Pielęgniarka: na tych oddziałach faktyczna obsada wynosi 0,4 – 0,5 pielęgniarki na pacjenta.

4 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka: na tych oddziałach faktyczna obsada wynosi 0,4 – 0,5 pielęgniarki na pacjenta.

Skutki braku wyegzekwowania zapisów porozumienia przez izbę i związek pielęgniarek, które zostało zawarte z ministrem zdrowia i prezesem NFZ w 2018 roku…

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W kontekście poniżej cytowanej wypowiedzi, która padła na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 10 października 2024 roku, warto przekazać w kierunku czytelników pielegniarki.info.pl, kilka uwag.

Na posiedzeniu mowa o tym, że do tej pory nie określono norm zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej. Sprawdźmy zatem co izba i związek podpisały w porozumieniu z dnia 10 lipca 2018 roku. Porozumieniu z ministrem zdrowia i prezesem NFZ.

„We wrześniu 2018 r. Minister Zdrowia zapewni wejście w życie zmian w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2013 r. poz. 1386 i 1610), zgodnie z wypracowanymi w Ministerstwie Zdrowia w 2015 r. równoważnikami zatrudnienia na łóżko. Minister Zdrowia zastrzega sobie w tym zakresie wypracowanie rozwiązań przejściowych na podstawie zebranych danych”.

Mamy rok 2024, norm tak jak nie było, tak nie ma. Często w kontekście braku norm podnosi się argument o pandemii, która wybuchła w 2020 roku. Czyli po 1,5 roku od podpisania porozumienia.

Wobec powyższego zasadne jest pytanie o poziom skuteczności działań izby i związku pielęgniarek…

Często także na portalu podnosimy kwestię systematycznego demontażu systemu, który kiedyś można było określić jako „opieka pielęgniarska”. Dzisiaj czynności w zakresie dawnej „opieki pielęgniarskiej” wykonuje ratownik medyczny. To też efekt poziomu obrony interesów zawodowych pielęgniarek przez izbę i związek pielęgniarek. I teraz w powyższym kontekście ważna informacja przekazana przez mówczynię na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, którą cytujemy pod komentarzem redakcji.

Otóż ministerstwo zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, w którym osobami uprawnionymi do wykonywania świadczeń zdrowotnych w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, wymieniono: pielęgniarka specjalistka/opiekun medyczny.

Niedawno opublikowaliśmy komentarz jednej z pielęgniarek, która stwierdziła: „pielęgniarstwo się zwija…”.

A izba podnosi kwestię Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej. Zdaje się że pielęgniarstwo tego nie dożyje…

Przejdźmy zatem do zacytowania wypowiedzi pielęgniarki na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, do której treści odnosi się powyższy redakcyjny komentarz.

Sekretarz Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Jolanta Januszczak:

Jestem tutaj po raz kolejny, na posiedzeniu Komisji Zdrowia, również uczestniczę w posiedzeniach podkomisji do spraw zdrowia psychicznego. Szanowni państwo, oczywiście dziękuję za możliwość wysłuchania sprawozdania NIK. Ja na co dzień od 34 lat pracuję na psychiatrii, również z dziećmi, i w całej reformie psychiatrycznej brakuje mi pielęgniarek i położnych. Zapomnieliśmy o tym, jak wysoko wykwalifikowany to jest personel. Specjaliści pielęgniarstwa udzielają porad terapeutycznych, wsparcia terapeutycznego. Jesteśmy specjalistami 24 godziny na dobę.

Natomiast powiem tak. Pacjenci też nas pytają, dlaczego jest nas tak mało, a to dlatego, że nie mamy określonych obsad dyżurowych i norm zatrudnienia jako jedna z niewielu specyfik w kraju. W 2019 r. weszły normy zatrudnienia. Najpierw była pandemia, później reforma psychiatrii. Weszły centra zdrowia psychicznego, oddziaływania środowiskowe. Wszystko to rozumiemy, ale tak jak tutaj podali państwo z NIK, nadal świadczenia całodobowe funkcjonują i zmienia się nam troszkę tylko profil pacjenta.

My współpracujemy z pacjentami z wielochorobowością i nie mamy określonych norm. Przy tym to mogą być – i nierzadko są – pacjenci niewspółpracujący, z zaburzeniami świadomości, psychotyczni, uzależnieni i również z niepełnosprawnościami. To są dzieci, to jest młodzież i to są dorośli. Bardzo nas to dziwi, że w ciągłym toku postępowania i procedowania tych wszystkich spraw jakoś ten głos jest niewysłuchany.

Współpracujemy na tym polu z państwem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ponieważ braki obsad i braki kadrowe mogą też generować w przyszłości kolejne zdarzenia niepożądane. Jeżeli mamy opracować normy, procedury dotyczące na przykład przymusu bezpośredniego czy procedury depozytowe, przeszukania, odbioru depozytu – do tego potrzebne są kadry. Proszę o tym pamiętać.

Kolejną trudnością, którą mamy w oddziałach, jest postępowanie i opieka nad pacjentami niebinarnymi. Nie jesteśmy w stanie zapewnić im należytej jakości opieki przez braki infrastruktury i braki normatywów prawnych do postępowania z takimi osobami.

Kolejny problem jest taki, że mówi się specjalistach. Macie państwo specjalistów, których nie do końca wykorzystujecie. W ostatnim projekcie rozporządzenia, z sierpnia tego roku, który związek zawodowy opiniował, w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, na drugim poziomie referencyjności, którym jest oddział dzienny, zastąpiliście państwo w projekcie specjalistę pielęgniarkę pielęgniarką, co jest też łamane na opiekuna medycznego. Kompetencje niewspółmierne.

Pytam, dlaczego. To jest moje pytanie do państwa z Ministerstwa Zdrowia.

Kolejna prośba, żeby do grupy ekspertów dołączyć jednak praktyków i klinicystów, którzy mają ogromne doświadczenie w opiece nad pacjentami ze specyfiki psychiatrii i uzależnień.

I jeszcze jedno pytanie do ministerstwa i do pana ministra. Jakie jest stanowisko ministerstwa w sprawie ewentualnego wydania rekomendacji do wdrożenia norm zatrudnienia w specyfice psychiatrii? Ja tylko przypomnę, że jeśli chodzi o normy, które weszły na oddziały pediatryczne, na oddział zachowawczy, to jest 0,8 pielęgniarki na łóżko, na oddział zabiegowy 0,9.

Chcieliby państwo usłyszeć, jak jest w psychiatrii? Nie ma tych norm przestrzeganych, ponieważ one funkcjonują na zasadzie 0,4 czy 0,5. To nie są gorsi pacjenci. To są osoby, nad którymi naprawdę musimy się pochylić, bo to nie jest tylko somatyka. Do tego dochodzi stan psychiczny i zagrożenie życia. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8498 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 300 pielęgniarek posiada tę specjalizację. 

2 min czytania
Około 0,2% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.  0,3 tysiąca…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wygrały w II instancji. Szpital wypłacił im odszkodowania.

2 min czytania
Sądy I i II instancji nie miały jakichkolwiek wątpliwości W dniu 14 październiku 2024 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił apelację pozwanego…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Jednozmianowa.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 7 500 zł brutto. Poszukiwana do pracy osoba na stanowisko: pielęgniarka szkolna. Proponowana forma zatrudnienia przez pracodawcę to…
Komentarze