Żonglerka liczbami w zakresie stanu kadrowego pielęgniarek…
Na posiedzeniu sejmowej podkomisji pani przewodnicząca Ptok powiedziała:
„Chcę powiedzieć, że w grupie drugiej, tej najwyższej, pielęgniarek z ogółu zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia liczbowo, bo już nie powiem o nakładających się etatach, z 361 tys. pielęgniarek tylko 10% uzyskuje najwyższą grupę magistra ze specjalizacją. Jest zakwalifikowanych liczbowo. To są dane państwa, MZ.
Z tej grupy 10% aktualnie tylko 6% ma uznane przez pracodawców kwalifikacje. Jesteśmy dyskryminowane w systemie, bo to pielęgniarki przede wszystkim są w sądach i tych spraw jest bardzo dużo. Pielęgniarki wygrywają sprawy o uznanie grupy drugiej”.
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Pani przewodnicząca Ptok opowiada w sejmie zdumiewające historie. Dlaczego podawane dane statystyczne odnosi do ogółu pielęgniarek i położnych zarejestrowanych w izbach pielęgniarskich (361 tys.) a nie do czynnych zawodowo? Z danych ministerstwa zdrowia na dzień 30 grudnia 2023 roku czynnych zawodowo pielęgniarek było 193 tys. Położnych 25 tys. Razem 218 tys.
Z danych podawanych przez panią przewodniczącą w sejmie wynika, że 36 tys. pielęgniarek i położnych „uzyskuje najwyższą grupę magistra ze specjalizacją”. Natomiast tylko 21 660 z nich ma uznane przez pracodawcę kwalifikacje zawodowe i są zaszeregowane do grupy 2.
Gołym okiem widać, że dane podawane przez panią Ptok to jakiś absurd. Pani przewodnicząca forsuje w sejmie pogląd, że w skali całego kraju tylko 21 660 pielęgniarek i położnych jest zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2. Nonsens. W samych miastach wojewódzkich jest ich więcej…
Zatem skonfrontujmy podawane dane przez panią przewodniczącą Ptok z danymi podanymi przez Dyrektora Wydziału Taryfikacji AOTMiT panią Magdalenę Dzierwa na tym samym posiedzeniu sejmowej podkomisji.
„Gdyby można było poprosić następny slajd. Tak jak powiedziałam przy poprzednim slajdzie, tutaj macie państwo przedstawioną strukturę pracowników zgodnie z przekazaną nam bazą danych w ramach grup drugiej, piątej i szóstej”. Stan na luty 2024 roku.
Co zatem wynika z omawianego przez panią Dyrektor slajdu? Do grupy 2 siatki płac pracodawcy zaszeregowali ponad 40 630 pielęgniarek i położnych. Co stanowi 20 % wszystkich ze 195 tys. czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych.
Z powyższego wynika, że z danych podawanych przez panią Ptok wyparowało około 20 tys. pielęgniarek i położnych zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2 siatki płac. I jeszcze jedno… Pracodawcy najwidoczniej zaszeregowali do grupy 2 więcej pielęgniarek i położnych (40 tys.) niż wynika z danych podawanych przez przewodniczącą Ptok, że 36 tys. posiada tytuł magistra i specjalisty. Zatem skąd się biorą procesy sądowe o uznanie tytułu magistra i specjalisty?
Radosna urzędnicza twórczość ma się dobrze…
źródło: cytaty wypowiedzi w sejmie – sejm.gov.pl