Izby pielęgniarek – jak dorobić do gigantycznego wynagrodzenia setki tysięcy złotych.

4 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Izby pielęgniarek – jak dorobić do gigantycznego wynagrodzenia setki tysięcy złotych.

Izba pielęgniarek zrealizowała projekt szkoleniowy za 112 milionów złotych. Czy działacze izbowi mający sowite wynagrodzenia realizowali przedmiotowy projekt nie pobierając wynagrodzenia?

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:

Nie akceptuję tak wysokich uposażeń członków zarządu izb pielęgniarskich oraz podniesienia składki!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Kolejne pielęgniarki i położne, podpisują powyższą petycję (obecnie podpisało ją ponad 4 tys. osób).

Naczelna izba pielęgniarek w trybie pozakonkursowym pozyskała środki finansowe w kwocie 112 milionów złotych. Na stronie zdrowie.gov.pl informowano w dniu 9 maja 2022 roku:

Ministerstwo Zdrowia, które pełni rolę Instytucji Pośredniczącej dla osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, (…) niniejszym informuje, iż wybrano do realizacji projekt w naborze pozakonkursowym nr POWR.07.01.00-IP.05-00-004/21. (…) Do dofinansowania skierowany został projekt Wnioskodawcy – Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, pn. „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”. Kwota przyznanego dofinansowania zgodnie z wnioskiem wynosi 112 000 000 PLN i jest równa kwocie wydatków kwalifikowalnych w projekcie.

W jaki sposób izba pielęgniarek realizowała przedmiotowy projekt? Niech za przykład, który zobrazuje poruszoną kwestię posłuży fragment sprawozdania z działalności jednej z izb okręgowych za rok 2023.

Aby móc realizować ustawowe obowiązki, a w szczególności obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Krośnie na posiedzeniu Rady w dniu 7 czerwca 2022 r. podjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu pn. „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”, realizowanego w ramach Działania 7.1 Wzmocnienie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia, Oś priorytetowa VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia, Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszą ofertę do zapytania ofertowego złożono w sierpniu 2022 roku i dotyczyła ona realizacji 6 kursów specjalistycznych. Po wyłonieniu wykonawców OIPiP w Krośnie w dniu 7 września 2022 r. podpisała umowę z NIPiP na realizację w/w szkoleń. W ramach tego zapytania zamiast 6 edycji, po podpisaniu aneksu do Umowy, zrealizowano 9 edycji kursów specjalistycznych.

Kolejną ofertę do zapytania ofertowego złożono w lutym 2023 r., a po wyłonieniu wykonawców w dniu 8 marca 2023 r. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie podpisała Umowę z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych na przeprowadzenie 14 kursów specjalistycznych. Termin realizacji szkoleń uwzględniał okres od 8 marca do 31 grudnia 2023 r.. Ze względu na duże zainteresowanie tą formą kształcenia zamiast 14 bezpłatnych edycji kursów specjalistycznych, przeprowadzono 17 edycji takich szkoleń (po podpisaniu aneksu do umowy na dodatkowe kursy). Łącznie przeprowadzono 26 edycji kursów specjalistycznych tj:

1. wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego (3 edycje w Krośnie i 1 edycję w Jaśle – razem 137 uczestników),

2. resuscytacja krążeniowo – oddechowa (3 edycje w Krośnie i 1 edycję w Rymanowie Zdroju – razem 115 uczestników),

3. resuscytacja oddechowo – krążeniowa noworodka (1 edycja w Krośnie – 38 uczestników),

4. komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie (3 edycje w Krośnie – razem 87 uczestników),

5. opieka nad pacjentem z chorobami zakaźnymi szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi (1 edycję w Sanoku – 45 uczestników),

6. opieka nad pacjentem wymagającym wysokoprzepływowej terapii tlenem (2 edycje w Krośnie i 2 edycje w Jaśle – razem 117 uczestników),

7. wsparcie psychologiczne pacjenta i jego rodziny (1 edycja w Brzozowie – 26 uczestników),

8. opieka nad pacjentem z chorobami układu oddechowego (1 edycja w Krośnie – 21 uczestników),

9. monitorowanie dobrostanu płodu w czasie ciąży i podczas porodu (1 edycja w Krośnie – 22 uczestników),

10. edukator w chorobach układu krążenia (1 edycja w Krośnie, 1 edycja w Jaśle, 1 edycja w Sanoku – razem 128 uczestników),

11. pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie (1 edycja w Sanoku – 42 uczestników),

12. wywiad i badanie fizykalne ( 2 edycje w Krośnie – razem 69 uczestników).

Ponadto w sierpniu 2023 r. przystąpiliśmy do kolejnego zapytania ofertowego ogłoszonego przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych w ramach w/w projektu. Tym razem zapytanie dotyczyło kursu dokształcającego pn. „Profilaktyka zakażeń wywołanych SARS-CoV-2 w opiece zinstytucjonalizowanej i warunkach domowych”. W ramach tego zapytania otrzymaliśmy możliwość zorganizowania 11 edycji tego kursu tj.:

1. 2 edycje w Sanoku

2. 2 edycje w Jaśle

3. 1 edycja w Lesku

4. 1 edycja w Ustrzykach Dolnych

5. 5 edycji w Brzozowie

Przystępując do projektu, wstępne założenia zakładały przeszkolenie 10% pielęgniarek i położnych zarejestrowanych w Okręgowym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych co dawało liczbę 580 osób. Zainteresowanie kursami specjalistycznymi i dokształcającymi było bardzo duże, bo łącznie przeprowadzono 37 kursów specjalistycznych i dokształcających, a wzięło w nich udział 1232 osoby co daje 21,24% zatrudnionych pielęgniarek i położnych z terenu działania naszej Izby.

Wartość wszystkich umów podpisanych przez OIPiP w Krośnie z NIPIP na realizację wymienionych szkoleń wyniosła 2 796 377,00 zł (słownie: dwa miliony siedemset dziewięćdziesiąt sześć tysięcy trzysta siedemdziesiąt siedem złotych).

Zorganizowanie tak wielu edycji w okresie od września 2023 r. do grudnia 2023 r. było możliwe dzięki aktywnemu działaniu członków Okręgowej Rady i nawiązaniu współpracy z podmiotami leczniczymi z terenu działania naszej Izby.

Następne artykuły w sprawie sposobu realizacji powyższego projektu szkoleniowego wkrótce na pielegniarki.info.pl

źródło: sprawozdanie z działalności Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie za okres od 1.04.2023r. do 31.12.2023 r. – Forum Zawodowe 2(141) 2024 – czasopismo Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krośnie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8426 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek - przyganiał kocioł garnkowi.

5 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok w coraz lepszej formie… Pani przewodnicząca związku pielęgniarek nie przestaje zaskakiwać. Obserwator, który być może przyleciał z innej galaktyki,…
AktualnościNowa siatka płacSkładki ściągane przez izbęWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ustawa o wynagrodzeniach została zamrożona.

2 min czytania
Poseł w sejmie o poczynaniach koalicji rządowej w kontekście ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek – „To jest wstyd i hańba”… Pielęgniarki i położne…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarka: izby pielęgniarek powinno utrzymywać państwo nie pielęgniarki.

2 min czytania
Pielęgniarka: Nie rozumiem dlaczego z ciężkiej pracy pielęgniarek w ogóle są pobierane pieniądze na izby. To nie my powinnyśmy utrzymywać izby, ale…
Komentarze