Personel pielęgniarski – wydanie 10 miesięcznika branżowego.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Personel pielęgniarski – wydanie 10 miesięcznika branżowego.

Październikowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce. W ostatnich dniach ukazał się najnowszym numer Gazety, w którym poruszamy między innymi kwestię wydania przez izbę pielęgniarek 900 tys. na nadzwyczajny zjazd. Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule na stronach 6 i 7.

Poniżej przedstawiamy pozostałe tematy bieżącego numeru.

Izba pielęgniarek wydała prawie milion złotych – wymóg czy niegospodarność?

Jakie są powody, aby izba pielęgniarek wydatkowała 900 tys. na nadzwyczajny zjazd? Zjazd miał się zająć trzema sprawami. Dlaczego nie można było powyższych spraw załatwić na poprzednim zjeździe, który odbył się w 2023 roku lub dopiero na kolejnym zjeździe krajowym, który powinien odbyć się w 2027 roku? Zjazd trwał dwa dni. Trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja… Merytoryczna część zjazdu trwającego dwa dni miała wymiar czasowy 10 godzin 15 min. Zjazd jednodniowy też by pozwolił zrealizować porządek obrad.

Pielęgniarkom i położnym w Sejmie rządzący pokazali digitus impudicus

W ubiegłym roku, w okresie kampanii wyborczej, obecna koalicja rządowa obiecała pielęgniarkom jedną zasadniczą rzecz: likwidację patologii w zakresie zróżnicowania płac personelu pielęgniarskiego (dochodzącą do kilku tysięcy złotych) w sytuacji, kiedy pielęgniarki i położne na szpitalnych oddziałach wykonują takie same zadania oraz posiadają takie same kompetencje zawodowe. Zasadność wyrównania zarobków pielęgniarek argumentowano… wyrokami sądowymi, które nakazują wypłatę wielotysięcznych odszkodowań

Płacić pielęgniarkom za wykształcenie czy za czynności? Znamienny wyrok

Sąd Najwyższy: przyjmuje się, że „stanowisko pracy” stanowi element struktury organizacyjnej zakładu pracy, o określonym celu i zakresie działania. Przy czym nie chodzi tylko o ich formalne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej zakładu pracy (przez wskazanie, nadanie określonej nazwy), lecz przede wszystkim o ustalenie zakresu obowiązków i funkcji do nich przypisanych, a więc o określenie rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Określenie rodzaju pracy stanowi jeden z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę.

MZ o przejmowaniu kompetencji pielęgniarek

Podsekretarz stanu w MZ Urszula Demkow powiedziała w Sejmie: nie powinno być też tak, że lekarze przejmują kompetencje pielęgniarek, bo niby dlaczego lekarz ma zastępować pielęgniarki w pewnych czynnościach, w których one są zdecydowanie lepsze.

Totalne zmiażdżenie ustawy przewodniczącej Ptok

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych: zaproponowane rozwiązania utrzymują znaczące różnice w wynagrodzeniu zasadniczym osób, w tym pielęgniarek, które wykonują takie same czynności, ale posiadają różny poziom wykształcenia.

Opiekun medyczny nie odłączy kroplówki?

Ministerstwo chce wymusić konieczność zgłoszenia pielęgniarce lub położnej, że opiekun medyczny dokonał zamknięcia przepływu infuzji, ale nadal przy pacjencie należy wykonać czynność odpięcia wlewu kropelkowego… Cytujemy krytyczne stanowisko wobec tego pomysłu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

627 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze