Poseł zapytał ministra zdrowia o szkoły kształcące pielęgniarki. Dostał odpowiedź.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Poseł zapytał ministra zdrowia o szkoły kształcące pielęgniarki. Dostał odpowiedź.

Poseł zapytał o przywrócenie LM…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 27 stycznia 2025 roku opublikowała interpelację poselską w sprawie przywrócenia do struktury szkolnictwa
powszechnego szkoły typu liceum medyczne na przykładzie liceum medycznego w Rawiczu. Poseł w interpelacji zauważa:

Poszerzenie oferty edukacyjnej wielu rodzimych szkół średnich o liceum medyczne stanowiłoby szansę m.in. dla szpitali i placówek całkowitej opieki medycznej na zapewnienie profesjonalnie przygotowanej do zawodu kadry pielęgniarskiej, posiadającej nie tylko wysokie kwalifikacje zawodowe, ale również szczególnie cenione w tej profesji poczucie empatii, wrażliwości i humanitarnej odpowiedzialności.

Na interpelację odpowiedziało w dniu 20 lutego 2025 roku Ministerstwo Edukacji. Treść stanowiska ministerstwa publikujemy poniżej.

Odpowiedź na interpelację w sprawie przywrócenia do struktury szkolnictwa powszechnego szkoły typu liceum medyczne, na przykładzie liceum medycznego w Rawiczu

Warszawa, 20 lutego 2025 roku

Szanowna Pani Poseł,

uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. 2024 poz. 737) szkoły publiczne i niepubliczne dzielą się na następujące typy:

1) ośmioletnia szkoła podstawowa;
2) szkoły ponadpodstawowe:
a) czteroletnie liceum ogólnokształcące,
b) pięcioletnie technikum,
c) trzyletnia branżowa szkoła I stopnia,
d) trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy,
e) dwuletnia branżowa szkoła II stopnia,
f) szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.

Jednocześnie nie planuje się obecnie „przywracania do struktury szkolnictwa powszechnego szkoły typu liceum medyczne“.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym w szkołach ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącym i technikum są realizowane przedmioty w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Dyrektor liceum ogólnokształcącego (technikum), po zasięgnięciu opinii rady liceum ogólnokształcącego (technikum), a jeżeli rada liceum ogólnokształcącego (technikum) nie została powołana – po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu
uczniowskiego, uwzględniając zainteresowania uczniów oraz możliwości organizacyjne, kadrowe i finansowe szkoły, ustala przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, spośród których uczeń liceum ogólnokształcącego wybiera 2 albo 3 przedmioty, a uczeń technikum – 1 przedmiot (jeżeli możliwości organizacyjne, kadrowe i finansowe technikum na to pozwalają, uczeń technikum może wybrać 2 przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym).

W związku z powyższym uczeń, który jest zainteresowany podjęciem w przyszłości nauki np. na uczelni medycznej, może – po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną wybranej szkoły ponadpodstawowej – dokonać w trakcie rekrutacji wyboru klasy, w której realizowane będą m.in. określone przedmioty w zakresie rozszerzonym, uwzględniane podczas rekrutacji na ww. uczelnię. (…) Całość powyższej odpowiedzi dostępna jest w marcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule pt. Poseł zapytał o przywrócenie LM – ministerstwo odpowiedziało.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.1 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8733 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – izba pozakładała pielęgniarkom konta. Czy to legalne?

3 min czytania
Czy działania izb okręgowych są zgodne z uchwałą zjazdu krajowego pielęgniarek i położnych? Izba pielęgniarek od 1 kwietnia 2025 roku zmieniła zasady…
AktualnościPołożna pielęgniarką?Uprawnienia pielęgniarek

Położna na stanowisku pielęgniarki. W jakiej grupie siatki płac?

3 min czytania
Pytanie do pani prezes Łodzińskiej – w jaki sposób izba pielęgniarek określi zakres kompetencji zawodowych położnych na stanowiskach pielęgniarek względem absolwentek LM…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wolne niedziele i święta. Brutto 9 500 zł.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Poszukiwana pielęgniarka do pracy w NZOZ Eskulap w Pabianicach lub Konstantynowie Łódzkim na pełny etat, praca od poniedziałku…
Komentarze