Wynagrodzenia pielęgniarek – skala wzrostu w latach 2022-2024.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – skala wzrostu w latach 2022-2024.

Pielęgniarki – wzrost wynagrodzeń pielęgniarek w grupie 2 oraz 5 i 6 w latach 2022-2024.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza wypowiedź dyrektora Wydziału Taryfikacji AOTMiT, które zostały wypowiedziane podczas posiedzenia specjalnej podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Dyrektor Wydziału Taryfikacji AOTMiT Magdalena Dzierwa:

Bardzo serdeczne dziękuję. Gdyby można było poprosić następny slajd. Tak jak powiedziałam przy poprzednim, tutaj macie państwo przedstawioną strukturę pracowników zgodnie z przekazaną nam bazą danych w ramach grup drugiej, piątej i szóstej. Proszę zwrócić uwagę, że we wszystkich grupach zawodowych, tak jak powiedziałam wcześniej, pielęgniarki i położne stanowią największą grupę. W przypadku grupy zawodowej numer dwa, jeżeli oczywiście patrzymy łącznie na umowę o pracę i pozostałe formy zatrudnienia, to tak naprawdę ponad 80% grupy drugiej stanowią panie pielęgniarki i położne. W przypadku grupy piątej i szóstej to jest adekwatnie ponad 62% i ponad 65%. We wszystkich tych trzech grupach zawodowych w przypadku pielęgniarek i położnych dominuje forma zatrudnienia umowa o pracę. Najczęściej pozostałe formy zatrudnienia zdarzają się, owszem, też w ramach lecznictwa szpitalnego, ale z reguły są to wszelkiego typu opieki hospicyjne, opieki paliatywne, też opieka środowiskowa długoterminowa. Tam widzimy, że bardzo często przeważającą formą zatrudnienia jest nie umowa o pracę, tylko pozostałe inne formy.

Gdyby można było kolejny slajd.

Proszę państwa, kontynuując, na kolejnym slajdzie widać średnie wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na jeden etat w kategorii personelu pielęgniarka i położna, więc tak naprawdę jest to średnie wynagrodzenie pielęgniarek zatrudnionych zarówno w grupie drugiej, piątej, jak i szóstej. Czyli bez podziału na grupy, po prostu dla kategorii personelu pielęgniarka i położna. Gdybyście państwo zobaczyli, to oprócz tego, że w kolejnych słupkach, które mówią nam o skutkach rekomendacji w poszczególnych latach, tak naprawdę oprócz wartości średniej w przeliczeniu, tak jak powiedziałam, brutto na etat, macie państwo jeszcze procent wzrostu i dodatkowo też pokazany w latach 2022–2024 średni procent wzrostu wynagrodzenia brutto w kategorii personelu.

Gdyby można było prosić kolejny slajd. Dokładnie adekwatny slajd przygotowaliśmy dla tych grup zawodowych, czołowych, w których pielęgniarki i położne stanowią największą liczbę osób. Adekwatnie też jest to średnie wynagrodzenie brutto dla całej grupy zawodowej. Macie tu państwo wymienione poszczególne zawody medyczne, które wchodzą w daną grupę. Tak jak powiedziałam, wszystkie progi czasowe, które państwo widzicie pod spodem, to jest czas przed wydaniem pierwszej rekomendacji w roku 2022 aż do tego, co będzie obowiązywało aktualnie od 1 lipca 2024 r. Są to wartości średnie miesięczne w przeliczeniu na etat plus procent wzrostu w poszczególnych latach. No i oczywiście adekwatnie, tak jak w poprzednim slajdzie, też pokazany procent wzrostu na przestrzeni okresu 2022–2024.

Na kolejnym slajdzie – gdyby można było prosić o przesunięcie – jest grupa zawodowa numer pięć. Ta analiza jest sporządzona w sposób dokładnie adekwatny, czyli znajdują się tam wynagrodzenia zasadnicze średnie brutto. Tu państwo macie w prawej części slajdu zawarte zawody medyczne, które są zakwalifikowane do grupy numer pięć. I oczywiście też średni procent wzrostu na przestrzeni lat 2022–2024.

Ostatnia z przedstawionych analiz, czyli grupa zawodowa numer sześć, w której pielęgniarki i położne, tak jak powiedziałam, też stanowią najliczniejszą grupę. Też dokładnie ten sam przedział czasowy, te same procenty wzrostu. Ten łączny procent na przestrzeni 2022–2024, który też, proszę zwrócić uwagę, we wszystkich grupach – i drugiej, i piątej, i szóstej – wynosi ponad 50%.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.2 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8319 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a płaca opiekuna medycznego. Nikomu to nie doskwiera...

3 min czytania
„Rok był taki, że pielęgniarki były na tym samym poziomie wynagradzania co opiekunowie medyczni. A zakres odpowiedzialności jest nieporównywalny i nikomu to…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie do 18 tys. złotych.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki w hospicjum dziecięcym… Hospicjum dla Dzieci poszukuje pielęgniarki pragnącej połączyć wiedzę i umiejętności z misją pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – przegłosowane zmiany w siatce płac a sytuacja pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty.

3 min czytania
Siatka płac pielęgniarek – zakres zmian wprowadzonych przez sejmową podkomisję nadzwyczajną… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza wypowiedzi posłów podczas posiedzenia…
Komentarze
×
Aktualności

Tylko pielęgniarki wiedzą jak może czuć się pielęgniarka po 12-godzinnym dyżurze.