Pielęgniarki –  w sejmie o przejmowaniu kompetencje pielęgniarek przez lekarzy. 

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki –  w sejmie o przejmowaniu kompetencje pielęgniarek przez lekarzy. 

Wiceminister zdrowia:  „nie powinno być też tak, że lekarze przejmują kompetencje pielęgniarek, bo niby dlaczego lekarz ma zastępować pielęgniarki w pewnych czynnościach, w których one są zdecydowanie lepsze”…

Prezentujemy użytkownikom pielegniarki.info.pl fragmenty wypowiedzi, które padły w sejmie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia w kontekście wykonywania zawodu pielęgniarki.  

Podsekretarz stanu w MZ Urszula Demkow: 

(…) Takie systemy ochrony zdrowia, gdzie jest dużo lekarzy a mało pielęgniarek, działają bardzo źle. Po pierwsze, pielęgniarki pełnią inną rolę niż lekarze i też są samodzielne. Powinna być jakaś równowaga. A po drugie, nie powinno być też tak, że lekarze przejmują kompetencje pielęgniarek, bo niby dlaczego lekarz ma zastępować pielęgniarki w pewnych czynnościach, w których one są zdecydowanie lepsze. 

Członek Zespołu ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia NRL Krzysztof Zdobylak: 

Myślę, że warte podkreślenia jeszcze raz jest to, że nie ma tutaj miejsca taka prosta logika pt. „są kolejki do lekarzy, to znaczy, że brakuje lekarzy”. Kolejki do lekarzy wynikają, po pierwsze, z tego, że lekarze poświęcają nadmierną część czasu swojej pracy na wypełnianie biurokracji zamiast na leczenie pacjentów, a po drugie, że brakuje przedstawicieli innych zawodów medycznych. 

Jak wykazywaliśmy, na przykład liczba pielęgniarek, w porównaniu z efektywnymi systemami ochrony zdrowia, jest w Polsce dwa razy niższa. To znaczy, że lekarze bardzo często na oddziałach wykonują po prostu zadania, których nie muszą i nie powinni, nie mówiąc już o absolutnym braku asystentów lekarzy, niedoborach sekretarzy, opiekunów pacjentów itd. 

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok: 

(…) Miałabym ogromną prośbę, żeby takie dane dotyczące pielęgniarek też zostały przedstawione nam dogłębniej, tak jak w przypadku grupy zawodowej lekarzy, bo nie sądzę… Koledzy lekarze nie są zainteresowani tym, żeby wykonywać czynności pielęgniarskie. Powiem to zupełnie inaczej – jesteśmy przygotowani do zawodów. 

Powiem, że to jest dobry kierunek, bo niestety, jeszcze jest styl ordynatorski w wielu oddziałach a szkolenie wszystkich razem w tych zespołach już w okresie studiów powoduje, że mechanizm tego zespołu terapeutycznego i tych działań wspólnych na zasadzie uzupełniania swoich kompetencji jest jak najbardziej pożądany.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8492 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Zeznania pielęgniarki oddziałowej w sprawie pracy osób z grupy 2.

3 min czytania
Kontrowersyjne tezy głoszone przez pielęgniarkę oddziałową w zeznaniach sądowych Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment uzasadnienia do wyroku sądu, w…
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w Polsce zarabiają najlepiej w Unii Europejskiej?

1 min czytania
Kontrowersyjna informacja w sprawie zarobków pielęgniarek Poniżej publikujemy treść postu zamieszczonego na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 20…
Komentarze