Ponad tysiąc pielęgniarek pracowała za darmo średnio przez 5 miesięcy.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Ponad tysiąc pielęgniarek pracowała za darmo średnio przez 5 miesięcy.

Czy izby pielęgniarek nie stać na wdrożenie rozwiązania, które przyczyni się do potraktowania pielęgniarek w cywilizowany sposób?

Pan
Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

w związku ze złożoną do Ministra Zdrowia interpelacją z dnia 11 lipca 2024 r. Pana Bartłomieja Pejo – Posła na Sejm RP i grupy Posłów, w sprawie obowiązkowego przeszkolenia pielęgniarek i położnych przed powrotem do wykonywania zawodu, uprzejmie przekazuję poniższe informacje.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 814) pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych określa miejsce, czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej.

Zgodnie z informacją z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, przygotowaną na podstawie danych uzyskanych z okręgowych izb pielęgniarek i położnych, 3 203 pielęgniarki i położne w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. podjęły przeszkolenie przed powrotem do wykonywania zawodu (informacje uzyskane z 42 okręgowych izb pielęgniarek i położnych). Natomiast z 223 pielęgniarkami i położnymi w trakcie trwania szkolenia zawarto umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, na podstawie której uprawnione były do otrzymywania wynagrodzenia (informacje uzyskane z 25 okręgowych izb pielęgniarek i położnych).

Wynagrodzenia nie otrzymało 1 189 pielęgniarek i położnych (informacje uzyskane z 26 okręgowych izb pielęgniarek i położnych; pozostałych 16 okręgowych izb poinformowało, iż nie posiadają informacji w tym zakresie). Łączny czas szkolenia liczony od dnia 1 stycznia 2014 r., za który pielęgniarka lub położna nie otrzymała żadnego wynagrodzenia, wynosi średnio około 5 miesięcy. (…)

Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Marek Kos
Podsekretarz Stanu

16 sierpnia 2024 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8490 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek napisał petycję.

2 min czytania
Treść petycji związku pielęgniarek Warszawa, 14 października 2024 r. StanowiskoZarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnychz dnia 14 października 2024 roku….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. 8-12 tys. brutto.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki od zaraz Rodzinne Centrum Medyczne jest rozwijającą się placówką, świadczącą bezpłatne usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem…
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Komentarze