W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze łączy się to ze stanem, który może mieć podłoże chorobowe. Czym jest wyczerpanie nerwowe, jakie są jego przyczyny i objawy?
Czym jest wyczerpanie nerwowe?
Stres jest potrzebny do zmobilizowania organizmu i zwiększenia funkcji poznawczych. W związku z tym, można powiedzieć, że ma też korzystne działanie, ale tylko w umiarkowanych ilościach. Problem pojawia się, gdy organizm jest praktycznie przez cały czas narażony na działanie stresu. W takich sytuacjach zamiast motywacji do działania, pojawia się wyczerpanie nerwowe.
Nazywa się nim stan przewlekłego zmęczenia, wyczerpania organizmu. Borykają się z nim coraz młodsi ludzie, co wynika z coraz szybszego tempa życia i dużej ilości bodźców z zewnątrz.
Wyczerpanie nerwowe – przyczyny i objawy
Czym może być spowodowane wyczerpanie emocjonalne? Jakie objawy daje oprócz ciągłego zmęczenia?
Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn wyczerpania jest długotrwałe narażenie na stres. Jednak warto mieć na uwadze, że nie tylko sytuacje stresowe przyczyniają się do spadku energii, braku motywacji innych objawów wyczerpania nerwowego.
Przyczyną takiego wyczerpania może być również choroba. Jednym z takich schorzeń jest nadczynność tarczycy. Inną chorobą, która leży u podłoża wyczerpania, jest depresja.
Objawy
Do objawów wyczerpania nerwowego należą:
- wahania nastroju,
- brak energii i chęci do działania,
- problemy ze snem,
- przewlekłe bóle głowy,
- szybkie męczenie się,
- reagowanie w sposób impulsywny i nieadekwatny do sytuacji,
- kołatanie serca,
- przyspieszone tętno.
Jak widać wyczerpanie emocjonalne daje zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. W jaki sposób można sobie z nimi radzić?
Sposoby na wyczerpanie organizmu
Po pierwsze należy ustalić, co doprowadziło do wyczerpania. Jeśli u podłoża problemu leży choroba, konieczne jest leczenie pod okiem specjalisty.
Z kolei w przypadku, gdy wyczerpanie emocjonalne wynika ze stresu, można sięgnąć po różne domowe metody. Jedną z nich jest picie naparów ziołowych, które mają delikatne działanie uspokajające. Są to np. napary z melisy lekarskiej, rumianku pospolitego czy szyszek chmielu. W sprzedaży dostępne są również suplementy diety ze wspomnianymi roślinami.
Warto zwrócić uwagę również na adaptogeny, czyli rośliny, które zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu i wspomagają walkę ze stresem. Do adaptogenów zaliczają się m.in. żeń-szeń, różeniec górski, cytryniec chiński, gotu kola czy pieprznica peruwiańska (maca).
Oprócz naparów z ziół czy suplementów diety z adaptogenami, można wspomóc się technikami relaksacyjnymi. Należą do nich m.in. aromaterapia, joga, trening autogenny Schultza i technika głębokiego oddychania.
Pomóc może również dieta bogata w składniki, które wspomagają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Zaliczają się do nich m.in. witaminy z grupy B (szczególnie B1, B6, B12), wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witamina D i antyoksydanty.