„Widać brak pielęgniarek, jest to problem, który mamy od lat…”
Poniżej publikujemy fragment wywiadu, który został opublikowany na Portalu epiotrkow.pl. Prowadzący Magazyn Magiel na antenie Radia Strefa FM sprawdzali, czy w regionie brakuje pielęgniarek…
Redaktor 1: Dziś o pielęgniarkach, o tym, że podobno ich brakuje, czy także w Radomsku.
Redaktor 2: Sprawdzimy to teraz.
Redaktor 1: Irek Staszczyk z portalu radomsko24.pl. Dzień dobry.
Ireneusz Staszczyk: Dzień dobry, witam. No kij ma dwa końce, medal ma dwie strony i podobnie jest szpitalu powiatowym w Radomsku, jeżeli chodzi o pielęgniarki. Dzisiaj pracuje w szpitalu w Radomsku 400 pielęgniarek. Czy to jest wystarczająca obsada? Wojciech Ślusarczyk, członek zarządu podmiotu radomszczańskiego, który odpowiada za służbę zdrowia w powiecie, odpowiada, że tak. Z kolei związkowiec Halina Kępa, pielęgniarka, twierdzi, że nie. Ale to chyba nie jest największy problem, czy jest dużo, czy jest mało. Ale pielęgniarki ze szpitala w Radomsku odchodzą, pielęgniarki z wyższym wykształceniem, zgodnie z ustawą, domagają się podniesienia uposażenia w szpitalu w Radomsku, a jest ich 70. I tutaj jest impas. Wprawdzie trzy pielęgniarki wygrały już sprawę w Sądzie, ale czy do końca są… No, tutaj jest duży znak zapytania, bo podobno te osoby dostały zatrudnienie na nowych zasadach, tylko na pierwszą zmianę, czyli nie pracują w niedzielę i święta, a co za tym idzie, mają niższe uposażenie. Czy coś w tym temacie drgnie, zapytałem Wojciecha Ślusarczyka, odpowiedział mi, że obie strony dały sobie czas do końca wakacji. Pielęgniarki czekają na podwyżki, a dyrekcja oczekuje konkretnych propozycji, aby wszystkie pielęgniarki były usatysfakcjonowane. Odbyło się również spotkanie z nowym zarządem powiatu radomszczańskiego, z pielęgniarkami, ale niestety nie przyniosło to żadnego rezultatu. Ja też zapytałem jedną z pielęgniarek, czy faktycznie te podwyżki muszą być, powiedziała, że tak. Zaplecze, sprzęt w szpitalu, wyposażenie jest bardzo dobre, pielęgniarki mają bardzo dobre warunki pracy, ale warunki pracy to nie wszystko, potrzebne są również godne uposażenie, godna pensja.
Redaktor 2: Dziękujemy bardzo.
Redaktor 1: Sprawdzimy jak sytuacja wygląda w naszym szpitalu, w tym największym szpitalu w Piotrkowie i regonie.
Redaktor 2: Czyli Szpital Wojewódzki – dyrektor tego szpitala Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz teraz z nami. Dzień dobry pani dyrektor.
Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Dzień dobry, witam serdecznie wszystkich słuchaczy.
Redaktor 2: Ile pielęgniarek pracuje w pani szpitalu?
Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Na ten moment zatrudniamy, współpracujemy z 411 łącznie pielęgniarkami, osobami na stanowisku pielęgniarki. W tym oczywiście są umowy o pracę, są kontrakty, umowy zlecenia. Na samych umowach o pracę jest 319 osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki.
Redaktor 2: Brakuje pielęgniarek w szpitalu?
Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: Potwierdzam, jest widoczny brak w systemie służby zdrowia, publicznej służbie zdrowia. Szczególnie w szpitalach widać brak pielęgniarek. Jest to problem, który narasta na pewno od lat. Staramy się na bieżąco uzupełniać braki. Natomiast pamiętajmy również o tym, że średnia wieku pielęgniarek na ten moment wynosi około 50-60 lat. Są to często osoby uprawnione do przejścia na emeryturę. Młodych osób, które mogłyby rozpocząć współpracę na stanowisku pielęgniarki w zatrudnieniu jest na razie ograniczona ilość, niewystarczająca do potrzeb bieżących.
Redaktor 1: Czyli gdyby te osoby, które już teoretycznie mogłyby odejść na emeryturę, odeszły, to…
Redaktor 2: No to byłby duży problem. Mielibyśmy problem.
Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: No byłby na pewno odczuwalny deficyt na stanowisku pielęgniarek.
Redaktor 2: No dobrze, no to co tutaj można zrobić? No bo te panie jednak kiedyś na emeryturę odejdą. I kto je zastąpi?
Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz: To jest trudne, powiem tak, to jest bardzo trudne pytanie i myślę, że wiadome wszystkim osobom, które współpracują, funkcjonują w publicznym systemie służby zdrowia i związki zawodowe i Ministerstwo Zdrowia od dobrych kilku lat zna problem i jest tego świadomy i trwają na pewno długotrwałe rozmowy na ten temat. Moim skromnym zdaniem na pewno zmiany systemowe, organizacyjne są tutaj potrzebne, żeby pewne rzeczy usprawnić i poprawić. I to na pewno nie będzie zmiana z tygodnia na tydzień, ale w perspektywie na pewno długoletniej, jest konieczność zwiększenia liczby pielęgniarek w polskim systemie zdrowia.
źródło: epiotrkow.pl
Śródtytuły pochodzą od Redakcji Portalu.