Czy depresja poporodowa ma wpływ na zaburzenia psychiczne u dzieci?

4 min czytania
Aktualności
Czy depresja poporodowa ma wpływ na zaburzenia psychiczne u dzieci?

Czy depresja poporodowa ma wpływ na zaburzenia psychiczne u dzieci? Webinar z dr hab. n. med. Anną Mosiołek już na Nestlé Baby&Me Medical

Wskazuje się, że depresja poporodowa jest drugim co do częstości występowania, powikłaniem okresu połogowego, z którym zmaga się nawet do 80 procent kobiet po porodzie. Są to bardzo poważne zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia. Czy depresja poporodowa matki może wpływać na występowanie zaburzeń u dziecka? Jak oddziałuje na jego rozwój i funkcjonowanie w życiu dorosłym? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w webinarze z dr hab. n. med. Anną Mosiołek – psychoterapeutką, specjalistą psychiatrą oraz autorką licznych publikacji naukowych z zakresu psychiatrii, psychometrii oraz uzależnień. Sprawdź i dowiedz się więcej, aby lepiej wspierać rozwój dziecka i zdrowie psychiczne rodziny.

Spis treści:

  • Depresja poporodowa – co to jest? Jak odróżnić ją od baby blues?
  • Objawy depresji poporodowej
  • Czynniki ryzyka wystąpienia depresji poporodowej
  • Leczenie depresji poporodowej
  • Dlaczego temat depresji poporodowej jest tak istotny? Konsekwencje dla dziecka
  • Co zyskasz, oglądając webinar o depresji poporodowej?

Depresja poporodowa – co to jest? Jak odróżnić ją od baby blues?

Baby blues to naturalny stan wynikający z zaburzeń hormonalnych, poporodowych, który pojawia się u większości kobiet. Są to łagodne, przejściowe zaburzenia nastroju. Przygnębienie poporodowe przemija najczęściej naturalnie do 3 tygodni po urodzeniu dziecka. Jednak u części kobiet stan ten nie ustępuje, skutkując pełnoobjawową, silną depresją poporodową. Jak pomóc w takiej sytuacji? W zależności od nasilenia objawów depresji, stosuje się odpowiednio dobrane leczenie.

Objawy depresji poporodowej

Jak rozpoznać pierwsze objawy depresji poporodowej? Typowe oznaki depresji poporodowej obejmują przede wszystkim duże napięcie, niską samoocenę oraz hipochondrię. Inne objawy depresji wśród kobiet po porodzie to silne poczucie winy, płaczliwość czy poczucie braku nadziei.

Czynniki ryzyka wystąpienia depresji poporodowej

Przyczyny tej choroby mogą być różne. W webinarze poruszona została kwestia czynników ryzyka depresji poporodowej, które obejmują m.in. młody wiek, brak wsparcia ze strony rodziny, złe relacje z własną matką, poród drogą cięcia cesarskiego czy hospitalizację w czasie ciąży. Wśród przyczyn depresji poporodowej, dr hab. n. med. Anna Mosiołek wskazuje również na powiązanie z niedoborem witaminy D3. Po obejrzeniu webinaru przekonasz się, czy depresja poporodowa dotyczy także mężczyzn.

Leczenie depresji poporodowej

Jak pomóc młodym matkom zmagającym się z epizodami depresyjnymi? Z webinaru dowiesz się, jakie metody leczenia stosowane są wśród pacjentek, w zależności od stopnia nasilenia choroby. Depresja poporodowa wymaga leczenia, które obejmuje m.in. psychoterapię czy leczenie farmakologiczne (w tym leki przeciwdepresyjne). Warto zwrócić uwagę, że nieleczona depresja wiąże się z licznymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Webinar porusza również temat depresji poporodowej w kontekście stosowania farmakoterapii podczas karmienia piersią.

Dlaczego temat depresji poporodowej jest tak istotny? Konsekwencje dla dziecka

W webinarze dr hab. n. med. Anna Mosiołek wyjaśnia, jak stres u matki w depresji wpływa na rozwój mózgu dziecka. Konsekwencje depresji poporodowej dla dziecka mogą obejmować m.in. predyspozycje do reakcji depresyjnej w przyszłości, zmniejszoną zdolność niemowlęcia do uspokojenia się czy ograniczoną ilość pozytywnych emocji. Wskazuje się, że kluczowe znaczenie mają w tym przypadku pierwsze miesiące życia płodowego.

