Jestem absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej, kierunku pielęgniarstwo. Po roku od ukończenia dowiedziałam się, że Izby Pielęgniarskie odmówiły uznania mojego tytułu magisterskiego ze względu na niezrealizowanie ilości godzin nauki.

2 min czytania
Aktualności

Jestem absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej, kierunku pielęgniarstwo. Studia ukończyłam w styczniu 2005 roku. Po roku od ukończenia dowiedziałam się, że Izby Pielęgniarskie odmówiły uznania mojego tytułu magisterskiego ze względu na niezrealizowanie standardów. (prawo wykonywania zawodu posiadam, ponieważ wcześniej ukończyłam medyczne studium zawodowe) Wiem, że znalazłam się w sytuacji podobnej do absolwentów innych uczelni z tym, że nasza uczelnia do tej pory nie uczyniła nic by ten problem rozwiązać – pomimo naszych próśb, pism i ciągłych telefonów w tej sprawie. Sprawą starałyśmy się zainteresować ministerstwo zdrowia – bez skutku. Nie dostałam żadnej odpowiedzi. Czy posiada Pan informację w jaki sposób problem rozwiązały inne uczelnie? Jesteśmy świadome, że w naszym przypadku koniecznym jest uzupełnienie roku (studia trwały 4 lata), aczkolwiek nawet ten rok nie rozwiązuje problemu ponieważ nie jesteśmy w stanie uzupełnić wymaganych godzin do 6100. W moim przypadku zrealizowano  2323 godzin, co wykazuje załączony do dyplomu suplement. Będę wdzięczna za konkretne informacje.

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Sprawą zajmujemy sie od powstania Portalu. Jedyną pozytywną informacją jaką udało nam się uzyskać w tym zagadnieniu, to odpowiedź ministerstwa zdrowia na interpelację w sprawie sytuacji kiedy to absolwenci wyzszej ucaelni ukończyli studia na kierunku pielęgniarstwo, a do obecnej chwili pozbawioni zostali możliwości wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.  W odpowiedzi ministerstwa czytamy:

’Ponadto w dniu 31 maja br. zwrócono się do rektorów wszystkich uczelni obecnych na ww. spotkaniu (pismo znak: MZ-PP-812-581-1/JJ/06) z prośbą o informację na temat sposobu zrealizowania zadania dotyczącego uzupełnienia kształcenia w zakresie brakującej liczby godzin w stosunku do absolwentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, którym okręgowe izby pielęgniarek i położnych odmówiły stwierdzenia prawa wykonywania zawodu.

   W dniu 14 czerwca br. otrzymano odpowiedź na ww. pismo z Collegium Medicum w Bydgoszczy UKM, zgodnie z którą uczelnia poinformowała o następującym sposobie rozwiązania przedmiotowego problemu:

   ˝W stosunku do absolwentów roku akademickiego 2004/2005 w celu wyrównania różnic programowych zamierza się wziąć pod uwagę liczbę godzin dydaktycznych zrealizowaną w czasie nauki w średnich szkołach medycznych, posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe (liczba godzin zrealizowana w ramach kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych), a także uzupełnić brakująca liczbę godzin w zakresie samokształcenia do obowiązujących 760 godzin˝.

   W związku z powyższym uprzejmie informuję, iż ubiegłoroczne absolwentki studiów pielęgniarskich magisterskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK uzyskają prawo wykonywania zawodu pielęgniarki po dokonaniu przez uczelnię ww. działań.’

Na forum Portalu Pielęgniarki i Położnej ata
umieściła w  Pon 04 09 2006 22:38 post:

’Znalazłam info na stronie Naczelnej Izby. Czytałam też odpowiedź Ministra Zdrowia na interpelację posła Łuczaka w naszej sprawie na Portalu Pielęgniarek i Położnych, po której miałam nadzieję, że problem jest już rozwiązany. Co z tego… Pani Prorektor z uczelni, którą kończyłam twierdzi, że do tej pory nie otrzymała żadnej informacji z MZ na nasz temat. Nie dostała podobno także odpowiedzi na pisma, które słała w naszej sprawie do ministerstwa… Więc chwilowo nadzieja na szybkie rozwiązanie problemu mnie opuściła’

Moim zdaniem jedynym wyjściem z Pani sytuacji jest podanie uczelni do sądu. Uzyskanie odszkodowania. Z uzyskanych w ten sposób środków finansowych…opłacić nowe studia.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8542 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czy pielęgniarki oddziałowe układają świąteczny grafik patrząc, kto pracował w poprzednich latach?

1 min czytania
Grafiki pielęgniarek na Święta i Sylwestra Czy wasze pielęgniarki oddziałowe układają grafiki patrząc jak kto pracował w poprzednich latach. Czy na oddziale…
Komentarze