74% pielęgniarek z tą specjalizacją ma 50 i więcej lat. 

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
74% pielęgniarek z tą specjalizacją ma 50 i więcej lat. 

Tylko o 600 pielęgniarek zwiększyła się liczba specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa w ostatnich 5 latach. 

2,3 tysięcy – czyli tylko 1,2% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach leczniczych mających umowę z NFZ, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w opiece długoterminowej. 

Uzyskanie tytułu specjalisty w tej dziedzinie przygotowuje pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej nad przewlekle chorym w warunkach stacjonarnych i domowych. W 2024 roku 324 pielęgniarki uzyskały tytuł specjalisty w przedmiotowej dziedzinie.

W roku 2018 specjalistów w tej dziedzinie pielęgniarstwa było 1,3 tys. Wobec powyższego, w ciągu 5 lat liczba specjalistów w tej dziedzinie wzrosła o 35%.

Jak kształtowała się liczba specjalistów (w tys.) w tej dziedzinie przedstawiono w poniższej tabeli:

20181,7 tys.
20191,8 tys.
20201,9 tys.
20212,0 tys.
20222,2 tys.
20232,3 tys.

W roku 2018 osoby w  wieku 50 lat i więcej stanowiły 41% osób posiadających tę specjalizację. Natomiast w roku 2023 odsetek ten wyniósł aż 74%. Wzrosła liczba specjalistek w tej dziedzinie w wieku do 40 lat. W 2018 roku tych osób było 100 a w roku 2023 – 200.  Obecnie około 400 pielęgniarek z tą specjalizacją pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego i dalej. 100 z nich osiągnęło wiek 65 lat i więcej. 

W 2023 roku tysiąc czynnych zawodowo specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa w opiece długoterminowej  wykonywało praktykę zawodową w zakresie świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne. Około 300 specjalistek wykonuje świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast w świadczenia w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień 200, a w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej 100 osób. 100 tych specjalistek wykonuje praktykę zawodową w zakresie rehabilitacji leczniczej.  

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Czy jesteś zainteresowana uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1224 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Komentarze