Stanowisko Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie wysokości stawek kapitacyjnych dla pielęgniarki i położnej poz oraz pielęgniarki szkolnej.

1 min czytania
Aktualności

Stanowisko
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 13 grudnia 2007 roku
w sprawie wartości stawek kapitacyjnych dla lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, które mają obowiązywać od 2008 roku

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wnioskuje do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zmiany załącznika nr 1 do Zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 25 września 2007 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, w kwestii dotyczącej jednostki rozliczeniowej (stawki kapitacyjnej) przeznaczonej dla pielęgniarki, położnej poz, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania na świadczenia realizowane przez ww. świadczeniodawców i zobowiązania Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, aby zaproponowane stawki maksymalne obowiązywały od 1 stycznia 2008 roku (a nie od 1 lipca 2008 roku).
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych postuluje, aby stawki bazowe kawitacyjne określone w załączniku nr 1 „Wartości stawek kapitacyjnych, porad, ryczałtów i punktu w POZ” powinny wynosić od 1 stycznia 2008 roku:
– dla pielęgniarki poz. 20,28;
– położnej poz. 10,44;
– pielęgniarki szkolnej 37,44.
Pielęgniarki i położne inwestowały i nadal inwestują olbrzymie środki finansowe przeznaczone na funkcjonowanie indywidualnych praktyk, grupowych praktyk, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto realizując świadczenia zdrowotne ponoszą koszty związane z zapewnieniem świadczeniobiorcy wyrobów medycznych niezbędnych do realizacji indywidualnego planu opieki pacjenta.
W przypadku nie uwzględnienia stanowiska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dojdzie do pauperyzacji środowiska zawodowego, obniżenia jakości świadczeń zdrowotnych i stosowania dumpingu przez płatników – Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia i sprowadzenia pielęgniarek i położnych do roli podwykonawców zleceń. Nie uwzględnienie powyższego postulatu będziemy traktować jako dyskryminacje pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej.

              Prezes
Elżbieta Buczkowska

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8312 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne - dobry krem na suche i zniszczone dłonie.

2 min czytania
Problem ze skórą rąk wśród pielęgniarek Dłonie pielęgniarek i położnych są szczególnie narażone na podrażnienia wywołane m.in. przez noszenie rękawiczek. Częste mycie…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sąd o pracy pielęgniarek - niewiarygodnym jest twierdzenie, że unieruchomiono pacjenta bandażami a nie pasami.

7 min czytania
Oceny zastosowania przez pielęgniarki unieruchomienia pacjenta dokonał biegły sądowy… W dniu dzisiejszym publikujemy drugi fragment wyroku Sądu Rejonowego, który dotyczy pozwu pacjenta,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Komentarze