Pielęgniarka mobilna – racjonalność czy zagrożenie?

4 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarka mobilna – racjonalność czy zagrożenie?

Wielu się marzy aby pielęgniarka była pielęgniarką tzw. „mobilną”, dzisiaj pracuje na bloku operacyjnym, jutro pracuje na chirurgii, a pojutrze pracuje na internie…

Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025 roku. Artykuły pt. Pielęgniarki – siatka płac od stycznia i lipca 2025, oraz Pielęgniarki – kominy płacowe osiągną 4,5 tys. złotych, wywołały dziesiątki komentarze.

W roku 2025 zostanie spuszczona kolejna bomba, która zaskutkuje tragicznymi skutkami dla kadry pielęgniarskiej. Skonstruowaniem bomby zajmuje się wspólnie ministerstwo zdrowia i… izba pielęgniarek i związek OZZPiP. O tym zagadnieniu piszemy w trzech artykułach redakcyjnych: z dnia 8 stycznia 2025 roku pt. Pielęgniarki – minister i izba odpalą bombę. W marcu oraz z dnia 9 styczna 2025 roku pt. Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki. Kolejny artykuł w przedmiotowej sprawie opublikowaliśmy w dniu 10 stycznia. Artykuł nosi tytuł – Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji. Zapraszamy także do lektury artykułu redakcyjnego z dnia 11 stycznia. W nim prezentujemy wypowiedź wiceprezesa izby pielęgniarek w omawianym zagadnieniu – Izba pielęgniarek tylko o trzech poziomach kompetencji.

W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię norm zatrudnienia pielęgniarek. Norm, które są na papierze… Nikt się nimi specjalnie nie przejmuje, kiedy są łamane w konkretnym podmiocie leczniczym na szpitalnym oddziale…

Poniżej publikujemy wypowiedź wiceprezesa naczelnej izby pielęgniarek dla portalu cowzdrowiu.pl.

Dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

(…) To są bardzo ważne wyzwania dla nas, również jest wyzwaniem jakby ustabilizowanie naszej sytuacji jeżeli chodzi o wynagrodzenia i warunki pracy, bo również mamy problem z przestrzeganiem norm zatrudnienia w naszych placówkach, bo proszę sobie wyobrazić, że tych pieniędzy brakuje.

Z roku na rok tych pieniędzy brakuje, ale najbardziej można zaoszczędzić na kadrze pielęgniarskiej. Dlaczego? Jest ona najliczniejsza w każdym podmiocie leczniczym. I dochodzi do paradoksu, że pielęgniarki są zwalniane, ograniczone jest zatrudnienie i brakuje tych pielęgniarek. No, chyba nie tędy droga. Jesteśmy tym, że tak powiem, też zaniepokojeni i to jest też nasze kolejne wyzwanie, o którym ja mówiłem, stabilizacja zawodowa u nas na rynku pracy.

Redaktor cowzdrowiu.pl:

No właśnie, na spotkaniach przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ-u, tego ministerialnego zespołu do spraw reformy z dyrektorami szpitali, nawet padały takie pomysły, żeby znieść część tych limitów liczby pielęgniarek, czy to, żeby mniejsza liczba była instrumentariuszek, czy też bardziej elastycznie zatrudniać je na oddziałach. To nie pojawiło się na razie w żadnym projekcie, tylko na tych rozmowach się skończyło. Zastanawiam się, jak w sytuacji, kiedy jest mało pieniędzy i te oszczędności będą szukane, czy w ogóle jest jakieś pole, gdzie na pielęgniarkach, tak mówiąc skrótowo, można zaoszczędzić, no bo wiadomo, że coraz trudniej jest je zatrudnić, coraz bardziej są zaawansowane w wieku. Jak tutaj te względy ekonomiczne pogodzić z potrzebami pacjentów?

Andrzej Tytuła:

Znaczy to przede wszystkim muszą być rozwiązania systemowe.

