….nakład zostanie zwiększony do 6000 egzemplarzy. Pytanie kiedy ukaże się kolejny numer Gazety? Pracuję nad nim, ale brakuje kilku informacji, które powinny ukazać sie w tym numerze (czekam na materiały uzupełniające). Ponadto pracę w kilku miejscach coraz trudniej jest pogodzić z prowadzeniem Portalu oraz wydawaniem Gazety. Wydaje się, że mimo wszystko więcej czasu należy poświecić na stałe aktualizaowanie informacji na Portalu, bo to daje mozliwość dostepu do bieżących informacji wielu osobom. Mam nadzieję, że Nr 4 Gazety ukaże się do 15 marca. Po komunikacie w tej sprawie, będzie można zaznajomić się z treścią nowego numeru w wersji on-line, a nastepnie w przypadku zainteresowania przesłąć do redakcji zamówienie. Gazeta nadal będzie bezpłatna. Prenumeraty nie prowadzę.
Zaprzaszam również do lektury innego wydawnictwa Portalu Pielęgniarek i Położnych – Nowoczesne Pielęgniarstwo i Położnictwo, które prowadzi redaktor programowy pielęgniarz Wojciech Kapała. Zapraszamy do zgłaszana materiałów do publikacji na adres internetowy:
Pierwszy numer tego internetowego kwartalnika zawiera nastepujące artykuły:
Słowo wstępu od Redaktora
Forum zaproszonych Gości: Tomasz Goban-Klas
Prasowa emigracja do Internetu
Małgorzata Lesińska-Sawicka
Problematyka macierzyństwa na stronach internetowych
Streszczenie
Artykuł prezentuje przegląd tematyki stron internetowych dotyczących macierzyństwa, a zwłaszcza macierzyństwa kobiet po 35 roku życia. Zawarte w Internecie informacje poruszające tematykę macierzyństwa zostały podzielone na 7 grup. Zaprezentowano także strony polsko- i anglojęzyczne dotyczące macierzyństwa kobiet po 35 roku życia.
Słowa kluczowe
Internet, macierzyństwo, odroczone macierzyństwo.
Krystyna Brońska
Czy procesy dekontaminacji ciała przed zabiegami operacyjnymi
mogą być skuteczną bronią w walce z zakażeniami gronkowcem złocistym?
Streszczenie
Artykuł omawia zagadnienie dekontaminacji ciała personelu i hospitalizowanych pacjentów. W artykule przedstawiono wyniki badań, które wskazują, że prawidłowo przeprowadzony proces dekontaminacji ciała wpływa korzystnie na proces redukcji kolonizacji gronkowcem złocistym.
Słowa kluczowe
Dekontaminacja ciała, gronkowiec złocisty, MRSA, MSSA, zakażenie, operacja.
Ewa Tubielewicz
Zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentką z rozpoznanym rakiem piersi
– studium przypadku
Streszczenie
Niniejszy artykuł jest fragmentem pracy licencjackiej pt. „Pielęgnowanie pacjentki po mastektomii w czasie leczenia uzupełniającego”. Artykuł prezentuje zadania zawodowe pielęgniarki pracującej w otwartej opiece onkologicznej, wobec pacjentki po mastektomii w czasie leczenia uzupełniającego. Zwrócona została uwaga na najważniejsze zadania pielęgniarki pełnione w ramach podstawowych funkcji zawodowych. Na podstawie studium przypadku 52-letniej kobiety po mastektomii przedstawiono najczęściej występujące problemy pielęgnacyjne u tej grupy odbiorców opieki i konkretne działania pielęgniarki onkologicznej podejmowane w celu ich rozwiązania.
Słowa kluczowe
Zadania zawodowe, pielęgniarstwo onkologiczne, studium przypadku.
Wojciech Kapała
Lekarze i pielęgniarki – w stronę aktywnego współdziałania
Streszczenie
Artykuł omawia zagadnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego. Zaprezentowano w nim uwagi badaczy na temat współpracy zawodowej przedstawicieli dwóch profesji medycznych, począwszy od zależności i pełnego podporządkowania pielęgniarek względem lekarzy, do samodzielności w podejmowaniu decyzji i czynności zawodowych pielęgniarek względem tych drugich. W artykule przedstawiono również zdania i opinie lekarzy na temat współpracy zawodowej z pielęgniarkami oraz ocenę tej współpracy.
Słowa kluczowe
Współpraca zawodowa, wymiana informacji, pielęgniarka, lekarz.
Katarzyna Buszman
Gdybym miała być hospitalizowana, jaką pielęgniarkę chciałabym spotkać
przy swoim łóżku
Streszczenie
Artykuł powstał w ramach samokształcenia z przedmiotu Podstawy pielęgniarstwa. Prezentuje on poglądy studentki I roku Pielęgniarstwa na oczekiwane, pożądane postawy i cechy współczesnej pielęgniarki. Podkreślane są tutaj cechy osobowościowe pielęgniarki, m.in. takie jak: komunikatywność, umiejętność słuchania, troskliwość, empatia, tolerancja, moralność, kompetencja zawodowa, schludność w ubiorze.
Słowa kluczowe
Pielęgniarstwo, cechy osobowościowe pielęgniarki.
Małgorzata Lesińska-Sawicka, Wojciech Kapała
Studia pomostowe dla pielęgniarek w ocenie ich absolwentów
Streszczenie
Zmiany, które zaszły w ostatnich latach w polskim pielęgniarstwie w dużym stopniu były zdeterminowane integracją Polski z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Przeobrażenia w obrębie tegoż systemu mają na celu przede wszystkim stworzenie warunków do podniesienia kwalifikacji zawodowych w ramach studiów uzupełniających – pomostowych, które umożliwiają uzyskanie tytułu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa. Celem badań było poznanie opinii pierwszych absolwentów niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia na temat kształcenia i organizacji na studiach pomostowych. Pielęgniarki podejmują studia z chęci uzupełnienia wykształcenia, dobrze oceniają organizację studiów, nauczycieli prowadzących zajęcia, chcą kontynuować naukę na SUM (Studia Uzupełniające Magisterskie).
Słowa kluczowe
Kształcenie pielęgniarek, studia uzupełniające.
Pozdrawiam
Mariusz Mielcarek