Zaproponowany sposób uregulowania kar jest zdecydowanie niekorzystny dla pielęgniarek…
Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!
Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:
Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji (petycję podpisało ponad 5 tys. osób) w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jeden z fragmentów umowy kontraktowej, których projekty są ogłaszane przez podmioty lecznicze na swoich stronach internetowych. Analiza treści przedmiotowego cytatu z umowy wymaga krótkiego komentarza redakcji pielegniarki.info.pl. Często podkreślamy, że pielęgniarka nie jest niewolnikiem podmiotu leczniczego z którym podpisała umowę kontraktową. To zagadnienie poruszyliśmy także w artykule pt. Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.
Wróćmy do umowy, której fragment cytujemy poniżej. W punkcie 1 zapisano karę umowną za… „naruszenia przez Przyjmującego zamówienie obowiązków określonych niniejszą umową, w tym m.in.”. Bardzo dziwna to konstrukcja legislacyjna. Co mamy rozumieć pod zwrotem „w tym m.in.”? Naruszenia umowy, za które szpital może na pielęgniarkę nałożyć karę powinien być wymieniony w umowie i być katalogiem zamkniętym. Powyższy sposób uregulowania kar jest zdecydowanie niekorzystny dla pielęgniarki. Kara za „nienależyte” wykonanie umowy, to tak nieprecyzyjne określenie, że pozostawia po stronie szpitala możliwość wręcz nieograniczonego nakładania przedmiotowej kary na pielęgniarkę.
Jeszcze kilku zdań komentarza wymaga zapis w punkcie drugim. W tym przypadku szpital może karać pielęgniarkę za „nierzetelne” prowadzenie dokumentacji medycznej. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie zdefiniować użyty w umowie zwrot „nierzetelne”. Dla jednej osoby w konkretnym przypadku mogło dojść do np. pomyłki pisarskiej a dla drugiej już do „nierzetelnego prowadzenia dokumentacji”.
Jeszcze jedna uwaga… Każda pielęgniarka powinna móc zgłosić się do izby pielęgniarek o pomoc prawną w zakresie poniżej cytowanej umowy. Powinna mieć prawo wysłać do izby projekt umowy i zwrotnie otrzymać opinię prawną w zakresie zagrożeń na jakie naraża się w sytuacji kiedy ja podpisze. Wszak izba ściąga od pielęgniarek kontraktowych składki, które od 1 kwietnia 2025 roku wzrosną o 40%.
Poniżej cytat z umowy, której dotyczą powyższe refleksje…
Strony ustalają odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie niniejszej umowy przez zapłatę kar umownych:
1) z powodu naruszenia przez Przyjmującego zamówienie obowiązków określonych niniejszą umową, w tym m.in. na skutek nieusprawiedliwionej nieobecności – 10% wynagrodzenia za miesiąc. w którym zdarzenie takie miało miejsce. Za każdy przypadek, nie mniej niż 250 zł i nie więcej niż łączne wynagrodzenie za miesiąc, w którym odnotowano przypadek naruszenia obowiązków,
2) z powodu nieprowadzenia bądź nierzetelnego lub nieterminowego prowadzenia przez Przyjmującego zamówienie dokumentacji medycznej i statystycznej w wersji papierowej i elektronicznej, w szczególności uniemożliwiającego rozliczenie świadczenia przez Udzielającego zamówienie – 10% wynagrodzenia za miesiąc, w którym zdarzenie takie miało miejsce, za każdy przypadek, nie mniej niż 100 zł i nie więcej niż łączne wynagrodzenie za miesiąc, w którym odnotowano przypadek naruszenia obowiązków.
źródło: strona internetowa podmiotu leczniczego.