w Domach Pomocy Społecznej poseł interweniuje w Ministerstwie Zdrowia.

Interpelacja
do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie finansowania opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej przez NFZ

Szanowna Pani Minister! W lipcu 2008 r. starostowie powiatów i prezydenci miast otrzymali z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym zaapelowano o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom domów pomocy społecznej opieki pielęgniarskiej finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W przedmiotowym piśmie wskazano, że istnieją możliwości prawne, aby pielęgniarki zatrudnione w domach i finansowane ze środków pomocy społecznej zawierały kontrakty na pielęgniarską opiekę środowiskową finansowaną z NFZ. Aby możliwe było opłacanie usług pielęgniarskich przez NFZ, pielęgniarki z domów pomocy społecznej musiały uruchomić własną działalność w formie indywidualnych praktyk, spółek czy ZOZ-ów i podpisać z NFZ kontrakty na podstawową opiekę zdrowotną w formie zadaniowej.
Wiele pielęgniarek, obawiając się utraty pracy, zdecydowało się na zarejestrowanie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Założenie własnej firmy łączyło się z poniesieniem przez pielęgniarki, biorąc pod uwagę ich, pielęgniarek, dość wysokich kosztów. Do tego doszły koszty związane z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także koszty ukończenia dodatkowych kursów, choćby z opieki długoterminowej, które większość pielęgniarek musiała przejść. Jednakże, jak wynika z doniesień prasowych, pomimo podjętych działań umowy nie zostaną podpisane, ponieważ fundusz nie ma na te usługi pieniędzy, co zostało potwierdzone chociażby przez rzecznika lubuskiego NFZ. Prawdopodobnie umowy z pielęgniarkami będą zawierane dopiero w przyszłym roku, choć nie zostało to potwierdzone. Podobne sytuacje mają miejsce również w innych województwach.

Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
1. Jak Pani Minister ustosunkuje się do przedstawionego problemu?
2. Czy możliwe jest przekazanie dodatkowych funduszy na tę formę
świadczenia, aby umożliwić podpisanie umów miedzy NFZ a pielęgniarkami, które postąpiły zgodnie z zaleceniami ministerstwa?

Z poważaniem
Poseł Bożenna Bukiewicz
Zielona Góra, dnia 16 czerwca 2009 r.

 

 

Zobacz także:

Aktualności według działów – pielęgniarka DPS

 

Raport Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych – Pielęgniarka DPS pielęgniarką rodzinną?

Interpelacje poselskie i senatorów – pielęgniarka DPS 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8487 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Ptok zachęca młodych do zawodu: Szybko umrzecie.

5 min czytania
Pielęgniarz: Ja i moja żona mamy po 61 lat. Czy naprawdę nie ma dla nas ratunku? W dniu 19 listopada 2024 roku…
Komentarze