W webinarze omówione zostały również objawy u dziecka, które powinny wzbudzać niepokój, a także zaburzenia depresyjne i lękowe, które występują wśród dzieci i młodzieży. Okazuje się, że zaburzenia lękowe stanowią jedne z najczęściej zgłaszanych zaburzeń w grupie dzieci i młodzieży, które mogą dotyczyć nawet do 20% populacji dzieci. Co więcej, stwierdza się, że wśród dzieci z zaburzeniami lękowymi niemal zawsze rozwijają się zaburzenia depresyjne bądź inne rozpoznania psychiatryczne w przyszłości, takie jak depresja. Obejrzenie webinaru pozwoli Ci na poszerzenie wiedzy w zakresie objawów zaburzeń lękowych, lęku przed separacją w dzieciństwie czy depresji u dzieci, która wbrew pozorom, nie jest rzadko występującym zjawiskiem.

Co zyskasz, oglądając webinar o depresji poporodowej?

Okres wczesnego dzieciństwa odgrywa kluczową rolę w dalszej przyszłości małych pacjentów. Większość zaburzeń psychicznych okazuje się mieć swoje korzenie właśnie w tym czasie, a stan psychiczny kobiety po urodzeniu dziecka jest w tym kontekście szczególnie ważny. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniego wsparcia młodej matce i jej dziecku na tym wczesnym etapie, dziecko może nieść ze sobą bagaż różnych potencjalnych zaburzeń psychicznych przez całe dzieciństwo, okres nastoletni, a później dorosłość.

Oglądając webinar dowiesz się, czym jest depresja poporodowa, jak wspierać młode kobiety chorujące na depresję poporodową, kiedy może wystąpić ten problem, a także poznasz objawy depresji po porodzie oraz oznaki depresji wśród dzieci. Prowadząca webinar dr hab. n. med. Anna Mosiołek podkreśla również skutki depresji poporodowej dla dziecka, w sytuacji braku leczenia. Webinar porusza zarówno temat leczenia poporodowej depresji o różnym nasileniu, jak i kwestie związane z karmieniem piersią przez kobiety cierpiące na depresję poporodową. Ile może trwać depresja poporodowa? Jak sobie radzić z tą chorobą? Obejrzyj bezpłatny webinar, by zdobyć wiedzę, która pomoże Ci lepiej wspierać młode matki i ich dzieci. Więcej materiałów edukacyjnych znajdziesz na stronie Nestlé Baby&Me Medical.

Bibliografia:

  • Nieland MN, Roger D. Symptoms in post-partum and non-post-partum samples: implications for postnatal depression. J Reprod Infant Psychology 1997; 15: 31-42.
  • Le Strat Y, Dubertret C, Le Foll B. Prevalence and correlates of major depressive episode in pregnant and postpartum women in the United States. J Affect Disord 2011; 135: 128-138.
  • O’Hara MW. Postpartum depression: what we know. J Clin Psychol 2009; 65: 1258-1269.</li>
  • Silva R, Jansen K, Souza L, et al. Sociodemographic risk factors of perinatal depression: a cohort study in the public health care system. Rev Bras Psiquiatr 2012; 34: 143-148.
  • Ribamar A, Almeida B, Soares A, Peniche B, Jesus P, Cruz SPD, Ramalho A. Relationship between vitamin D deficiency and both gestational and postpartum depression. Nutr Hosp. 2020 Dec 16;37(6):1238-1245. 
  • Sharma V, Sharma P. Postpartum depression: diagnostic and treatment issues. J Obstet Gynaecol Can 2012; 34: 436-442.
  • Vaever MS, Pedersen IE, Smith-Nielsen J, Tharner A. Maternal postpartum depression is a risk factor for infant emotional variability at 4 months. Infant Ment Health J. 2020 Jul;41(4):477-494.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
Komentarze