Sytuacja pielęgniarek w jednym ze szpitali.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekPraktyka zawodowa
Sytuacja pielęgniarek w jednym ze szpitali.

„Widać brak pielęgniarek, jest to problem, który mamy od lat…”

Poniżej publikujemy fragment wywiadu, który został opublikowany na Portalu epiotrkow.pl. Prowadzący Magazyn Magiel na antenie Radia Strefa FM sprawdzali, czy w regionie brakuje pielęgniarek…

Redaktor 1: Dziś o pielęgniarkach, o tym, że podobno ich brakuje, czy także w Radomsku.

Redaktor 2: Sprawdzimy to teraz.

Redaktor 1: Irek Staszczyk z portalu radomsko24.pl. Dzień dobry.

Ireneusz Staszczyk: Dzień dobry, witam. No kij ma dwa końce, medal ma dwie strony i podobnie jest szpitalu powiatowym w Radomsku, jeżeli chodzi o pielęgniarki. Dzisiaj pracuje w szpitalu w Radomsku 400 pielęgniarek. Czy to jest wystarczająca obsada? Wojciech Ślusarczyk, członek zarządu podmiotu radomszczańskiego, który odpowiada za służbę zdrowia w powiecie, odpowiada, że tak. Z kolei związkowiec Halina Kępa, pielęgniarka, twierdzi, że nie. Ale to chyba nie jest największy problem, czy jest dużo, czy jest mało. Ale pielęgniarki ze szpitala w Radomsku odchodzą, pielęgniarki z wyższym wykształceniem, zgodnie z ustawą, domagają się podniesienia uposażenia w szpitalu w Radomsku, a jest ich 70. I tutaj jest impas. Wprawdzie trzy pielęgniarki wygrały już sprawę w Sądzie, ale czy do końca są… No, tutaj jest duży znak zapytania, bo podobno te osoby dostały zatrudnienie na nowych zasadach, tylko na pierwszą zmianę, czyli nie pracują w niedzielę i święta, a co za tym idzie, mają niższe uposażenie. Czy coś w tym temacie drgnie, zapytałem Wojciecha Ślusarczyka, odpowiedział mi, że obie strony dały sobie czas do końca wakacji. Pielęgniarki czekają na podwyżki, a dyrekcja oczekuje konkretnych propozycji, aby wszystkie pielęgniarki były usatysfakcjonowane. Odbyło się również spotkanie z nowym zarządem powiatu radomszczańskiego, z pielęgniarkami, ale niestety nie przyniosło to żadnego rezultatu. Ja też zapytałem jedną z pielęgniarek, czy faktycznie te podwyżki muszą być, powiedziała, że tak. Zaplecze, sprzęt w szpitalu, wyposażenie jest bardzo dobre, pielęgniarki mają bardzo dobre warunki pracy, ale warunki pracy to nie wszystko, potrzebne są również godne uposażenie, godna pensja.

Redaktor 2: Dziękujemy bardzo.

Redaktor 1: Sprawdzimy jak sytuacja wygląda w naszym szpitalu, w tym największym szpitalu w Piotrkowie i regonie.

Redaktor 2: Czyli Szpital Wojewódzki – dyrektor tego szpitala Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz teraz z nami. Dzień dobry pani dyrektor.

Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Dzień dobry, witam serdecznie wszystkich słuchaczy.

Redaktor 2: Ile pielęgniarek pracuje w pani szpitalu?

Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Na ten moment zatrudniamy, współpracujemy z 411 łącznie pielęgniarkami, osobami na stanowisku pielęgniarki. W tym oczywiście są umowy o pracę, są kontrakty, umowy zlecenia. Na samych umowach o pracę jest 319 osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki.

Redaktor 2: Brakuje pielęgniarek w szpitalu?

Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Potwierdzam, jest widoczny brak w systemie służby zdrowia, publicznej służbie zdrowia. Szczególnie w szpitalach widać brak pielęgniarek. Jest to problem, który narasta na pewno od lat. Staramy się na bieżąco uzupełniać braki. Natomiast pamiętajmy również o tym, że średnia wieku pielęgniarek na ten moment wynosi około 50-60 lat. Są to często osoby uprawnione do przejścia na emeryturę. Młodych osób, które mogłyby rozpocząć współpracę na stanowisku pielęgniarki w zatrudnieniu jest na razie ograniczona ilość, niewystarczająca do potrzeb bieżących.

Redaktor 1: Czyli gdyby te osoby, które już teoretycznie mogłyby odejść na emeryturę, odeszły, to…

Redaktor 2: No to byłby duży problem. Mielibyśmy problem.

Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: No byłby na pewno odczuwalny deficyt na stanowisku pielęgniarek.

Redaktor 2: No dobrze, no to co tutaj można zrobić? No bo te panie jednak kiedyś na emeryturę odejdą. I kto je zastąpi?

Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: To jest trudne, powiem tak, to jest bardzo trudne pytanie i myślę, że wiadome wszystkim osobom, które współpracują, funkcjonują w publicznym systemie służby zdrowia i związki zawodowe i Ministerstwo Zdrowia od dobrych kilku lat zna problem i jest tego świadomy i trwają na pewno długotrwałe rozmowy na ten temat. Moim skromnym zdaniem na pewno zmiany systemowe, organizacyjne są tutaj potrzebne, żeby pewne rzeczy usprawnić i poprawić. I to na pewno nie będzie zmiana z tygodnia na tydzień, ale w perspektywie na pewno długoletniej, jest konieczność zwiększenia liczby pielęgniarek w polskim systemie zdrowia.

źródło: epiotrkow.pl

Śródtytuły pochodzą od Redakcji Portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8492 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Zeznania pielęgniarki oddziałowej w sprawie pracy osób z grupy 2.

3 min czytania
Kontrowersyjne tezy głoszone przez pielęgniarkę oddziałową w zeznaniach sądowych Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment uzasadnienia do wyroku sądu, w…
Aktualności

Pielęgniarki powinny otrzymywać zadośćuczynienie za utracone zdrowie.

1 min czytania
Pielęgniarka: zaczynałam pracę jako okaz zdrowia, po trzynastu latach pracy… Coraz więcej pielęgniarek odnosi urazy za sprawą wykonywania pracy zawodowej. Poniżej wypowiedź…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w Polsce zarabiają najlepiej w Unii Europejskiej?

1 min czytania
Kontrowersyjna informacja w sprawie zarobków pielęgniarek Poniżej publikujemy treść postu zamieszczonego na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 20…
Komentarze