Proszę pamiętać o tym, to co powiedziałem wcześniej, że grupa zawodowa pielęgniarek i położnych jest najliczniejszą grupą zawodową, aczkolwiek przy obecnej likwidacji szpitali, oddziałów położniczo-ginekologicznych będziemy mieli zaraz bezrobotne położne. Proszę zwrócić uwagę, że kraj nasz się starzeje. Średnia wieku jest coraz większa, nawet w naszej grupie zawodowej, bo mamy średnią wieku wśród pielęgniarek 55, wśród położnych 53, ale jest też niż demograficzny cały czas i przez to położne tracą pracę, bo one są przede wszystkim dedykowane tym obszarom opieki nad pacjentką i opieki nad noworodkiem.

Kolejną rzeczą to, ja sobie nie wyobrażam, że pielęgniarka będzie pielęgniarką tzw. „mobilną”, bo można tak powiedzieć, że ona dzisiaj pracuje na bloku operacyjnym, jutro pracuje na chirurgii, a pojutrze pracuje na internie.

W ogóle my na coś takiego się nie zgadzamy. Nawet położna, której oddział jest likwidowany jest przenoszona dobrowolnie na oddziały takie, na których akurat brakuje personelu medycznego, bo są urlopy, bo są zwolnienia.

Położna ma też swoje kompetencje, każda pielęgniarka też rozwija swoje umiejętności i też zdobywa w określonych kompetencjach kwalifikacje.

Dlatego, że proszę pamiętać o tym, że jeżeli pielęgniarka posiada specjalizację chirurgiczną, no to nie możemy ją przenosić dlatego, że brakuje na internie pielęgniarek, tylko dlatego, bo jest nadwyżka np. na chirurgii, co tak naprawdę trudno mówić o nadwyżkach, bo z tego, co wiemy, to tych nadwyżek nie ma, bo są tylko zapewnione minimalne normy, a nie spotkałem się i nie słyszałem, żeby były nadwyżki i było wszystko pięknie i kolorowo, jakbyśmy tego oczekiwali.

Redaktor cowzdrowiu.pl:

Czyli na to uelastycznianie, o którym mówi część dyrektorów szpitali, jak rozumiem, samorządu zgody nie będzie?

Andrzej Tytuła:

No nie będzie. Drodzy Państwo, musimy pamiętać o jednej rzeczy, że my mamy zawód samodzielny, ale podlegający odpowiedzialności zawodowej, więc jeżeli będziemy sobie dowolnie przenosić pielęgniarkę z oddziału na oddział albo każdego dnia, bo takie pomysły rzeczywiście gdzieś tam w przestrzeni pojawiały się, że pielęgniarka przychodząc do pracy nie będzie wiedziała, gdzie ma, że tak powiem, na który oddział pójdzie.

Proszę pamiętać, bezpieczeństwo pacjenta, bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze, a zanim pielęgniarka pozna topografię oddziału, jest to tak zwany okres adaptacyjny, więc w sytuacji zagrożenia pielęgniarka będzie sama zagubiona, więc również będzie jej bezpieczeństwo zagrożone, więc na pewno my jako grupa zawodowa i nasze środowisko nie zgodzi się na taką elastyczność i dowolność przenoszenia pielęgniarek z oddziału na oddział w dowolny sposób. (…)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8576 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek o uporządkowaniu wynagrodzeń.

3 min czytania
Wiceprezes izby pielęgniarek radośnie (czyli beztrosko) o płacach personelu pielęgniarskiego… Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie do 10 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Sieć prywatnych placówek medycznych, oferująca usługi z zakresu rehabilitacji, fizjoterapii, psychoterapii, konsultacji lekarskich zatrudni do pracy pielęgniarkę. Wynagrodzenie:…
Aktualności

Pielęgniarka o sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie.

1 min czytania
Pielęgniarka o brakach kadrowych Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komentarz na naszym profilu na Facebooku: Jest dramatyczny brak pielęgniarek, a te co…
Komentarze