Pielęgniarki – sprawa podawania Tramalu bez zlecenia lekarskiego.

2 min czytania
Praktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – sprawa podawania Tramalu bez zlecenia lekarskiego.

Samodzielne podawanie przez pielęgniarki Tramalu  w ramach procesu leczenia i monitorowania bólu u pacjentów oddziałów zabiegowych…
Poniżej publikujemy jedną z uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę  albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Powyższe rozporządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia w dniu 2 lipca 2024 roku.   

1. Treść zgłoszonej uwagi: 

W załączniku nr 3 znajdują się produkty lecznicze do podawania przez pielęgniarkę bez zlecenia lekarskiego, jednakże wykaz jest ubogi, nie zawiera postaci leku np. syropu, który jest częściej podawany  u dzieci  niż tabletki, wykaz nie zawiera produktów dostępnych w obrocie OTC, które swobodnie mogą podawać dzieciom matki, a nie mogą doraźnie podać pielęgniarki.     

Dodać w § 1 ust 3, który w załączniku nr 3 poszerzy zakres produktów leczniczych, które może podać pielęgniarka.  

Dodać § 1 ust. 3, który powinien brzmieć: 

W załączniku nr 3 do Rozporządzenia:

a) poz. 14 i poz. 25 dodać postać – syrop

b) dodać poz. 24 –Tramal (w ramach procesu leczenia i monitorowania bólu u pacjentów oddziałów zabiegowych) – postać – roztwór do wstrzykiwań (tylko dla pielęgniarki posiadającej specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa).

2. Treść zgłoszonej uwagi:

Wskazane jest dopisanie w załączniku nr 3 (wykaz produktów leczniczych, do stosowania których są uprawnione pielęgniarki i położne samodzielnie bez zlecenia lekarskiego) leku: Etylefryna (Effortil) krople doustne.

Uzasadnienie: 

W związku posiadanym przez pielęgniarki uprawnieniem samodzielnego do dokonywania kwalifikacji krwiodawców do oddania krwi i jej składników mogą zdarzyć się sytuacje kiedy po oddaniu krwi dawca doświadczy reakcji wazowagalnej lub omdleje. 

Możliwość samodzielnego zastosowania w/w leku przez pielęgniarkę bardzo ułatwiłoby opiekę nad krwiodawcą po wystąpieniu niepożądanej reakcji związanej z donacją. Powyższa substancja czynna będzie wykorzystywana przez uprawnione pielęgniarki przy samodzielnym udzielaniu świadczeń zdrowotnych krwiodawcom.

Przeciwwskazania do stosowania leku są nieliczne i w większości stanowią również przeciwwskazania do oddawania krwi i jej składników.

Stanowisko ministerstwa zdrowia: 

Uwagi nieuwzględnione.

Zgłoszone propozycje wykracza poza zakres nowelizowanego rozporządzenia.

źródło: rcl.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8541 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Czy pielęgniarki oddziałowe układają świąteczny grafik patrząc, kto pracował w poprzednich latach?

1 min czytania
Grafiki pielęgniarek na Święta i Sylwestra Czy wasze pielęgniarki oddziałowe układają grafiki patrząc jak kto pracował w poprzednich latach. Czy na oddziale…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek potrzeba do spacyfikowania pacjenta?

1 min czytania
Odpowiedzi udziela prezes izby pielęgniarek. Redakcja publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego w dniu…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Szok - pielęgniarka może doraźne podać tlen. Po specjalizacji lub kursie.

2 min czytania
Zobacz jak budowana jest iluzja prestiżu zawodowego pielęgniarki… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych kontynuuje cykl artykułów dotyczących uprawnień zawodowych, które nadaje…
Komentarze