Z analizy regulacji prawnych wynika, że kompetencje ratownika medycznego określone w ustawie i rozporządzeniu dotyczą ratownika medycznego wykonującego zawód w ambulansie oraz szpitalnym oddziale ratunkowym.

2 min czytania
Aktualności

W celu odpowiedzi na pytanie, w  jaki sposób określone zostały kompetencje ratownika medycznego, należy przeanalizować regulacje prawne dotyczace tego zaganienia. Zacznijmy od ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.


USTAWA

z dnia 8 września 2006 r.

o Państwowym Ratownictwie Medycznym

– wyciąg –

’Art. 11.

1. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega na:

1)   zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniu działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska;

2)   dokonywaniu oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i podejmowaniu medycznych czynności ratunkowych;

3)   transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;

4)   komunikowaniu się z osobą w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i udzielaniu jej wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego;

5)   organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych.

2. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego, w tym pod nadzorem lekarza systemu, kierując się zakresem wiedzy i umiejętności nabytych w ramach kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego.’


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8312 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne - dobry krem na suche i zniszczone dłonie.

2 min czytania
Problem ze skórą rąk wśród pielęgniarek Dłonie pielęgniarek i położnych są szczególnie narażone na podrażnienia wywołane m.in. przez noszenie rękawiczek. Częste mycie…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sąd o pracy pielęgniarek - niewiarygodnym jest twierdzenie, że unieruchomiono pacjenta bandażami a nie pasami.

7 min czytania
Oceny zastosowania przez pielęgniarki unieruchomienia pacjenta dokonał biegły sądowy… W dniu dzisiejszym publikujemy drugi fragment wyroku Sądu Rejonowego, który dotyczy pozwu pacjenta,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Komentarze