Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia oszacowało liczbę osób z Ukrainy, które mogą być zainteresowane odbyciem studiów pomostowych…
W przypadku polskich pielęgniarek, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki – jeżeli po ich ukończeniu pielęgniarka uzyska wiedzę, kwalifikacje i umiejętności odpowiadające wiedzy, kwalifikacjom i umiejętnościom uzyskiwanym po ukończeniu studiów licencjackich (na tzw. studiach pomostowych) – pielęgniarki te uzyskują tytuł licencjata pielęgniarstwa.
Teraz możliwość odbycia przedmiotowych studiów będą miały osoby z Ukrainy, które uzyskały prawo wykonywania zawodu pielęgniarki w Polsce.
W ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej wpisano, że „minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki prowadzenia studiów dla pielęgniarki lub położnej posiadającej zgodę, o której mowa w art. 35a, która uzyskała kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, mając na uwadze konieczność zapewnienia wyrównania poziomów kwalifikacyjnych do wymogów unijnych”.
Obecnie procedowany jest projekt ministra zdrowia w sprawie studiów pomostowych dla pielęgniarek z Ukrainy.
Rekrutację na przedmiotowe studia mają prowadzić uczelnie, które są uprawnione do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, napisano, że „według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadają zgodę Ministra Zdrowia, na wykonywanie zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynosi 2463 (stan na dzień 18 marca 2024 r.). Liczba ta stopniowo zwiększa się, w miarę rozpatrywania przez Ministra Zdrowia wniosków złożonych przez zainteresowane osoby.
Mając na uwadze liczbę złożonych wniosków oraz ograniczony, na podstawie odrębnych przepisów (art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167, z późn. zm.)), okres w którym mogą być składane wnioski w tzw. uproszczonej procedurze przez pielęgniarki i położne – obywateli Ukrainy, szacuje się, że liczba osób uprawnionych do podjęcia powyższych studiów pomostowych, wyniesie ok 3500 osób.
Przedmiotowa regulacja przyczyni się do utrzymania w polskim systemie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych, wykonujących zawód na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, uzyskanych w tzw. uproszczonej procedurze, które w ramach dotychczasowego zatrudnienia w podmiotach leczniczych zaadoptowały się do polskiego systemu ochrony zdrowia i udzielają świadczeń zdrowotnych, zgodnie z obowiązującymi standardami”.
źródło: rcl.pl