Czuwasz nad innymi, a kto czuwa nad tobą? Zadbaj o dobre ubezpieczenie na życie

3 min czytania
Aktualności
Czuwasz nad innymi, a kto czuwa nad tobą? Zadbaj o dobre ubezpieczenie na życie

Codziennie dbasz o swoich pacjentów, poświęcasz im czas i mnóstwo energii – niekiedy kosztem swojego zdrowia. Dlatego w końcu pomyśl o sobie i swojej przyszłości. Zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności – choroby, wypadku, a nawet utraty pracy. Pomyśl o dobrym ubezpieczeniu na życie – takim, które zapewni spokój ducha tobie i twoim bliskim. Podpowiadamy, jak je wybrać.

Ubezpieczenie na życie – co to dokładnie jest?

Ubezpieczenie na życie to rodzaj ochrony finansowej, która zapewnia:

  • po pierwsze – wsparcie twoim bliskim w razie twojej śmierci,
  • po drugie – wsparcie tobie – np. w przypadku problemów ze zdrowiem – i to spowodowanych zarówno chorobą, jak i wypadkiem (w domu, w czasie pracy czy komunikacyjnym).

Polisa na życie to twoja „poduszka bezpieczeństwa”. Gdy znajdziesz się na życiowym zakręcie związanym z nieprzewidzianymi zdarzeniami, pomoże ci ona zachować stabilność finansową – będziesz w stanie „spinać” domowy budżet.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Ubezpieczyciele mają elastyczne podejście do potrzeb swoich klientów. Dlatego chcąc wykupić polisę na życie, możesz wybierać z szerokiej ofert produktów ubezpieczeniowych.  Są to m.in.:

  • ubezpieczenie indywidualne na wypadek śmierci ubezpieczonego – to polisa na życie o najwęższym zakresie. Zapewnia ona wypłatę świadczenia wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Odszkodowanie otrzymuje wtedy osoba lub osoby wskazane w umowie polisy na życie. Jeżeli ubezpieczony nie wskaże takich beneficjentów, to środki finansowe od ubezpieczyciela odziedziczą jego spadkobiercy;
  • ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania to koło ratunkowe na wypadek chorób, które mogą uniemożliwić pracę, zagrażają życiu i wymagają długiego oraz kosztownego leczenia. Lista schorzeń, które zapewniają wypłatę odszkodowania, jest zawsze zawarta w OWU – w warunkach umowy podpisanej z ubezpieczycielem;
  • ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym polisa ta łączy ochronę ubezpieczeniową (gwarancję wypłaty odszkodowania) z inwestowaniem części składek. Tym samym daje szansę na pomnożenie kapitału. Słabą stroną tego typu polisy jest ryzyko inwestycyjne;
  • ubezpieczenie grupowe to polisa obejmująca grupę pracowników. Gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek śmierci ubezpieczonego, uszczerbku na jego zdrowiu czy urodzenia dziecka – jej zakres może być różny i bardzo szeroki. Zaletą tej polisy jest przystępna cenowo składka, a wadą zwykle niskie świadczenie od ubezpieczyciela (wynikające z niskiej sumy ubezpieczenia). Dlatego warto ją potraktować jako opcję dodatkową. Może być ona uzupełnieniem indywidualnego ubezpieczenia na życie.

Jak ubezpieczenie na życie będzie najlepsze dla pielęgniarki lub pielęgniarza?

Oferta ubezpieczycieli jest naprawdę bogata, dlatego możesz szybko zagubić się w gąszczu polis na życie. By wybrać najlepszą opcję, znajdź chwilę dla siebie i zastanów się nad:

  • możliwościami finansowymi twoich najbliższych

Przemyśl to, w jaki sposób twoja śmierć wpłynęłaby na sytuację finansową twojej rodziny – jak twoi najbliżsi poradziliby sobie bez twojej comiesięcznej wypłaty. Zastanów się, jaka kwota byłaby im wtedy potrzebna, aby nie popadli w długi oraz by mogli na bieżąco opłacać rachunki i raty kredytu hipotecznego. Pod tym kątem wybierz polisę na życie z odpowiednią sumą ubezpieczenia. Będzie to kwota, którą otrzymają twoi bliscy po twojej śmierci;

  • zakresem ochrony gwarantowanym przez polisę, który pozwoli ci spać spokojniej

Pomyśl o tym, czy masz odłożoną większą kwotę pieniędzy, która pozwoli ci zachować płynność finansową, gdy przez dłuższy czas nie będziesz w stanie pracować. Może to się zdarzyć, jeżeli poważnie zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Pamiętaj, że w takiej sytuacji będziesz potrzebować pieniędzy na często kosztowne leczenie. Dlatego jeśli nie masz dobrej poduszki finansowej – większych oszczędności na koncie – wybierz polisę zapewniającą wypłatę świadczenie na wypadek poważnej choroby czy inwalidztwa;

  • swoimi możliwościami finansowymi

Zastanów się, ile co miesiąc możesz wydawać na ubezpieczenie na życie. Wybierz polisę ze składką w takiej wysokości, by nie obciążała ona twojego domowego budżetu. Pamiętaj, że musisz płacić ją co miesiąc (lub co roku, jeśli zdecydujesz się na taką opcję), aby twoja umowa z ubezpieczycielem była ważna.

Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje dobra polisa?

Cena dobrej polisy, czyli takiej dopasowanej do potrzeb ubezpieczonego, zależy m.in. od:

  • jego wieku – zwykle młodsze osoby płacą niższe składki ubezpieczeniowe, gdyż z perspektywy ubezpieczyciela, ryzyko wystąpienia u nich poważnych problemów zdrowotnych jest mniejsze.
  • stanu zdrowia – osoby chorujące przewlekle i mające w niedalekiej przeszłości problemy ze zdrowiem zapłacą więcej za polisę na życie;
  • sumy ubezpieczenia – im jest ona większa, tym składka jest wyższa,
  • zakresu ochrony – im jest on szerszy, tym cena ubezpieczenia na życie wzrasta.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile będzie cię kosztować polisa na życie, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Nie daj się jednak oczarować niską składką. Nie oznacza ona, że polisa jest dla ciebie odpowiednia – ma właściwy zakres i sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, aby przed wybraniem ubezpieczenia, uważnie przeanalizować jego warunki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: zawód nasz się zmienił. Komputer, klient i ciągły bieg...

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – 100 tys. złotych odszkodowania za dyskryminację płacową.

1 min czytania
Kwota odszkodowania dla pielęgniarki za 24 miesiące nierównego traktowania w zatrudnieniu… Obecna siatka płac pielęgniarek i położnych wzbudza coraz większe wzburzenie w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek z różnymi specjalizacjami.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia pakiet relokacyjny Firma VB Idea Prosta obecnie poszukuje pracownika na stanowisko: Pielęgniarka (różne specjalizacje) – Ustroń (Uzdrowisko)…
Komentarze