Odmowa podawania leków cytostatycznych.

3 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

Sklep Pielęgniarek – Rękawiczki ochronne

Dzień dobry. Jestem pielęgniarką pracującą na oddziale pediatrycznym. Oddział specjalizuje się w leczeniu dzieci z chorobami układu oddechowego oraz patologią noworodka. Obecnie charakter tego oddziału zmienił się, ponieważ przyjmowane zostają dzieci w ciężkim stanie, nawet z chorabami hematologicznymi. Chciałam zapytać czy są jakieś uregulowania prawne dotyczące specyfiki oddziału na który powinno się takie dzieci kierować, ponieważ wydaje mi się, że oddział niemowlęcy nie jest odpowiednim miejscem na prowadzenie leczenia białaczek. Czy jako pielęgniarka mogę odmówić podawania leków cytostatycznych na oddziale nie przystosowanym do takiego leczenia? Jestem osobą młodą i przyjmując się do pracy nie było mowy o podawaniu takich leków. Z góry dziękuję za udzielenie mi wszelkich informacji na ten temat.

Dane adresowe autorki listu do wiadomości Redakcji


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powinna Pani z tym pytaniem zwrocić się do krajowego konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego – p. Anny Koper – Centrum Onkologii-Szpital  im. prof.F. Łukaszczyka ul. dr I. Romanowskiej 2, 85-796 Bydgoszcz tel. 052/ 374 32 04  e- mail:[email protected]  oraz do konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego – p. Krystyny Piskorz-Ogórek – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy ul. Żołnierska 18, 10-561 Olsztyn tel. 089/539 34 55, fax. 089/ 533 77 01 e-mail:[email protected]

Ja mogę tylko dodać, że oddział w którym podaje się cytostatyki powinien spełniać zasady przygotowywania, podawania i przechowywania leków cytostatycznych, które określił Minister Zdrowia w rozporządzeniu z 1996 roku. Odpowiedzialny  za przestrzeganie jego zapisów jest kierownik zoz. Warto zwrócić uwagę na czesto pojawiające się w rozporządzeniu zwrot: "powinny być".

Rozporządzenia to reguluje, że czynności związane z przygotowaniem leków cytostatycznych przed ich podaniem powinny być dokonywane w wydzielonym pomieszczeniu, które powinno być wyposażone w lożę laminarną do pracy z lekami cytostatycznymi. W wyżej wymienionym pomieszczeniu powinno znajdować się wydzielone miejsce na środki ochrony indywidualnej przeznaczone do zniszczenia (rękawiczki, fartuchy, czepki lub maski) i oczyszczenia (okulary).
Pomieszczenie to nie może być usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń służących do przechowywania środków spożywczych oraz przyrządzania i spożywania posiłków, a także przy traktach komunikacyjnych służących do ruchu pacjentów i odwiedzających.

Niedozwolone jest spożywanie posiłków oraz palenie tytoniu w pomieszczeniach, w których przechowuje się leki cytostatyczne lub odbywa się ich przygotowanie i podawanie.

Przy wykonywaniu czynności polegających na rozpuszczaniu i podawaniu leków cytostatycznych należy przestrzegać zaleceń producenta leku, w szczególności dotyczących stosowania środków ochrony indywidualnej: rękawiczek, fartuchów, okularów, czepków i masek. Natomiast
sprzęt medyczny używany do podawania leków cytostatycznych, w szczególności strzykawki, zestawy do przetoczeń, pompy infuzyjne, powinien być szczelny, zapewniający niewydostawanie się leku na zewnątrz.
Strzykawki, dreny, zbiorniki oraz inny sprzęt medyczny używany podczas pielęgnacji chorych leczonych lekami cytostatycznymi, w razie gdy nie jest możliwe jego odkażanie, powinien być jednorazowego użytku. Pościel oraz bielizna chorych leczonych lekami cytostatycznymi powinna być zmieniana codziennie.
Odzież ochronna pracowników przygotowujących oraz podających leki cytostatyczne powinna być jednorazowego użytku.
Niedozwolone jest zatrudnianie przy pracy z lekami cytostatycznymi kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Osoby pracujące w kontakcie z lekami cytostatycznymi nie mogą wykonywać czynności, podczas których będą narażone na promieniowanie jonizujące.

Minister określił szczegółowe zasady postępowania przy przygotowywaniu i podawaniu leków cytostatycznych:
 1) podczas otwierania ampułki z lekiem oraz nabierania leku do strzykawki należy ampułkę przykryć jałowym gazikiem zwilżonym w spirytusie w celu uniknięcia skaleczenia i skażenia skóry wyciekającym płynem,
 2) w razie gdy przed iniekcją zaistnieje potrzeba usunięcia powietrza ze strzykawki, należy na zakończenie igły umocowanej na strzykawce trzymanej pionowo nałożyć w sposób jałowy sterylny gazik w celu zapobieżenia rozpylaniu leku; po usunięciu powietrza, przed wykonaniem iniekcji u pacjenta, igłę należy zmienić,
 3) podczas dzielenia leków tabletkowych nie należy dopuszczać do rozprzestrzeniania ich pyłu lub drobin oraz nie wolno dotykać ich gołą ręką,
 4) miejsce skażone lekami należy dokładnie zmyć oraz oczyścić gazą lub ligniną zwilżoną wodą, a następnie osuszyć przez wytarcie; przy ewentualnym skażeniu skóry, błon śluzowych i oczu należy spłukać je za pomocą dużej ilości wody.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

P.S Gdyby była potrzeba dalszej mojej pomocy to proszę o kontakt. Wiem, że moja odpowiedź nie będzie Panią satysfakcjonować. Ale ze względu na dużą ogólnikowość Pani pytania nie jestem w tej chwili więcej nic dodać.

Zobacz także:

Stanowiska, Zalecenia i Opinie Konsultantów

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8493 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd zdefiniował pojęcie „wymagane wykształcenie”.

5 min czytania
W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 roku ustawodawca w kontekście zawodu pielęgniarki, odwołuje się do kategorii wykształcenia „wymaganego” na danym stanowisku….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Zeznania pielęgniarki oddziałowej w sprawie pracy osób z grupy 2.

4 min czytania
Kontrowersyjne tezy głoszone przez pielęgniarkę oddziałową w zeznaniach sądowych Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment uzasadnienia do wyroku sądu, w…
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
Komentarze