Pielęgniarki – normy zatrudnienia a tzw. dostawki.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa
Pielęgniarki – normy zatrudnienia a tzw. dostawki.

Ministerstwo zdrowia odniosło się do kwestii tzw. dostawek w kontekście norm pielęgniarek i położnych…

W dniu 7 października 2024 roku posłanka Katarzyna Ueberhan skierowała do ministra zdrowia interpelację poselską, w której podniosła niżej przedstawioną problematykę. Publikujemy fragment przedmiotowej interpelacji oraz odpowiedź ministerstwa zdrowia.

Szanowna Pani Minister,

środowisko pielęgniarek i położnych od wielu lat zmaga się z problemami, które do tej pory nie zostały rozwiązane. Jednym z nich jest kwestia przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia, które określają maksymalną liczbę tzw. łóżek przypisanych do jednej pielęgniarki. Dochodzi do sytuacji, w których łóżka dodatkowe tj. „dostawki“, nie są wliczane do ustalonego limitu, stąd w tym wypadku pielęgniarki muszą opiekować się większą liczbą pacjentów niż wynika to z minimalnych norm zatrudnienia. (…)

Poseł zadał minister zdrowia konkretne pytanie…

Czy Ministerstwo Zdrowia planuje znowelizować minimalne normy zatrudnienia, tak aby uwzględniały one tzw. dostawki?

W dniu 28 października 2024 roku ministerstwo zdrowia odpowiedziało na pytanie zawarte w powyższej interpelacji poselskiej:

Odnosząc się do opisanego w interpelacji problemu uprzejmie informuję, iż zgodnie z przepisem art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 799) podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą stosuje minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. Minimalne normy ustala kierownik tego podmiotu po zasięgnięciu opinii:

1) kierujących jednostkami lub komórkami organizacyjnymi określonymi w regulaminie organizacyjnym;

2) przedstawicieli organów samorządu pielęgniarek oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych działających na terenie podmiotu.

Jednocześnie, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. z 2012 r. poz. 1545) przy ustalaniu minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, uwzględnia się:

1) zakres i rodzaj udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym świadczeń profilaktycznych;

2) liczbę pacjentów obejmowanych opieką w danym roku;

3) wyposażenie, w szczególności w sprzęt i aparaturę medyczną, techniczną oraz środki transportu i łączności;

4) harmonogram czasu pracy;

5) średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich i średni czas dyspozycyjny;

6) właściwą kategorię opieki ustaloną dla pacjenta;

7) liczbę pacjentów zakwalifikowanych do danej kategorii opieki;

8) stan zatrudnienia i organizacji pracy w jednostkach lub komórkach organizacyjnych nieudzielających świadczeń zdrowotnych.

Uprzejmie informuję, iż obecnie nie planuje się rozpoczęcia prac legislacyjnych mających na celu zmianę minimalnych normy zatrudnienia, tak aby uwzględniały one tzw. “dostawki”. Jednocześnie podkreślić należy, iż Ministerstwo Zdrowia wraz z jednostkami powołanymi do tego celu na bieżąco monitoruje proces udzielania świadczeń zdrowotnych oraz prowadzi prace służące do usprawnienia, podwyższenia jakości oraz stopniowego poszerzania katalogu usług zdrowotnych świadczonych w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

W toku działań podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia przekazane uwagi i spostrzeżenia zostaną poddane analizie.

Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Jerzy Szafranowicz
Podsekretarz Stanu

28 październiak 2024 roku

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8739 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek opowiada.

2 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z ministerstwem zdrowia wygląda na wzorową… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje poniżej fragment wywiadu pani Marioli Łodzińskiej…
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych

Publikacja godna uwagi pielęgniarek - podstawowe czynności pielęgnacyjne i zabiegi medyczne.

1 min czytania
Książka przydatna dla pielęgniarek w zakresie aktualizowania wiedzy i umiejętności. W dzisiejszym artykule przybliżymy publikację adresowaną do studentów kierunków medycznych, szczególnie pielęgniarstwa,…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – jak izba pielęgniarkom, tak pielęgniarki izbie.

2 min czytania
Mariusz M. rekomenduje pielęgniarkom i położnym następujące postępowanie w zakresie opłacania ściąganych składek przez izbę… W artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – izba…
Komentarze