Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości

2 min czytania
Aktualności
Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości

Ból żołądka czy mdłości to dość częste dolegliwości, które mają różne przyczyny. Co może je powodować i jakie są domowe sposoby na ból żołądka i mdłości?

Jakie mogą być przyczyny bólu żołądka i mdłości?

Do przyczyn ze strony układu pokarmowego należą:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka, które może być spowodowane zakażeniem bakterią H.pylori;
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
  • zespół jelita drażliwego (IBS);
  • refluks żołądkowo-przełykowy (GERD);
  • nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego);
  • zatrucia pokarmowe;

Z kolei wśród przyczyn spoza układu pokarmowego wymienia się m.in. problemy emocjonalne wywołujące dolegliwości żołądkowe, choroby serca, migrenę czy infekcje wirusowe.

Jeśli ból żołądka i mdłości utrudniają codzienne funkcjonowanie i utrzymują się przez dłuższy czas warto skonsultować je z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci badania (np. USG jamy brzusznej, test na obecność H.pylori), które pozwolą ustalić przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości.

Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości

Jakie są domowe sposoby na ból żołądka i mdłości?

Ziołowe napary

Jednym z najstarszych domowych sposobów na dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest picie naparów ziołowych. Które zioła są zalecane przy bólu żołądka i mdłościach?

  • Rumianek pospolity: ma właściwości rozkurczające i przeciwzapalne. Może być stosowane również przez kobiety w ciąży, które zmagają się z mdłościami.
  • Babka zwyczajna: roślina, która występuje praktycznie na terenie całej Polski. Od lat znana jest z właściwości leczniczych. Zaleca się ją m.in. przy chorobie wrzodowej, ponieważ działa przeciwzapalnie.
  • Nagietek lekarski: wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego może pomóc przy dolegliwościach towarzyszących chorobom o podłożu zapalnym. Co więcej, łagodzi ból brzucha spowodowany menstruacją.
  • Melisa lekarska: ma działanie rozkurczające, a do tego delikatnie uspokajające. W związku z tym może być pomocna przy bólu brzucha spowodowanym stresem czy zespołem jelita drażliwego (IBS).

Odpowiednia dieta

Jedną z przyczyn nasilenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego może być spożywanie tłustych, smażonych posiłków, które są ciężkostrawne. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, jak wygląda codzienny jadłospis. Jeśli posiłki przygotowywane są poprzez smażenie, pieczenie z dodatkiem dużych ilości tłuszczu czy duszenie ze wcześniejszym obsmażaniem należy to zmienić. Lepszą metodą jest gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania czy pieczenie w naczyniu żaroodpornym lub pergaminie.

Czasami i to nie wystarczy. Może okazać się, że przyczyną dolegliwości jest alergia lub nietolerancja pokarmowa. W takiej sytuacji należy poddać się diagnostyce i wykluczyć produkty, które nie są dobrze tolerowane przez organizm i odpowiadają za ból brzucha czy mdłości. Problemem może być np. nietolerancja laktozy, które wiąże się z koniecznością wykluczenia (lub ograniczenia w zależności od stopnia nietolerancji) mleka i produktów mlecznych. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
Komentarze