Czy jest jakieś prawo, które reguluje uprawnienia pielęgniarki do intubacji dotchawiczej. Czy ma mieć ukonczony konkretny kurs, specjalizacje itp. Czy żadne tego typu normy jej nie obowiązuja.
Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
Regulacją prawną, która porusza kwestię intubacji dotchawiczej przez pielęgniarkę jest rozporządzenie ministra zdrowia. Pielęgniarka i położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych. Uprawnienia te są przyznane pod warunkiem odbycia np. kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego lub uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 września 1997 r.
W SPRAWIE ZAKRESU I RODZAJU ŚWIADCZEŃ ZAPOBIEGAWCZYCH, DIAGNOSTYCZNYCH, LECZNICZYCH I REHABILITACYJNYCH, WYKONYWANYCH PRZEZ PIELĄGNIARKĄ SAMODZIELNIE, BEZ ZLECENIA LEKARSKIEGO, ORAZ ZAKRESU I RODZAJU TAKICH ŚWIADCZEŃ WYKONYWANYCH PRZEZ POŁOŻNĄ SAMODZIELNIE.
(Dz. U. Nr 116, poz. 750)
– wyciąg –
§ 1. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego:
3) świadczeń leczniczych obejmujących:
t) wykonywanie intubacji dotchawiczej w sytuacjach nagłych, pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Standardy Wytyczne Resystutacji 2005