Pielęgniarstwo a wyższe wykształcenie pedagogiczne.

1 min czytania
Aktualności

 

Zgodnie z Taryfikatorem kwalifikacyjnym, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300) kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej może zatrudnić na stanowisku pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 43 taryfikatora), na stanowisku starszej pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 5 lat pracy w zawodzie lub wyższe pielęgniarskie i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 35 taryfikatora).

Ponadto rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419) określa rodzaje zawodów, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty oraz wykaz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Zgodnie z zapisami powyższego rozporządzenia zawód pedagoga znajduje zastosowanie w ochronie zdrowia, ale dotyczy to jedynie ubiegania się o stanowiska kierownicze w pionie pielęgniarskim, gdzie możliwe jest posiadanie wykształcenia wyższego, innego niż pielęgniarskie.

Jednocześnie należy podkreślić, iż za zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej odpowiedzialność ponosi kierownik zakładu, który jest jednocześnie przełożonym wszystkich pracowników w nim zatrudnionych. Kierownik zakładu podejmuje decyzję o sprawach kadrowych i on odpowiada za zatrudnienie na danym stanowisku pracy osoby posiadającej wymagane przepisami kwalifikacje.

Obowiązujące przepisy prawne nie dają możliwości zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki osoby z wykształceniem innym niż pielęgniarskie. W związku z powyższym nie można uznać wykształcenia wyższego z zakresu pedagogiki jako mającego zastosowanie przy udzielaniu świadczeń w działalności podstawowej w ochronie zdrowia. Natomiast wykształcenie wyższe może mieć zastosowanie na stanowiskach kierowniczych, wobec tego możliwe jest przystąpienie do konkursu na stanowisko pielęgniarki oddziałowej lub pielęgniarki naczelnej.

źródło informacji: strona internetowa MZ
Zobacz także:
Obowiązujace regulacje prawne:
Postępowanie konkursowe – na stanowisko naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – siatka płac zostanie zastąpiona "nowym rozwiązaniem prawnym".

10 min czytania
Doradca ministra zdrowia zapowiada zmiany polegające na zastąpieniu siatki płac pielęgniarek i położnych „nowym rozwiązaniem prawnym”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze