Opadająca górna powieka to problem estetyczny, który najczęściej pojawia się w wieku dojrzałym, ale może też wystąpić u młodych osób. Sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, starszą niż w rzeczywistości. Tego typu zmiana miewa też konsekwencje zdrowotne. Jeśli opadanie skóry nad oczami utrudnia widzenie lub po prostu stanowi powód do kompleksów i obniża samopoczucie, warto rozważyć korekcję powiek górnych.
Co jest przyczyną opadania górnych powiek?
Skóra w okolicach oczu jest bardzo delikatna, praktycznie pozbawiona podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest przez to szczególnie podatna na szkodliwe oddziaływanie czynników środowiskowych, błędy pielęgnacyjne czy dietetyczne. Dodatkowo jest niemal nieustannie rozciągana i marszczona przez mięśnie mimiczne. Dlatego włókna kolagenowe w tym rejonie najwcześniej ulegają degradacji związanej z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Skóra powiek górnych traci przez to napięcie i elastyczność, czego efektem jest jej opadanie pod działaniem grawitacji.
Jakie są wskazania do korekcji powiek?
Nadmiar wiotkiej skóry powieki górnej to zwykle problem estetyczny. Powieka zakrywająca linię rzęs wpływ niekorzystnie na wizerunek. Oczy wydają się optycznie mniejsze, a twarz zdaje się wyrażać nieustanne zmęczenie i przygnębienie. Młodym ludziom opadająca powieka dodaje lat.
Nawet jeśli zwiotczenie skóry wokół oczu nie wpływa na samoocenę i nie jest traktowane jako defekt urody, korekta bywa konieczna ze wskazań medycznych. Silnie opadająca, przysłaniająca tęczówkę oka powieka może ograniczać pole widzenia, a tym samym powodować zmęczenie wzroku i związane z nim konsekwencje, np. przewlekłe bóle głowy.
Wyżej opisane problemy stanowią dostateczne wskazania do korekty powiek górnych. Zabieg musi jednak zostać poprzedzony wnikliwą konsultacją lekarską. Zdarza się bowiem, że przyczyną opadania powieki są schorzenia neurologiczne, które wymagają zupełnie innego postępowania.
Jakie są możliwości korekty powiek górnych?
Istnieje kilka sposobów na uniesienie powiek górnych. Z większości można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej oferujących zabiegi z wykorzystaniem światła lasera czy energii fal radiowych. Służą one stymulacji naturalnej odbudowy włókien kolagenowych. Opadające powieki można podnieść także z pomocą nici liftingujących, a w niektórych przypadkach sprawdza się tzw. botoks, czyli zabieg toksyną botulinową.
Wyżej wymienione procedury są mało inwazyjne i często przynoszą satysfakcjonujące efekty. Niestety, są one nietrwałe. Utrzymują się zwykle od pół roku do 2 lat. Później zabieg trzeba powtórzyć. Wymienionymi metodami medycyny estetycznej nie można całkowicie usunąć zaawansowanych zmian.
Jedynym radykalnym sposobem korekcji powiek jest blefaroplastyka, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry w obrębie górnej powieki. Efekt blefaroplastyki utrzymuje się 10-15 lat, a nawet dłużej, jeśli pacjent ściśle stosuje się do wszystkich zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry wokół oczu i profilaktyki przeciwstarzeniowej.
Na czym polega operacja plastyczna powiek górnych?
Chirurgiczną korektę powiek górnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc zabieg nie wymaga hospitalizacji – pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Cała procedura trwa około 2,5 godziny, w czasie których chirurg usuwa nadmiar tkanki. Cięcie wykonuje w naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu blizna pooperacyjna staje się niewidoczna po zagojeniu. Szwy usuwa się po 7 – 10 dniach od zabiegu.
Po operacji plastycznej powiek górnych początkowo może odczuwać dolegliwości bólowe. W okolicy oka mają prawo wystąpić krwiaki, obrzęki. Rekonwalescencja trwa zwykle 2 tygodnie. W tym czasie pacjent może stosować środki przeciwbólowe z grupy NLPZ oraz chłodne, suche okłady na powieki. Istotne jest, by pacjent przestrzegał zaleceń dotyczących ochrony skóry wokół oczu, m.in. zadbał o jej ostrożną pielęgnację, unikał intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na promieniowanie UV, zrezygnował z gorących kąpieli, sauny.
Czy blefaroplastyka jest bezpieczna?
Jak każdy zabieg chirurgiczny operacja plastyczna powiek górnych obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań, niemniej zdarzają się one niezwykle rzadko. Ich prawdopodobieństwo można zredukować do minimum, wybierając renomowaną klinikę chirurgii plastycznej. Taka placówka znajduje się na przykład w podwarszawskim Józefowie. Założycielka Medicine Clinic lek. Anna Ptasiński jest światowej klasy specjalistą właśnie w zakresie blefaroplastyki.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg poprzedzony odpowiednią kwalifikacją (m.in. wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań do operacji) to połowa sukcesu. Pacjent uniknie niepożądanych skutków ubocznych, jeśli będzie ściśle stosował się do zaleceń pozabiegowych. Najwięcej powikłań zdarza się bowiem np. na skutek przedwczesnego nałożenia na powieki makijażu.
Efekty operacyjnej korekcji powiek górnych
W większości przypadków blefaroplastyka przynosi oczekiwane rezultaty, choć na ostateczne trzeba poczekać kilka tygodni. Po tym czasie pacjent może cieszyć się młodszym wyglądem. Dzięki korekcie powiek górnych twarz nie wydaje się już zmęczona. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardziej napięta, zwykle znikają także drobne zmarszczki mimiczne (tzw. kurze łapki). Pacjenci, którym powieki przysłaniały tęczówkę, mogą cieszyć poprawą pola widzenia i lepszym samopoczuciem. Efekt blefaroplastyki jest trwały.