Ile jest pielęgniarek ze średnim wykształceniem. Ile z nich posiada specjalizację?

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbach
Ile jest pielęgniarek ze średnim wykształceniem. Ile z nich posiada specjalizację?

Grupy pielęgniarek dotyczy bardzo duże zróżnicowanie, w zakresie wykształcenia, czego nie ma w przypadku innych zawodów medycznych…

Publikujemy fragmenty wypowiedzi podsekretarz stanu w MZ Urszuli Demkow na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia.

Podsekretarz stanu w MZ Urszula Demkow:

Jak się zmienia sytuacja w ostatnich trzech latach 2019-2022? Sytuacja, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek pracujących, w zasadzie się nie zmieniła. W pierwszej kolumnie jest liczba pielęgniarek pracujących. W drugiej kolumnie, liczba pielęgniarek na 100 tys. ludności. Tu troszeczkę jakby przybyło, dlatego że ludności nam ubyło. To jest ta przyczyna. No i liczba pielęgniarek pracujących w podmiocie leczniczym, też około 20 tys. Te liczby się trzymają. (…)

Jeśli chodzi o liczbę studiujących pielęgniarstwo, zarówno na studiach licencjackich, jak i na studiach magisterskich, te liczby zdecydowanie znacząco się zwiększyły. Tak jak popatrzycie państwo, studia licencjackie, 2015 r. – 6349 studentów pierwszego roku, a w 2022 mamy już 12 tys. Czyli jakby podwoiła się ta liczba. Podobnie, jeśli chodzi o studia magisterskie. Ta różnica jest jeszcze większa. Było 3700 teraz mamy 11 tys. osób, które rozpoczęły studia magisterskie. Czyli tutaj jest dobry trend. (…)

Cieszymy się z tego, że liczba pielęgniarek pracujących w ramach umów z NFZ wzrosła o 1,7%. To jest korzystny trend. Być może wiąże się to z regulacją wynagrodzeń, że po prostu te wynagrodzenia, które są, bardziej zachęcają do tego, aby pracować w publicznym sektorze. Udział procentowy pielęgniarek, które pracują w ramach umów z NFZ, wynosi w tej chwili około 85%. (…)

Jeśli chodzi o wykształcenie podyplomowe, jeszcze ponad 50% pielęgniarek – 57% – ma wykształcenie średnie, a 26% spośród nich ma specjalizację.

Natomiast odsetek pielęgniarek po studiach licencjackich i magisterskich wynosi około 21%. Tak samo, jeśli chodzi o absolwentki drugiego stopnia, ponad połowa ma specjalizację, a jeśli chodzi o absolwentki studiów licencjackich, 46% ma specjalizację. Stąd to bardzo duże zróżnicowanie, czego nie ma w przypadku innych zawodów medycznych. Specjalizacja może dotyczyć osób, które nie mają studiów. Tak więc tutaj mamy bardzo zróżnicowaną tę grupę zawodową.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8458 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarka kontraktowaPraktyka zawodowa

Pielęgniarki podpisując to proszą się o kłopoty.

2 min czytania
Kuriozalne jest obarczanie pielęgniarek skutkami nieudolności zarządzania podmiotem leczniczym… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jeden z fragmentów umowy kontraktowej, których…
Aktualności

Czy od słuchawek może boleć ucho i jak sobie pomóc w tej sytuacji?

4 min czytania
Na co dzień wiele osób korzysta ze słuchawek – dousznych i nausznych. Dzięki nim można słuchać muzyki, rozmawiać przez telefon czy uczestniczyć…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka musi oddać szpitalowi zasądzone przez sąd odszkodowanie.

9 min czytania
Pielęgniarka wygrała w Sądzi Rejonowym. Sąd Okręgowy uznał apelacjęszpitala. W dniu 31 października 2024 roku Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała…
Komentarze