Powiedziano w sejmie o ustawie regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w dniu 12 września 2024 roku…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie sytuacji legislacyjnej dotyczącej płac personelu pielęgniarskiego.
Publikujemy także wyroki sądowe przyznające pielęgniarkom z grupy 5 i 6 odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Ponad 70 tys. odszkodowania dla pielęgniarek.
W dniu 13 września 2024 roku opublikowaliśmy artykuł redakcyjny pt. Pielęgniarki zobaczyły wczoraj digitus impudicus. Opisaliśmy w nim aktualną sytuację legislacyjną w zakresie naprawy patologicznej siatki płac pielęgniarek i położnych. Warto przeczytać ten artykuł, gdyż dobitnie przedstawiamy współudział związku pielęgniarek w ukształtowaniu obowiązującej siatki płac, jakże niesprawiedliwej i poniżającej godność zawodową rzeszy tysięcy doświadczonych osób z personelu pielęgniarskiego.
Zanim zacytujemy fragmenty wypowiedzi posłów na plenarnym posiedzeniu sejmu jeszcze mała dygresja.
Otóż w dniu 27 sierpnia 2024 roku pani Krystyna Ptok wysłała do sejmu petycję w sprawie „podjęcia działań w celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach, w kierunku uznawania kwalifikacji posiadanych przez pracowników wykonujących zawody medyczne”. Pomijając kwestię sensowności samej petycji warto zwrócić uwagę na zasadniczą sprawę.
W petycji pani Ptok nie zająknęła się ani jednym słowem o niesprawiedliwym zróżnicowaniu wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego. Różnica kilku tysięcy złotych pomiędzy pracownikami wykonującymi takie same zadania jest przecież nie tylko pogwałcemiem Kodeksu Pracy ale także podeptaniem godności zawodowej pracownika. Odpowiedź na pytanie dlaczego zatem tego zagadnienia nie poruszyła pani Ptok w przedmiotowej petycji pozostawiamy użytkownikom pielegniarki.info.pl. Nie mniej podkreślamy, że jest jednak bardzo znamienny fakt w kontekście działalności związku pielęgniarek…
Zatem przejdźmy do zacytowania fragmentów wypowiedzi posłów na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 12 września 2024 roku… Jednego posła z opozycji i jednej posłanki z koalicji rządowej.
Poseł Grzegorz Lorek (PiS):
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dosłownie kilka godzin temu podczas obrad Komisji Zdrowia debatowaliśmy nad obywatelskim projektem pielęgniarek. Chodziło o to, żeby wreszcie uporządkować sprawy bardzo ważnej grupy zawodowej. I co się stało?
Platforma Obywatelska od razu na samym początku przedstawiła wniosek o odrzucenie tego projektu i skierowanie do dalszych prac pomimo zakończenia prac w podkomisjach. Tu jeszcze dodam, że podkomisja spotkała się czterokrotnie, żeby ten projekt przepracować. Mówimy tutaj o prawie pracy, mówimy o prawach socjalnych, a dosłownie kilka godzin temu głosami Platformy Obywatelskiej ten projekt został odrzucony.
Za projektem głosowały Prawo i Sprawiedliwość i Lewica pana Zandberga. Szanowni państwo, tak się nie da. Z jednej strony odrzucamy postulaty grupy zawodowej, a z drugiej strony mówimy o prawach socjalnych.
Mam zasadnicze pytanie co do tego projektu. Czy rząd przyjął ten projekt? Bo jeżeli nie, to po co my tu w ogóle o tym mówimy?
Poseł Maria Joanna Koźlakiewicz (KO):
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zwracam się dziś w imieniu pielęgniarek i położnych, które zainicjowały obywatelską inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o najniższym wynagrodzeniu pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nasze społeczeństwo staje przed ogromnym wyzwaniem demograficznym. Starzejące się społeczeństwo powoduje, że zapotrzebowanie na świadczenia medyczne gwałtownie rośnie. To pielęgniarki
i położne są na pierwszej linii w opiece nad pacjentami. Niestety system ochrony zdrowia w Polsce boryka się z ogromnymi brakami kadrowymi. Średni wiek pielęgniarek wynosi obecnie 54 lata, a położnych 51. Prognozy wskazują, że w ciągu kilku najbliższych lat większość z nich osiągnie wiek emerytalny. Mimo wykształcenia młodych kard, wiele z nich rezygnuje z pracy w publicznym systemie zdrowia.
Musimy zatrzymać doświadczonych specjalistów i zachęcić młode osoby do wyboru tego zawodu, by zagwarantować pacjentom właściwą opiekę. Apeluję do Wysokiej Izby o podjęcie pilnych działań, które zagwarantują rozwój tej kluczowej grupy zawodowej. Bez tego nie będzie możliwe zapewnienie odpowiedniej jakości opieki zdrowotnej.
źródło: sejm.gov.pl