Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych
9 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje o 17 egzaminach z różnych dziedzin pielęgniarstwa. W sesji jesiennej, do egzaminów ma przystąpić ponad 10 tys. pielęgniarek i położnych.
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej terapii – szkolenie specjalizacyjne
Pierwszym egzaminem, do którego przystąpiły pielęgniarki był egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Jest to szkolenie, w ramach którego, w latach 2002-2024 (sesja wiosenna), ponad 19,6 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty, co plasuje je na pierwszym miejscu najchętniej odbywanych specjalizacji przez pielęgniarki.
Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.
Ile pracujących pielęgniarek posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki?
Jak wskazujemy powyżej prawie 20 tys. pielęgniarek ukończyło przedmiotową specjalizację. Natomiast warto sprawdzić jak liczba tych pielęgniarek wykonuje nadal zawód. Oczywiste jest, że spora liczba z tych osób odeszła z zawodu w wyniku zdarzeń losowych, wieku emerytalnego. Z danych udostępnionych na koniec 2018 roku liczba zatrudnionych pielęgniarek posiadających powyższą specjalizację wynosiła 6,6 tys. Natomiast 2023 roku – 11,3 tys. Średnia wieku tych specjalistek wynosi 47,3 i jest niższa od średniej wieku dla wszystkich pracujących pielęgniarek, która wynosi 50 lat. Zdecydowana większość specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego mieści się przedziale wiekowym – 36 a 55 lat. Ponad 1000 tych pielęgniarek osiągnęło wiek emerytalny a średnia ich wieku wynosi 63,3 lata. Ponad 72% pielęgniarek z tą specjalizacją wykonuje zawód w szpitalach, 3,2% w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Natomiast ponad 20% w zakresie innych świadczeń zdrowotnych.
Egzamin państwowy pielęgniarek
Wyniki egzaminu mogą być powodem do dumy. Ponad 99% osób przystępujących do testu wiedzy uzyskało wynik pozytywny (1 747). Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, średnia punktów z egzaminu to 131,15.
Warto zaznaczyć, że od obecnej sesji egzaminacyjnej, CKPPiP prezentuje również statystyki dotyczące zdawalności w poszczególnych ośrodkach szkoleniowych. Najwyższą średnią punktów (134) z egzaminu uzyskali kursanci z poniższych ośrodków:
- Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie
- TAUMAR s.c. w Katowicach
Nowym specjalistkom gratulujemy uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa.
źródło: ckppip.edu.pl