W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas wykonuje pracę siedzącą, coraz częściej możemy spotkać się z różnymi chorobami układu ruchu. Nie pomaga tu również stres i niezdrowa dieta pełna wysokoprzetworzonych produktów. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na odpowiednie zadbanie o swoje kości i stawy. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zachować ich zdrowie przez długi czas!
Najczęstsze przyczyny problemów z kośćmi i stawami
Problemy z kości i stawami mogą wynikać zarówno z chorób, na które często nie mamy wpływu, jak i naszych zaniedbań. W wielu przypadkach są też wynikami rozmaitych urazów. Do najczęściej występujących źródeł dolegliwości układu ruchu zaliczamy:
- choroby reumatyczne, np. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) czy ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów),
- osteoporozę,
- urazy, w tym złamania kości, skręcenia i zwichnięcia stawów czy uszkodzenia, a nawet zerwania więzadeł,
- nadmierne obciążenie wynikające np. z wykonywanej pracy lub nadmiernej masy ciała,
- wady postawy, w tym przede wszystkim skrzywienia kręgosłupa.
Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, problemy układu ruchu mogą przynajmniej częściowo mieć związek z siedzącym trybem życia.
Jak szkodzi nam siedzący tryb życia?
Powszechnie wiadomo, że siedzący tryb życia może wpływać na powstawanie i pogłębianie się wad postawy. W ich wyniku możemy zmagać się z przewlekłym bólem oraz większą skłonnością do wielu urazów. Co więcej, jednym z efektów braku ruchu jest wzrost masy ciała. Nadwaga i otyłość mogą z kolei prowadzić do nadmiernego nacisku na stawy, co powoduje ich ból, a nawet zmiany zwyrodnieniowe, które są jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności ruchowej u osób starszych. Co więcej, warto wspomnieć, że ograniczona aktywność fizyczna oraz nadmiar kilogramów to jedne z czynników wpływających na rozwój osteoporozy. Brak aktywności powiązany jest też z brakiem gibkości i siły oraz innych cech motorycznych organizmu, co oznacza między innymi większą podatność na rozmaite urazy. Mogą one pojawiać się nie tylko podczas sporadycznej aktywności fizycznej, lecz także przy wykonywaniu codziennych czynności.
Inne przyczyny schorzeń kości i stawów
Chociaż siedzący tryb życia jest jednym z najczęstszych powodów problemów z układem ruchu, z pewnością nie jest jedynym. Może on jednak pogłębiać problemy wynikające z innych źródeł. Dlatego o odpowiednią aktywność fizyczną, zarówno pod względem jej typu, jak i częstotliwości, powinny szczególnie dbać osoby, które:
- mają obciążenia genetyczne – jeśli w rodzinie występowały choroby reumatyczne lub inne schorzenia autoimmunologiczne, warto zapytać fizjoterapeutę o odpowiedni zestaw ćwiczeń, które pozwolą zachować odpowiednią sprawność przez długi czas,
- są w starszym wieku – choroby kości i stawów najczęściej dotykają właśnie seniorów,
- mają skłonność do nadwagi i otyłości – problemy te nie zawsze wynikają jedynie z braku ruchu, niekiedy ich źródła mogą tkwić w chorobie, zawsze jednak negatywnie odbijają się na komforcie życia,
- cierpią na zaburzenia hormonalne – jedną z chorób wywoływaną na skutek tego czynnika jest osteoporoza.
Należy pamiętać, że obecność pewnych chorób lub nawet zwiększone ryzyko ich wystąpienia nie powinny być przez nas ignorowane. Warto zasięgnąć porady specjalisty, lekarza lub fizjoterapeuty enel-sport, aby nie dopuścić do rozwoju czy pogłębienia się problemu.
Jak dbać o kości i stawy?
Na niektóre choroby powodujące problemy z kośćmi i stawami nie mamy większego wpływu. Zawsze jednak możemy zmienić nieco swój styl życia, aby cieszyć się możliwie jak największą sprawnością przez wiele lat. Do najważniejszych czynników należą:
- Dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną – według WHO dorośli w wieku od 18 do 64 lat powinni ćwiczyć przez 150–300 minut tygodniowo (trening o umiarkowanej intensywności) lub 75–150 minut (trening o dużej intensywności).
- Właściwa dieta – o odpowiedniej wartości kalorycznej, a także bogata w witaminy i mikroelementy (dla kości szczególnie istotne są witaminy D3 i K oraz wapń), kwasy omega i NNKT, a uboga w produkty przetworzone i tłuszcze trans.
- Rezygnacja z używek – lub przynajmniej ich ograniczenie. Nadmiar alkoholu może wywoływać nawet degenerację tkanki kostnej.
- Suplementacja witaminy D3 – w naszej szerokości geograficznej nie jesteśmy w stanie przyswoić jej w wystarczającej ilości w naturalny sposób, szczególnie jesienią i zimą. O odpowiedni preparat oraz dawkę najlepiej zapytać lekarza.