Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka nie jest własnością szpitala.

Pielęgniarki nie są niewolnikami…

W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa”, zapisano:

1. W przypadkach uzasadnionych koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez szpital, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, pielęgniarka w ramach posiadanych kwalifikacji może zostać zobowiązany przez szpital na wniosek Pielęgniarki Oddziałowej / Koordynującej do udzielania świadczeń zdrowotnych w zwiększonej liczbie godzin niż wynika to z harmonogramu pracy.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych w szczególności koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez Szpital, pielęgniarka, w ramach posiadanych kwalifikacji, może zostać zobowiązana do udzielania świadczeń zdrowotnych w komórce organizacyjnej Szpitala, innej niż określona w niniejszej umowie.

3. Pielęgniarka zobowiązany jest udzielać świadczeń zdrowotnych w poszczególnych miesiącach w terminach (w dniach i godzinach) określonych planowanymi harmonogramami miesięcznymi, tworzonymi przez Pielęgniarkę Oddziałową/Koordynującą. Harmonogramy planowane będą ustalane przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb Udzielającego zamówienia. Udzielający zamówienie może w wyjątkowych sytuacjach dokonać zmian w harmonogramie jednostronnie, jeśli jest to niezbędne dla zabezpieczenia ciągłości wykonania świadczeń zdrowotnych. (…)

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyżej cytowane fragmenty umowy kontraktowej pomiędzy szpitalem a pielęgniarką kontraktową są zdecydowanie niekorzystne dla pielęgniarek. Czynią pielęgniarkę własnością szpitala… Z jednej strony pielęgniarka jest zobowiązana wykonywać obowiązki zgodnie z harmonogramem pracy a z drugiej strony szpital ma prawa od zmiany tego harmonogramu. Może także zmusić pielęgniarkę do zwiększonej liczby godzin pracy w sytuacji, kiedy zaistnieje „konieczność zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”. Uzasadniona (?!). Kto będzie decydował, że ta konieczność będzie „uzasadniona”? Oczywiscie szpital…

Szpital także zawarł w umowie możliwość przenoszenia pielęgniarki kontraktowej do innej komórki organizacyjnej niż wynikająca z umowy kontraktowej… I znów powyższy proceder może mieć miejsce w przypadku „konieczności zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”.

Jedno jest pewne. Szpital nie ma prawa obciążać odpowiedzialnością pielęgniarki kontraktowej w zakresie „zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”. Ta odpowiedzialność spoczywa na kadrze kierowniczej szpitala.

Szpital nie ma prawa dysponować czasem pielęgniarki kontraktowej poza harmonogramem pracy. Gdyby tak było stałaby się niewolnikiem…

Czy zgadzasz się z powyższym komentarzem redakcyjnym pielegniarki.info.pl?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8763 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: praca pielęgniarek w oddziale nie różniła się, pod kątem wysiłku fizycznego, czy intelektualnego.

5 min czytania
Zdaniem Sądu, żaden z wymienionych przepisów nie nakłada na szpital obowiązku wymagania wykształcenia wyższego magisterskiego na stanowiskach pielęgniarskich. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 2,5 tys. pielęgniarek i położnych w 2025 roku uzyskało tytuł specjalisty. W jakich dziedzinach?

1 min czytania
Jakie specjalizacje cieszą się największym zainteresowaniem pielęgniarek i położnych? Dla pielęgniarek i położnych przystępujących do egzaminów państwowych przełom marca i kwietnia był…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki.

3 min czytania
Ciekawe czy proponowane zmiany obowiązków będą dotyczyć także „gorszych” pielęgniarek i położnych, absolwentów Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego, których wynagrodzenia są niższe…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Czy pielęgniarka na chirurgii może zarabiać mniej niż na OIOM? Wyrok Sądu Najwyższego.