Sąd Najwyższy ocenił sytuację, w której pielęgniarka wyręczyła w obowiązkach zawodowych lekarza…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na kanwie wyroku Sądu Najwyższego z 2023 roku porusza problematykę dotyczącą wyręczania przez pielęgniarki w obowiązkach zawodowych lekarzy. W artykule z dnia 2 lipca 2024 roku pt. Pielęgniarka pod nieobecność lekarza wystawiła skierowanie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, przedstawiono sytuację, która stała się podstawą do zwolnienia zarówno lekarza i pielęgniarki. Poniższej kolejny fragment wyroku Sądu Najwyższego w zakresie oceny postępowania pielęgniarki.
Pod artykułem zapraszamy do oddania głosu w sondzie pt. „Jak oceniasz wyręczanie w obowiązkach zawodowych lekarzy przez personel pielęgniarski”?
(…) Sąd Okręgowy zaaprobował logowanie się pielęgniarki do systemu informatycznego szpitala w obecności lekarza, za jego zgodą, podczas wypełniania dokumentów systemowych, natomiast uznał za niedopuszczalne zalogowanie się przez pielęgniarkę loginem i hasłem lekarza do systemu informatycznego i wystawienie podczas jego nieobecności, bez nadzoru i konsultacji, skierowania na badanie RTG.
W związku z tym stwierdził, że zasadne było umożliwienie pielęgniarce (dla przyspieszenia procesu obsługi pacjentów) dokonywanie (po zalogowaniu się przez samego lekarza) stosownych zapisów i wystawiania dokumentów pod jego nadzorem i na jego zlecenie. (…)
Krytycznie natomiast należałoby ocenić udostępnienie tychże danych pielęgniarce, w sposób umożliwiający jej samodzielne dokonywanie czynności na koncie lekarza.
(…) Lekarz wywodzi, że został zwolniony z pracy dlatego, że udostępnił pielęgniarce login i hasło do systemu. Przypomnieć zatem należy, że pracodawca postawił taki zarzut (udostępnienie hasła i loginu), ale również stwierdził, że uznał za niedopuszczalną sytuację, w której lekarz lekceważy swoje obowiązki i podejmuje działania sprzeczne z charakterem pracy i umożliwia diagnozowanie pacjentów osobie nieposiadającej wykształcenia lekarskiego.
(…) Pielęgniarka również otrzymała pismo rozwiązujące umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (…)
źródło: sn.pl