Kontrola w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek wykazała, że na jednym z oddziałów liczba pielęgniarek (w etatach) była niższa o 14,803 etatu, niż wynikająca z ustalonej w szpitalu normy zatrudnienia…
Redakcja pielegniarki.info.pl cytuje za Najwyższą Izbą Kontroli fragment protokołu kontroli jednego ze Szpitali Wojewódzkich. Warto zobaczyć w jaki sposób zarządzający podmiotem leczniczym podchodził do kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek, które sam ustalił.
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą stosuje minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. Liczba pielęgniarek i położnych ustalona w 2018 r., wynikająca z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami wynosiła w Oddziale Ortopedii i w Oddziale Chorób Wewnętrznych (w etatach) odpowiednio: 34,42 i 31,69.
Liczba personelu pielęgniarskiego, według stanu na 1 września 2019 r., wynosiła w Oddziale Ortopedii i w Oddziale Chorób Wewnętrznych (w etatach) odpowiednio: 24,58 i 29, a według stanu na 1 czerwca 2022 r.: 25,47 i 16,89. Tym samym według stanu na 1 września 2019 r. w Oddziale Chorób Wewnętrznych liczba pielęgniarek (w etatach) była niższa o 2,69 etatu, niż wynikająca z ustalonej w Szpitalu normy zatrudnienia, a w Oddziale Ortopedii o 9,84 etatu. Według stanu na 30 czerwca 2022 r. w Oddziale Chorób Wewnętrznych liczba pielęgniarek (w etatach) była niższa o 14,803 etatu, niż wynikająca z ustalonej w Szpitalu normy zatrudnienia, a w Oddziale Ortopedii o 8,95 etatu.
Wskazana w planie zatrudnienia na 2022 r. w wybranych do badania dwóch oddziałach Szpitala (Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Ortopedii), liczba minimalnego poziomu zatrudnienia pielęgniarek (w etatach) była:
− w Oddziale Chorób Wewnętrznych niższa o 5,89 etatu niż wynikająca z ustalonej w Szpitalu normy zatrudnienia pielęgniarek (według planu 25,8 etatu, według normy 31,69 etatu),
− w Oddziale Ortopedii niższa o 5,02 etatu niż wynikająca z ustalonej w Szpitalu normy zatrudnienia pielęgniarek (według planu 29,4 etatu, według normy 34,42 etatu).
W złożonych wyjaśnieniach Dyrektor podał, że charakterystyka umowy z NFZ polega na konieczności spełniania przez Szpital minimalnych wymogów zatrudnienia lekarzy, wynikających z przepisów rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych oraz warunków określanych na ich podstawie przez Zarządzenia Prezesa NFZ.
Na jedno łóżko przypadał w Oddziale Ortopedii równoważnik 0,50 etatu pielęgniarskiego (rzeczywiste zatrudnienie) według stanu na 1 września 2019 r. I 0,61 etatu według stanu na 1 czerwca 2022 r. a w Oddziale Chorób Wewnętrznych wartości te wynosiły odpowiednio: 0,59 i 0,54 etatu i były nieznacznie niższe od wymaganych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych, według którego wymagane jest zapewnienie w Szpitalu równoważnika co najmniej 0,6 etatu na jedno łóżko. W wyniku prowadzonych przez Szpital postępowań konkursowych w powyższych Oddziałach obsadzono trzy etaty pielęgniarskie, pomimo że jak wskazała Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych i Jakości, w postępowaniach nie było wskazanej liczby wolnych etatów, na które prowadzone było postępowanie ofertowe. „Personel pielęgniarski był personelem deficytowym na rynku pracy, a więc złożenie ofert przez większą liczbę osób było mało prawdopodobne”.
Warto jeszcze zacytować jeszcze jeden bardzo znamienny fragment protokołu kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli:
„W Szpitalu nie zachowano najwyżej trzyletniego okresu pomiędzy ustalaniem norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych wynikającego § 7 rozporządzenia z 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Obowiązek ustalania minimalnych norm ciążył na Dyrektorze Szpitala (art. 50 ust 1 udl). W Szpitalu do zakończenia kontroli NIK obowiązywały normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych, ustalone w 2018 r. przez ówczesnego Dyrektora Szpitala, na podstawie ustnego zatwierdzenia danych przedłożonych mu 10 grudnia 2018 r. przez Przełożonego Pielęgniarek i Położnych”.
Źródło: protokół kontroli podmiotu leczniczego przez NIK