Sejmowy ekspert: działanie pani Ptok jest nieuzasadnione…

Przewodnicząca związku pielęgniarek swoją działalnością zaskakuje środowisko pielęgniarskie. Od radosnej legislacji po treść wystąpień w sejmie. Dziś redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę czytelnikom pielegniarki.info.pl na jeden z ostatnich wyczynów pani Krystyny Ptok.

Tak to wyczyn…

Otóż pani przewodnicząca skierowała do sejmu projekt ustawy, który był procedowany przez sejm. Ostatecznie projekt nadal nie został skierowany pod obrady sejmu, w celu jego uchwalenia.

W tej sytuacji pani Ptok zrobiła coś co przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu. Do posłów skierowała petycję w której „jest zawarte żądanie zmiany ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

Czy może być coś bardziej kuriozalnego? Sejm nie przyjmuje ustawy pani Ptok więc pani Ptok pisze do posłów petycję… aby ją przyjęli.

Poniżej przedstawiamy opinię sejmowego specjalisty z biura sejmowych ekspertyz i oceny skutków regulacji o petycji pani Ptok.

Żądanie dotyczy zmiany treści załącznika do ustawy określającego współczynniki pracy. Postuluje się, aby w główce tabeli jej treść nie określała grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku, a grupy zawodowe według kwalifikacji posiadanych przez pracowników wykonujących zawody medyczne.

Celem petycji jest zmiana sposobu ustalania minimalnego zasadniczego wynagrodzenia za pracę w podmiotach leczniczych, co skutkować będzie wzrostem wynagrodzeń grup pracowników objętych tą regulacją i zwiększeniem kosztów wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. (…)

Kwestie, które ekspert uznaje za istotne w związku z petycją

1. Jak wskazano w pkt I, petycja wpłynęła we wrześniu br., a jej autorem są władze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Treść petycji jest identyczna z jednym z postulatów zawartych w obywatelskim projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy X kadencji nr 33). Pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy ustawodawczej jest ta sama osoba, która jest Przewodniczącą autora petycji.

2. W Sejmie jest procedowany obecnie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy nr 33). Po pierwszym czytaniu Sejm skierował ten projekt do połączonych komisji Finansów Publicznych i Zdrowia. Komisje powołały Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie…, która 27 czerwca 2024 r. przyjęła sprawozdanie. Główka załącznika dotyczącego współczynniki pracy w sprawozdaniu brzmi „Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych (wytłuszczenie autora) na zajmowanym stanowisku”. Podkomisja w sprawozdaniu nie uwzględniła tego postulatu. Jednak posłowie zadeklarowali, że na posiedzeniu wspólnym Komisji Finansów Publicznych i Zdrowia złożą poprawkę zmieniającą w załączniku słowo „wymaganych na „posiadane”.

3. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych i Komisji Zdrowia w dniu 12 września 2024 r. rozpatrywano sprawozdanie podkomisji. Wobec wielu uwag i zastrzeżeń co do treści sprawozdania przyjęto wniosek o przekazanie projektu ustawy do ponownego rozpatrzenia do podkomisji nadzwyczajnej. Tak więc proces legislacyjny jest w toku i nadal na etapie prac w komisjach.

W tym stanie prac nad zmianą ustawy występowanie z petycją o podjęcie równoległej inicjatywy ustawodawczej (co prawda w ograniczonym w stosunku do druku 33 zakresie) przez Komisję do Spraw Petycji jest nieuzasadnione.

Wnioski:

Komisja do Spraw Petycji, jeśli uzna za właściwe, może przedstawić Komisji Finansów Publicznych, Komisji Zdrowia oraz Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk nr 33) opinię w sprawie rozpatrywanego przez nią projektu ustawy (w trybie art. 126c ust. 3 pkt 3 Regulaminu Sejmu) albo nie uwzględnić żądania będącego przedmiotem petycji (art. 126c ust. 3 pkt 5 Regulaminu Sejmu).

Grzegorz Ciura
specjalista ds. społecznych
w Biurze Ekspertyz
i Oceny Skutków Regulacji

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8584 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Operacja plastyczna powiek górnych – kiedy ją wykonać i jakie są efekty?

3 min czytania
Opadająca górna powieka to problem estetyczny, który najczęściej pojawia się w wieku dojrzałym, ale może też wystąpić u młodych osób. Sprawia, że…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek ściąga składki. Działacze w... kopalni.

1 min czytania
Konwent Przewodniczących Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych… Poznań, 18.12.2024 r. PanMariusz Mielcarek Szanowna Panie Uprzejmie informuję, że po dokonanej analizie Pana indywidualnego…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Siatka płac pielęgniarek. Wiceminister w kwestii zamrożenia ustawy.

3 min czytania
Wiceminister: nie wiadomo jakie umiejętności gwarantują podwyżkę danej pielęgniarce, co jej nie gwarantuje, kto wyznacza normy itd., bo to wszystko zostało pominięte…
Komentarze