Wiceprezes izby i członek zarządu krajowego związku biorą udział w sejmowym posiedzeniu. Czy zabierają głos w dyskusji nad ważnymi sprawami dla pielęgniarek?
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 4 marca 2025 roku. Temat – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. W posiedzeniu brali udział: Barbara Machniak członek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Andrzej Tytuła wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Raczej byli tylko obecni bo głosu nie zabrali. Natomiast posiedzenie komisji dotyczyło ważnych zagadnień w zakresie pielęgniarek systemu.
Podsekretarz stanu w MZ Marek Kos:
(…) Następnie zmiana definicji lekarza systemu poprzez rozszerzenie wykazu lekarzy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego o specjalistów z intensywnej terapii. Kolejna zmiana, to zmiana definicji pielęgniarki systemu, która polega na dostosowaniu nazw dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą być prowadzone specjalizacje i kursy kwalifikacyjne, do odpowiedniego rozporządzenia ministra zdrowia, to jest rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. Następna zmiana polega na tym, że w odniesieniu do lekarzy systemu i pielęgniarek systemu, którzy udzielają świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu, a więc zarówno w zespołach ratownictwa medycznego, jak i szpitalnych oddziałach ratunkowych, będzie konieczne wprowadzenie obowiązku ukończenia kursu w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Oczywiście z tego obowiązku będą zwolnieni lekarze specjaliści medycyny ratunkowej i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii, a także pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, a także lekarze i pielęgniarki, którzy odbywają specjalizację w tych dziedzinach. (…)
Poseł Joanna Wicha (Lewica):
Bardzo dziękuję za udzielenie głosu, pani przewodnicząca. Ja bardzo szybciutko. Nie będę się tutaj rozwodzić. Mam tylko dwie uwagi. Pierwsza, to jest uwaga, którą otrzymałam od środowiska, które reprezentuje pielęgniarstwo ratunkowe. Ona dotyczy pkt 6, gdzie jest mowa o pielęgniarce systemu. Państwo proszą, żeby tam, gdzie jest – ja to przeczytam – pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty lub będąca w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego – i to tutaj jako pielęgniarka systemu – kolejną część tego punktu, czyli „lub anestezjologicznego i intensywnej opieki”, przenieść do lit. b). Uzasadnione jest to tym, że panie „anestetyczki” i panie, które pracują na oddziałach intensywnej opieki medycznej – notabene też tam pracowałam i mogę to potwierdzić – mają tylko 8% całego czasu, jeśli chodzi o szkolenie, poświęcone ratownictwu medycznemu. Jest to pierwsza, taka krótka uwaga.
źródło: sejm.gov.pl