Minister Zdrowia: ponad 200 szpitali może zostać zlikwidowanych lub przekształconych.

1 min czytania
Aktualności

 

Ponad 200 szpitali w całej Polsce może zostać zlikwidowanych lub przekształconych, w efekcie powstania tzw. sieci szpitali, niezbędnych do zapewnienia prawidłowej opieki medycznej – powiedział w Katowicach minister zdrowia Zbigniew Religa.
’To może dotyczyć nawet ponad 200 szpitali, ale to jest wstępna kalkulacja. Decyzje nie będą zapadały w Ministerstwie Zdrowia, będą je podejmowały władze samorządowe regionu’ – dodał minister.

Powstanie sieci w założeniu ma dostosować strukturę szpitali do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Obecnie w niektórych specjalizacjach medycznych jest za dużo miejsc szpitalnych, a brakuje ich w innych – np. dla przewlekle chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera kontrakty ze wszystkimi szpitalami – w efekcie wszystkim brakuje pieniędzy, w tym dobrym placówkom o poszukiwanych profilach leczenia. Dlatego według resortu te szpitale, które nie znalazłyby się w sieci, powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone.

Podczas środowej wizyty w Katowicach minister Religa powtórzył zapowiedź przedstawienia założeń ustawy dotyczącej sieci szpitali zaraz po listopadowych wyborach samorządowych. Projekt takiej ustawy powstał już w ministerstwie, ma być wprowadzony pod obrady Rady Ministrów właśnie po wyborach, by sprawa ta nie była argumentem w walce wyborczej. Religa ma nadzieję, że, po przyjęciu przez rząd, projekt w grudniu trafi do parlamentu.

Minister zdrowia zaznaczył, że w projekcie nie ma żadnej konkretnej liczby ani nazw szpitali przeznaczonych do likwidacji lub restrukturyzacji, a proces ten będzie przebiegał stopniowo.

Przypomniał, że o wprowadzeniu sieci szpitali mówi się od lat, ale 'nikt nie miał odwagi’ tego zrobić. 'Nie wyobrażam sobie, żeby ta ustawa miała być nie przyjęta przez parlament wyłącznie ze względów politycznych. To by było ze szkodą dla ludzi w Polsce. Zakładam, że jednak trochę odpowiedzialności wśród polityków – w tym również polityków opozycji – jest. Wierzę, że po możliwych dyskusjach, pewnych zmianach, ale ta ustawa wejdzie w życie’ – podsumował.

(PAP)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8614 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek mebluje rynek szkoleń. Pod siebie..

1 min czytania
Izba pielęgniarek na rynku szkoleń W ostatnim czasie poruszamy temat dotyczący działania jednej z izb okręgowych pielęgniarek w zakresie sposobu refundacji kosztów…
Aktualności

Blada cera i zmienność nastroju u dziecka – jak anemia wpływa na psychikę?

3 min czytania
Blada cera u dziecka bywa nie tylko objawem niedoboru składników odżywczych, lecz także sygnałem potencjalnych problemów zdrowotnych. Jedną z najczęstszych przyczyn bladości…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: Czuję się jakby ktoś mi napluł w twarz.

1 min czytania
„Po tylu latach okazuje się, że właściwie to nic nie umiem…” Poniżej prezentujemy komentarze pielęgniarek dotyczące artykułu redakcyjnego pt. Pielęgniarka: Nie przypominam…
Komentarze