Pielęgniarki – nowe studia dla pielęgniarek z falstartem.

3 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – nowe studia dla pielęgniarek z falstartem.

Reakcja na informacje medialne o pracach dotyczących utworzenia studiów dla pielęgniarek: zaawansowana praktyka pielęgniarska…

Przed zapoznaniem się z poniższym materiałem zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do przeczytania artykułu redakcyjnego Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Pielęgniarki – hasło roku 2025 „Radośnie wstecz”.

W dniu 21 stycznia 2025 roku program gdansk.tvp.pl zamieścił materiał telewizyjny pt. Pielęgniarka zaawansowanej praktyki. 

Na stronie internetowej tej telewizji zamieszczono poniższy tekst. 

Szybszy dostęp do wizyty i kompleksowa opieka nad pacjentem. Gdański Uniwersytet Medyczny przygotowuje nowy kierunek studiów: zaawansowana praktyka pielęgniarska. Kim są pielęgniarki APN, czyli zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej i dlaczego skorzystają na tym pacjenci – wyjaśnia Anna Włodkowska-Kaszuba.

Zajęcia ze studentami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi Pani Aneta, pielęgniarka zaawansowanej praktyki, która doświadczenie zdobyła w szkockim Edynburgu. W Polsce obecnie jest prawie 243 tysiące pielęgniarek. Gdański Uniwersytet Medyczny przygotowuje nowy kierunek studiów: zaawansowana praktyka pielęgniarska.

W projekcie bierze udział Gdańsku Uniwersytet Medyczny , Uniwersyteckie Centrum Medyczne i Szpitale Pomorskie. GUMed pracuje nad nowym kierunkiem studiów, a tymczasem Ministerstwo Zdrowia finalizuje prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, która m.in. ma wprowadzić zaawansowaną praktyką pielęgniarską. 

źródło: gdansk.tvp.pl

Stanowisko nr 1/25

Rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych

z dnia 30 stycznia 2025 r.

w sprawie sprzeciwu wobec uruchomienia studiów „zaawansowana praktyka pielęgniarska” przez Gdański Uniwersytet Medyczny

W odniesieniu do informacji w TVP3 Gdańsk – zasięg ogólnopolski, wyemitowanej w dniu 21.01.2025 r. o treści: Gdański Uniwersytet Medyczny pracuje nad nowym kierunkiem studiów – zaawansowana praktyka pielęgniarska, który ma być uruchomiony od przyszłego roku”.

Rada Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych wyraża stanowczy sprzeciw wobec uruchamianiu kierunku studiów zaawansowana praktyka pielęgniarska. Zgodnie z Deklaracją Gdańską przyjętą 17 maja 2024 r., wzywającą do podjęcia prac legislacyjnych, które umożliwią pełne i efektywne wykorzystanie nowych kompetencji, samodzielnych ról zawodowych, pielęgniarek i położnych umożliwiających zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, poprawę jakości i bezpieczeństwa pacjentów oraz optymalizacji systemu opieki zdrowotnej. Sygnatariusze Deklaracji Gdańskiej postulują o efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych m.in. przez wdrożenie nowego poziomu kompetencji, czyli zaawansowanej praktyki pielęgniarski i położnej. 

Żaden z punktów cyt. Deklaracji nie wskazuje na konieczność tworzenia dodatkowych studiów (zaawansowana praktyka pielęgniarska) na poziomie akademickim. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że podana informacja medialna o pracach dotyczących utworzenia studiów zaawansowana praktyka pielęgniarska wskazuje na Gdański Uniwersytet Medyczny, którego pracownik jest jednym z sygnatariuszy Deklaracji Gdańskiej.

Rada Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych negatywnie ocenia także wypowiedź Pani Anety Ziółek jakoby pielęgniarka zaawansowanej praktyki miała,,pomagać lekarzom w ich ciężkiej pracy”. Zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi, pielęgniarki i położne współpracują z lekarzami na zasadach partnerstwa zawodowego. Zadania zawodowe realizowane przez lekarzy, pielęgniarki, położne w ramach poszczególnych świadczeń zdrowotnych uzupełniają się dla osiągnięcia efektu zdrowotnego pacjenta i jego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Obecnie Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi prace służące określeniu: istoty, kryteriów kwalifikacyjnych i zakresu kompetencji pielęgniarki zaawansowanej praktyki (PZP), a także procedury uzyskania statusu PZP. 

Reasumując Rada Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych:

– wyraża stanowczy sprzeciw wobec tworzenia dodatkowych studiów z zakresu pielęgniarki zaawansowanej praktyki,

–  wyraża stanowisko, że wypracowanie: istoty, kryteriów kwalifikacyjnych i zakresu kompetencji pielęgniarki zaawansowanej praktyki powinno być realizowane przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych – zgodnie z kompetencjami ustawowymi samorządu zawodowego pielęgniarek

i położnych,

–  bazując na doświadczeniach z różnymi inicjatywami (już podjętymi przez niektóre osoby i podmioty) dotyczącymi pielęgniarki zaawansowanej praktyki, Rada proponuje rozważenie przez NRPIP, żeby dokumenty strategiczne, dotyczące polskiego pielęgniarstwa (w tym pielęgniarek i położnych) były asygnowane przez przedstawicieli największych organizacji reprezentujących polskie pielęgniarki i położne, tj. Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Prezesa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Położnych i Przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych,

– wyraża stanowczy sprzeciw wobec publicznego przedstawiania istoty zawodów pielęgniarki i położnej niezgodnie z obowiązujący prawem (w szczególności ustawą o tych zawodach) oraz godzącego w ich samodzielność i merytoryczność.

Wiceprzewodnicząca Rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych mgr Maria Matusiak

Przewodnicząca Rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych dr n. zdr. Gabriela Hofman

źródło: sipip.szczecin.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8740 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Te 3 produkty najczęściej wybierały pielęgniarki.

1 min czytania
Sklep Pielęgniarek i Położnych – oferta Sklep Pielęgniarek i Położnych to miejsce, które wyróżnia się na rynku dzięki swojej ofercie dopasowanej do…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek - kuchenkę i junkers też bierzemy.

2 min czytania
Izba przeciwko oszukańczym praktykom pielęgniarek… W licznych artykułach redakcyjnych poruszyliśmy kwestię legalności działań izby pielęgniarek w kontekście zmian zasad ściągania składek, które…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek opowiada.

2 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z ministerstwem zdrowia wygląda na wzorową… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje poniżej fragment wywiadu pani Marioli Łodzińskiej…
Komentarze