Na oddziałach szpitalnych wielu pacjentów ma założone cewniki do pęcherza moczowego. Prawidłowe postępowanie pielęgniarek może uchronić chorych przed…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała uzasadnienie do wyroku sądu w sprawie zakażenia do jakiego doszło u pacjentki z założonym venflonem – Sąd: na rękach pielęgniarek wyhodowano gronkowca.
Wielu zakażeniom personel pielęgniarski zapobiega poprzez wykonywanie czynności w taki sposób aby nie dochodziło do kontaminacji. Na oddziałach szpitalnych wielu pacjentów ma założone cewniki do pęcherza moczowego.
W jednym z wyroków Sądu Rejonowego napisano:
„Pielęgniarka miała odmienny pogląd na temat procedury postępowania z workami na mocz. Uważała, że nie jest prawidłowa praktyka stosowana w oddziale, polegająca na zlewaniu worków z moczem do plastikowej butli podczas dobowej zbiórki moczu. Pielęgniarka uważała, że zgodnie z zasadami aseptyki, aby uniknąć zakażenia, powinno się każdorazowo brać nowy worek na mocz, ponieważ plastikowa butla nie była jałowa, a zlewając zawartość worka do butli miał on z nią kontakt. Natomiast w oddziale opróżniony worek był zakładany ponownie pacjentowi. Na innych oddziałach szpitala podobna praktyka nie była stosowana”.
Warto zatem podkreślić prawidłowe postępowanie pielęgniarek z systemami drenażu moczu z pęcherza moczowego.
- Dezynfekcja rąk przed opróżnieniem worka na mocz i po zdjęciu rękawic.
- Połączenie cewnika z systemem drenującym może być otwierane w sytuacjach gdy jest to bezwzględnie konieczne.
- Worek z moczem powinien być opróżniany jeśli objętość moczu osiąga poziom 3/4 objętości worka.
- Do opróżniania worka u danego pacjenta należy używać wyłącznie czystego pojemnika, przy czym dla każdego pacjenta musi być oddzielny pojemnik. Stosowanie u kilku pacjentów tego samego pojemnika do opróżniania moczu może doprowadzić do transmisji krzyżowej patogenów między pacjentami.
- Podczas opróżniania worka końcówka zaworu spustowego nie może dotykać pojemnika.
- Zawór spustowy po zlaniu moczu powinien być zdezynfekowany – ryzyko zakażenia wstępującego.
- Pozostawienie worka z moczem na podłodze doprowadza do ryzyka kontaminacji zaworu spustowego.