Poseł do ministra zdrowia: Wątpliwości budzi kwestia sposobu wypłaty podwyżek, gdyż ustawa tego nie precyzuje. Nie uregulowano, czy ma to być jednorazowa wypłata, czy należy ją rozłożyć na kilka miesięcy.

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z nową ustawą z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076) podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia mają wynosić maksymalnie 40%. Postanowienia zawarte w tej ustawie mają być realizowane jeszcze w roku 2006 i następnym. Już dziś wiadomo jednak, że podwyżek nie otrzymają wszyscy pracownicy wykonujący zawody medyczne. Wyższych zarobków nie otrzymają m.in. stażyści, rezydenci, pracownicy placówek zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy podwykonawcy usług medycznych. Bardzo prawdopodobne jest także, że podwyżki będą na niższym niż obiecywany poziomie. Dyrektorzy niektórych placówek podkreślają, że wzrost wynagrodzeń nie będzie wyższy niż 15-20%, ponadto istnieje obawa, że niewielkie szpitale dostaną mniej środków z przeznaczeniem na podwyżki niż placówki wysoko wyspecjalizowane. Wątpliwości budzi także kwestia sposobu wypłaty podwyżek, gdyż ustawa tego nie precyzuje. W przepisach prawnych nie uregulowano, czy ma to być jednorazowa wypłata, czy należy ją rozłożyć na kilka miesięcy. Powstaje również pytanie, jak zakwalifikować obiecane podwyżki, czy jako składnik zasadniczego wynagrodzenia, co spowoduje wzrost wszystkich opłat okołopłacowych, czy jako dodatkowe wynagrodzenie. Wszystkie te niejasności spowodowały, że pracownicy służby zdrowia mają poważne wątpliwości, czy w ogóle podwyżki dostaną. NSZZ Solidarność już ogłosiła pogotowie strajkowe. Strajk generalny zapowiada też Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

   Z uwagi na powyższe pragnę zadać Panu następujące pytania, na które oczekuję odpowiedzi:

   1. Czy nie sądzi Pan, że istnienie tylu wątpliwości prawnych w kwestii przyznania i wypłaty zagwarantowanych ustawą o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń będzie miało niekorzystne konsekwencje dla pracowników ochrony zdrowia?

   2. Czy nie obawia się Pan, że pomoc zagwarantowana na mocy przytoczonej ustawy ma jedynie charakter incydentalny i w perspektywie nie przyczyni się do faktycznej poprawy sytuacji służby zdrowia?

   3. Czy pracownicy służby zdrowia otrzymają należne im podwyżki na obiecanym poziomie?

   4. Czy Pański resort podejmie działania w kierunku uniknięcia zapowiadanych strajków generalnych?

Z poważaniem

Poseł Adam Ołdakowski

 

  

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8579 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Minister zdrowia chce zmniejszyć różnice pomiędzy grupami pielęgniarek.

2 min czytania
Minister Leszczyna wylicza o ile od 1 lipca wzrosły wynagrodzenia pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę czytelników pielegniark.nfo.pl na…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka idąc do pracy, nie wie na jakim oddziale będzie dyżurować.

2 min czytania
Pielęgniarka: To już się dzieje! Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025…
Aktualności

Zaćma. Objawy, przyczyny, leczenie

3 min czytania
Zaćma to schorzenie, które dotyka głównie osoby starsze i stopniowo pogarsza widzenie, utrudniając codzienne życie. Może być wynikiem starzenia, chorób przewlekłych czy…
Komentarze