Wiceminister: pielęgniarki mamy fantastycznie wykształcone i nie ma powodu, żeby one nie były w niektórych zadaniach absolutnie samodzielne…
Prezentujemy użytkownikom pielegniarki.info.pl fragmenty wypowiedzi, które padły w sejmie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia.
Podsekretarz stanu w MZ Urszula Demkow:
Jeśli chodzi o mapę kompetencji, dopiero zaczęliśmy nad tym pracować, ale uważam, że to jest ogromnie ważne zadanie i wymaga rozmów z przedstawicielami zawodów medycznych, żeby to poukładać i też żeby nie było wojny, krótko mówiąc. Będziemy dążyli do tego, żeby coś takiego opracować i oczywiście, żeby te kompetencje troszeczkę przekazywać w dół, bo tak jak pani poseł wspomniała, pielęgniarki mamy fantastycznie wykształcone i nie ma powodu, żeby one nie były w niektórych zadaniach absolutnie samodzielne.
Poza tym, przypominam sobie, co ja wyrabiałam jako młody lekarz i co by ze mną było, gdyby nie pielęgniarki, które gdzieś obok stały – niech pani doktor nie idzie w tym kierunku. Tak więc zdecydowanie, absolutnie myślę, że… Tyle, że to wymaga naprawdę wielu rozmów, spotkań, ale generalnie jesteśmy tutaj z panem dyrektorem oboje bardzo mocno zdeterminowani, żeby te badania prowadzić.
Kolejne pytanie. To były mapy potrzeb. Mapy potrzeb też są niezwykle ważne, bo powinny być narzędziem do podejmowania decyzji, szczególnie na szczeblach lokalnych, na podstawie zmian w Krajowym Planie Transformacji i też w wojewódzkich planach transformacji. Będziemy te mapy ulepszać, ale broń boże niczego nie wyrzucamy do kosza, żadnej pracy, która została wykonana. Nie wycofujemy się, nie będziemy wymyślać koła na nowo i otwierać otwartych drzwi. Tak więc generalnie te mapy będą cały czas ulepszane i też zmieniane, bo to są mapy potrzeb. Potrzeby się zmieniają. Generalnie w tym kierunku pójdziemy. (…)
Wzrost kompetencji uprawnień położnych. Jak najbardziej, tylko tego też nie da się w skrócie. Z paniami pielęgniarkami musimy się wiele razy spotkać i wiele przegadać. Tak więc jesteśmy umówione…
Prezes NRPiP Mariola Łodzińska:
Jesteśmy gotowe.
Podsekretarz stanu w MZ Urszula Demkow:
My też.
Prezes NRPiP Mariola Łodzińska:
Przy okazji prezydencji chcielibyśmy może zainicjować zmiany dyrektywy, żeby krótką panie położne mogły krótką ścieżką skończyć pielęgniarstwo. Wtedy byłaby alternatywa, bo brakuje pielęgniarek. Dziękuję.
źródło: sejm.gov.pl
Więcej informacji w sprawie „krótkiej ścieżki dla położnych” zamieściliśmy na pielegniarki.info.pl w artykule z dnia 23 sierpnia 2024 roku pt. Izby pielęgniarek zorganizują kursy w zakresie pielęgniarstwa dla położnych.